Latem polskie okna i balkony ozdabiają kaskady kolorowych kwiatów. Do najpopularniejszych gatunków należą od lat pelargonie i surfinie, które są bardzo efektowną dekoracją każdego domu i mieszkania. By zapewnić ich stabilny wzrost i obfite kwitnienie, warto te rośliny regularnie nawozić. W tym celu doskonale sprawdzi się popularny chwast, który znajduje swoje zastosowanie w ogrodnictwie. 

Pokrzywa jako nawóz do kwiatów

Pokrzywy przez wielu z nas są traktowane jako chwasty, które nie dość, że nie wyglądają zbyt atrakcyjnie, to jeszcze wywołują bolesne oparzenia. A przecież pokrzywy są bardzo zdrowe - zarówno dla nas, jak i naszych roślin! W końcu herbatka z pokrzywy świetnie pomaga na infekcje układu moczowego i wzmacnia włosy. Pokrzywę można też jeść i dodawać ją do potraw jak szpinak (na przykład do jajecznicy).

Znajduje ona swoje zastosowanie także w ogródku - można zrobić wyciąg z pokrzywy, gnojówkę albo wywar. 

Zobacz także:

Wyciąg z pokrzywy do kwiatów

Wyciąg z pokrzywy to łagodniejsza forma nawozu z tej rośliny (znacznie mocniejsza jest gnojówka, opisana poniżej). Do przygotowania wywaru będziecie potrzebowali pół kilograma pokrzyw oraz 5 litrów wody.

Zalejcie rośliny wodą i odstawcie na dobę. Tak przygotowanym wyciągiem można opryskiwać warzywa i kwiaty, co zapobiegnie inwazji przędziorków i mszyc - te ostatnie często pojawiają się na surfiniach, hamują kwitnienie i doprowadzają do obumierania rośliny. 

Gnojówka z pokrzywy do kwiatów

Popularnym zastosowaniem pokrzywy jest gnojówka z tej rośliny. To bardzo silny nawóz, dlatego należy go stosować ostrożnie, w odpowiednim rozcieńczeniu. Do gnojówki należy używać młodych pokrzyw oraz beczki lub wiadra - nie mogą to być jednak pojemniki metalowe lub betonowe. Oto, jak przygotowuje się taki nawóz z pokrzyw:

  1. Młode pokrzywy potnijcie na kawałki, ułóżcie na dnie wiadra i zalejcie wodą.

  2. Przykryjcie pojemnik gazą i odstawcie na dwa tygodnie. Miejsce powinno być zaciszne i zacienione, z daleka od domu - gnojówka ma bardzo nieprzyjemny zapach.

  3. Przez okres dwóch tygodni, codziennie mieszajcie zawartość wiadra.

  4. Po około dwóch tygodniach sprawdźcie, czy z powierzchni wody zniknęła już piana, a mieszanka zmieniła kolor na brązowy. Jeśli tak, gnojówka z pokrzywy jest gotowa do użycia. 

Tak przygotowaną gnojówką możecie podlewać swoje kwiaty balkonowe, uprzednio ją rozcieńczając w proporcji 1:10.

Źródło: zielonyogrodek.pl