Wyciąg z tego zioła to genialny nawóz do pelargonii i surfinii. Burza kwiatów gwarantowana
AdobeStock
Newsy

Wyciąg z tego zioła to genialny nawóz do pelargonii i surfinii. Burza kwiatów gwarantowana

Czym nawozić surfinie, by pięknie kwitły? Przyda się wam do tego powszechny chwast, którego każdy unika.

Latem polskie okna i balkony ozdabiają kaskady kolorowych kwiatów. Do najpopularniejszych gatunków należą od lat pelargonie i surfinie, które są bardzo efektowną dekoracją każdego domu i mieszkania. By zapewnić ich stabilny wzrost i obfite kwitnienie, warto te rośliny regularnie nawozić. W tym celu doskonale sprawdzi się popularny chwast, który znajduje swoje zastosowanie w ogrodnictwie. 

Pokrzywa jako nawóz do kwiatów

Pokrzywy przez wielu z nas są traktowane jako chwasty, które nie dość, że nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, to jeszcze wywołują bolesne oparzenia. A przecież pokrzywy są bardzo zdrowe - zarówno dla nas, jak i naszych roślin! W końcu herbatka z pokrzywy świetnie pomaga na infekcje układu moczowego i wzmacnia włosy. Pokrzywę można też jeść i dodawać ją do potraw jak szpinak (na przykład do jajecznicy).

Znajduje ona swoje zastosowanie także w ogródku - można zrobić wyciąg z pokrzywy, gnojówkę albo wywar. 

Zobacz także
Posypcie tym ziemię, a pelargonie będą kwitły jak szalone. Potrzebny składnik zawsze macie w kuchni

Posypcie tym ziemię, a pelargonie będą kwitły jak szalone. Potrzebny składnik zawsze macie w kuchni

Ten nawóz przywróci do życia umierające ogórki i pomidory. Główny składnik macie w kuchn

Ten nawóz przywróci do życia „umierające” ogórki i pomidory. Główny składnik macie w kuchni

Wyciąg z pokrzywy do kwiatów

Wyciąg z pokrzywy to łagodniejsza forma nawozu z tej rośliny (znacznie mocniejsza jest gnojówka, opisana poniżej). Do przygotowania wywaru będziecie potrzebowali pół kilograma pokrzyw oraz 5 litrów wody.

Zalejcie rośliny wodą i odstawcie na dobę. Tak przygotowanym wyciągiem można opryskiwać warzywa i kwiaty, co zapobiegnie inwazji przędziorków i mszyc - te ostatnie często pojawiają się na surfiniach, hamują kwitnienie i doprowadzają do obumierania rośliny. 

Gnojówka z pokrzywy do kwiatów

Popularnym zastosowaniem pokrzywy jest gnojówka z tej rośliny. To bardzo silny nawóz, dlatego należy go stosować ostrożnie, w odpowiednim rozcieńczeniu. Do gnojówki należy używać młodych pokrzyw oraz beczki lub wiadra - nie mogą to być jednak pojemniki metalowe lub betonowe. Oto, jak przygotowuje się taki nawóz z pokrzyw:

  1. młode pokrzywy potnijcie na kawałki, ułóżcie na dnie wiadra i zalejcie wodą

  2. przykryjcie pojemnik gazą i odstawcie na dwa tygodnie. Miejsce powinno być zaciszne i zacienione, z daleka od domu - gnojówka ma bardzo nieprzyjemny zapach

  3. przez okres dwóch tygodni, codziennie mieszajcie zawartość wiadra

  4. po około dwóch tygodniach sprawdźcie, czy z powierzchni wody zniknęła już piana, a mieszanka zmieniła kolor na brązowy. Jeśli tak, gnojówka z pokrzywy jest gotowa do użycia. 

Tak przygotowaną gnojówką możecie podlewać swoje kwiaty balkonowe, uprzednio ją rozcieńczając w proporcji 1:10.

Źródło: zielonyogrodek.pl 

Kotlety mielone

Podlejcie tym rośliny, a będą rosły i kwitły jak szalone. Kluczowy składnik jest w lodówce
AdobeStock
Newsy
Podlejcie tym rośliny, a będą rosły i kwitły jak szalone. Na bank macie to w lodówce
Kwiaty, warzywa i inne rośliny uprawiane w ogrodzie czy na balkonie podziękują wam za stosowanie tego nawozu - pobudzi on ich wzrost i ochroni przed szkodnikami.

Osoby, które darzą swoje rośliny miłością większą niż wszystko inne na świecie oddadzą wiele za coś, co sprawi, że ich ukochane kwiaty, drzewa i rabaty będą rosły zdrowo i pięknie się prezentowały. Dostępne na rynku chemiczne nawozy i środki do pryskania roślin są rozwiązaniami skutecznymi, jednak mało ekologicznymi - a w niektórych przypadkach mogą przynieść więcej szkody, niż pożytku. Do tego są bardzo drogie. Rozwiązaniem jest przygotowanie nawozu domowej roboty - sprawdźcie, jak to zrobić.  Jak przygotować nawóz drożdżowy? Takim prostym nawozem, który może przygotować każdy z was, jest nawóz z drożdży niesfermentowanych. Będziecie potrzebowali 100 g świeżych drożdży i 10 litrów ciepłej wody. Rozkruszcie i rozpuśćcie drożdże w wodzie i odstawcie taką mieszankę na około godzinę. Po tym czasie możecie tak powstałym nawozem podlewać swoje ulubione rośliny - zarówno te domowe, doniczkowe jak i kwiaty rosnące w ogrodzie czy na balkonie. Ważne, by zastosowana woda była miękka - najlepiej wykorzystać wodę przefiltrowaną lub deszczówkę.  Alternatywą jest nawóz ze sfermentowanych drożdży. Taką samą 100-gramową kostkę drożdży należy zasypać 2 szklankami cukru i odstawić na dwie godziny. Po tym czasie zalejcie drożdże 10 litrami letniej wody  i odstawcie na co najmniej tydzień. Tak przygotowany nawóz należy rozcieńczać, najlepiej w proporcji 1 szklanka nawozu na 10 litrów wody. Rośliny można podlewać nawozem z drożdży od wiosny aż do końca lata.  Zalety stosowania nawozu z drożdży Domowy nawóz z drożdży ma dobroczynny wpływ na zdrowie i wzrost waszych roślin. Jego działanie to m.in.: wspomaganie pobierania składników mineralnych z gleby wzmocnienie korzeni pobudzenie roślin do wzrostu lepsze i bujniejsze kwitnienie ograniczenie...

Kwiaty będą rosły bez opamiętania, gdy zrobicie im nawóz z tych resztek. Działa lepiej niż sklepowy
Adobe Stock
Newsy
Podsypcie kwiaty tym nawozem z resztek, a będą rosły bez opamiętania. Działa lepiej niż sklepowy
Regularne nawożenie roślin doniczkowych powoduje, że nie tylko pięknie rosną, ale również wytwarzają nowe pędy. Nawet nie podejrzewaliście, że najlepszy nawóz do waszych kwiatów macie w zasięgu ręki. I to całkowicie za darmo. 

Nawozy, które można dostać w sklepach to spory wydatek. Ten domowy pozwoli wam nie tylko zaoszczędzić pieniądze, ale także wykorzystać resztki wyrzucane zazwyczaj do kosza. Jest w stu procentach ekologiczny, prosty w przygotowaniu i bardzo skuteczny.  W jaki sposób fusy z kawy wpływają na rośliny?  Fusy z kawy to odpad, który prawie zawsze ląduje w koszu. A szkoda. Ogrodnicy wiedzą doskonale, jak bardzo lubią je rośliny i wykorzystują fusy z kawy w okresie wiosenno-letnim na działkach. Również po to, by odstraszyć ślimaki .   Fusy zawierają w sobie wiele cennych dla waszych kwiatów minerałów, takich jak: związki azotu, fosfor, potas, magnez. Wpływają one na jakość podłoża, zdrowie i wygląd roślin. Dzięki nim kwiaty pięknie rosną i wypuszczają nowe pędy, tym samym rozrastając się do nieoczekiwanych rozmiarów. Działają również pozytywnie na kwitnienie. Taki nawóz polubią wasze storczyki, paprotki, kaktusy, a także fiołek afrykański i skrzydłokwiat. Wszystkie one potrzebują gleby o odczynie kwaśnym.  Z fusów można przygotować zarówno nawóz do podlewania, jak i dodatek do podłoża roślin doniczkowych. Zobaczcie, jak je zrobić.    Jak przygotować płynny nawóz z fusów?  Składniki:  2 łyżeczki fusów  1 szklanka odstanej wody (w temperaturze pokojowej)  Sposób przygotowania:  Zalejcie fusy szklanką wody. Gdy fusy napęcznieją, wymieszajcie roztwór.  Od razu podlejcie nim roślinę.  Zasilanie płynnym nawozem powtarzajcie raz na 1-2 tygodnie.  Jak przygotować sypki nawóz z fusów do ziemi doniczkowej?  Fusy z kawy możecie również połączyć z podłożem dla kwiatów doniczkowych. W tym celu musicie wykorzystać jeszcze wilgotne fusy z kawy i wymieszać je z wierzchnią warstwą ziemi. Jedna lub dwie łyżeczki na...

Posypcie tym ziemię, a pelargonie będą kwitły jak szalone. Potrzebny składnik zawsze macie w kuchni
AdobeStock
Newsy
Posypcie tym ziemię, a pelargonie będą kwitły jak szalone. Potrzebny składnik zawsze macie w kuchni
Pelargonie wypuszczają za mało kwiatów? Prawdopodobnie brakuje im składników odżywczych. Poznajcie prosty, domowy sposób na nawożenie pelargonii.

Surfinie, dalie i pelargonie to jedne z najczęściej uprawianych na polskich balkonach kwiatów. Zwłaszcza pelargonie cieszą się dużą popularnością i latem można spotkać je praktycznie wszędzie. By zapewnić ich intensywne kwitnienie, niezbędne jest odpowiednie nawożenie. Zanim sięgniecie po nawóz ze sklepu ogrodniczego sprawdźcie, jak możecie odżywić te piękne kwiaty stosując produkty, które macie w kuchennych szafkach. Pelargonie - idealne kwiaty na balkon  Popularność pelargonii nie bierze się z niczego. Są to kwiaty bardzo wytrzymałe i rosnące nawet w niezbyt sprzyjających warunkach. Dobrze czują się zarówno w słońcu, jak i półcieniu, a nawet w miejscach zacienionych przez większość dnia. Dobrze znoszą także wiatr oraz opady deszczu (w przeciwieństwie do delikatnych surfinii).  Kolejną zaletą pelargonii jest bardzo długi okres kwitnienia. Zasadzone na balkonie w maju, przy troskliwej pielęgnacji i nawożeniu będą kwitły aż do pierwszych przymrozków, czyli nawet do listopada. Zarówno pelargonie rabatowe jak i zwisające będą piękną ozdobą balkonu przez całe lato i jesień. Nic więc dziwnego, że są to kwiaty tak popularne na polskich balkonach.  Cukier na pelargonie Do obfitego kwitnienia rośliny potrzebują odpowiedniej ilości składników odżywczych w ziemi, czyli nawozu. Jeżeli chcecie, by wasze pelargonie pięknie kwitły przez cały sezon, koniecznie musicie je nawozić! Doskonałym produktem do nawożenia tych kwiatów jest zwykły cukier. Łyżeczką cukru posypcie ziemię w doniczce (1 łyżeczka na doniczkę) i gotowe. Jeśli obawiacie się, ze cukier zwabi mrówki, możecie rozpuścić go w wodzie. Na jeden litr ciepłej wody przypadają dwie łyżki cukru - wsypcie, wymieszajcie i odstawcie do ostudzenia. Nawożenie cukrem można przeprowadzać 1-2 razy na miesiąc.Uważajcie jednak, żeby nie przesadzić - wówczas...

Rośliny będą rosły jak szalone, gdy podlejecie je tym nawozem. Wystarczy 1 łyżka tego składnika
AdobeStock
Newsy
Rośliny będą rosły jak szalone, gdy podlejecie je tym nawozem. Wystarczy 1 łyżka tego składnika z kuchni
Jeśli zauważyliście, że wasze rośliny przestały nagle rosnąć, prawdopodobnie w ich podłożu brakuje składników odżywczych. Zanim sięgniecie po nawóz ze sklepu, zastosujcie wersję domową - jest banalnie prosta do zrobienia.

Nawet, jeśli nie macie ręki do kwiatów, nie załamujcie się. Część popularnych roślin doniczkowych jest bardzo łatwa w uprawie i nawet największy laik sobie z nimi poradzi. Na przykład zamiokulkas zamiolistny - roślina z rodziny sukulentów, odporna praktycznie na wszystko. Poleca się ją osobom, które nie mają w ogóle głowy do zajmowania się domowymi roślinami, ponieważ zamiokulcas wymaga minimalnej pielęgnacji. Jednak nawet ta roślina potrzebuje regularnego wzmocnienia w postaci nawozu - szczególnie zimą. Jak zrobić nawóz do roślin zielonych?  Zarówno zamioculcas, jak i inne rośliny zielone wymagają nawożenia, by mogły zdrowo i bujnie rosnąć. Jeśli wasz kwiatek pomimo podlewania i odpowiednio nasłonecznionego stanowiska wygląda, jakby „stanął w miejscu”, prawdopodobnie brakuje mu składników odżywczych.  Dostarczycie mu ich z pomocą prostego nawozu, który możecie zrobić z produktu znajdującego się w waszej kuchni. Mowa tutaj o żelatynie, która świetnie sprawdzi się w roli odżywki do kwiatów. Będziecie potrzebowali tych składników: 1 łyżka żelatyny 1 litr wody  garnek konewka do podlewania  Do garnka wlejcie 1 szklankę wody i podgrzejcie. Następnie wsypcie 1 łyżkę żelatyny i wymieszajcie. Odstawcie do ostudzenia. Gdy mieszanka osiągnie temperaturę pokojową, wlejcie do niej jeszcze 3 szklanki wody i dokładnie wymieszajcie.  Jak stosować nawóz do roślin zielonych? Tak przygotowany nawóz należy stosować raz w miesiącu. Nie trzeba go dodatkowo rozcieńczać - możecie od razu podlewać nim rośliny. Żelatyna zawiera w sobie azot, który jest składnikiem nawozów - jest on niezbędny do tego, by rośliny zielone mogły rosnąć. Skorzysta z niego większość gatunków roślin doniczkowych. Jednak, dla bezpieczeństwa, przed zastosowaniem...