Kruchy spód, a na wierzchu kratka z kruchego ciasta lub kruszonka. Jak pieczecie szarlotkę, te dwie warstwy ciasta, zwykle nie przysparzają trudności. Wiadomo, że trzema użyć dużej ilości tłuszczu, ciasto zagniatać bardzo krótko, jedynie do połączenia się składników, a na koniec chłodzić je przez przynajmniej 30 minut w lodówce. Ten etap jest prosty. Ale z czego zrobić farsz, jakich użyć jabłek, żeby szarlotka była soczysta i lekko kwaskowa? Podpowiadamy.

Jakie jabłka są najlepsze na szalotkę?

Wszystko zależy od tego, jaką szarlotką lubicie najbardziej. Zdecydowanie kwaśną? Wtedy sięgajcie po antonówkę lub kwaśną renetę. Nie lubicie gdy wykrzywia wam buzię zbyt kwaśne ciasto, albo swoim wypiekiem częstujecie dzieci? Wtedy możecie użyć słodkich odmian jak lobo, gala czy szampion, zwany także champion. Jeśli jednak nie macie pod ręką słodkich odmian, możecie je po prostu dosłodzić.

Jedna cecha jabłek wybieranych na szarlotkę jest jednak kluczowa: jabłka powinny być soczyste. Dzięki temu jabłeczny farsz będzie wilgotny i nada charakter całemu ciastu.

Jak przygotować farsz do szarlotki?

Jabłka do szarlotki także możecie przygotowywać na różne sposoby. Można je zetrzeć na grubej tarce, bezpośrednio na blachę z podpieczonym kruchym spodem.  W ten sposób uzyskacie najbardziej naturalny i zdrowy wypiek.

Zobacz także:

A możecie też podprażyć pokrojone lub starte jabłka na patelni, na maśle, dodać rodzynki, cynamon, a jeśli trzeba także cukier i dusić na małym ogniu 15-20 minut i dopiero tak przygotowaną masę nałożyć na podpieczony spód.

Odmian jabłek do użycia jest sporo, sposobów ich przygotowania wcale nie mniej. Dlatego proponujemy: przed Wami  długa zima, wypróbujcie różne warianty tego jednego z najpopularniejszych i najbardziej lubianych ciast.

Przy okazji zrobiliśmy dla Was szybki przegląd wyjątkowo pysznych odmian jabłek, które można znaleźć w sadzie. Zatem po kolei:

🍎honeygold - odporne na zimno, lekko kwaskowate, o złocistozielonym kolorze

🍎elstar - żółtawy, kruchy miąższ, silny winno-korzenny zapach

 🍎eliza - kwaskowate, soczyste, lekki aromat

🍎bohemia - mocno soczyste, kruche, bardzo duże owoce

🍎idared - kwaskowate, świetne na soki i ciasta, najlepiej zbierać w połowie października

🍎 szampion - soczyste, słodkie, aromatyczne, bardzo smaczne

🍎 gala - jedne z najsłodszych i najsmaczniejszych, mocno czerwone, pyszne

🍎 lobo - bardzo soczyste, jednolicie wybarwione, kruche

🍎 alwa - nasze ulubione, bardzo kruche i soczyste, o świetnym, orzeźwiającym smaku

Źródło: instagram/crazynauka, polki.pl