Wtopa na nielegalnym weselu. Miała być uczta przy stołach, skończyło się na kontroli policji
Pixabay
Newsy

Wtopa na nielegalnym weselu. Miała być uczta przy stołach, skończyło się na kontroli policji

Nielegalne wesela, które organizowane są niezgodnie z obostrzeniami, zdarzają się ostatnio coraz częściej. Pamiętajcie jednak, że w ten sposób narażacie nie tylko siebie, ale także swoich gości na kosztowne mandaty!

Wesela w 2021 roku długo pozostawały zagadką, a wielu Polaków zastanawiało się, od kiedy komunie, wesela i wspólne biesiadowanie przy stole zostaną przywrócone. Rozwój pandemii i konsekwencje trzeciej fali przez długi czas były niewiadomą, dlatego rząd wstrzymywał się z wydawaniem decyzji w sprawie odmrażania wesel. 

Chociaż politycy PiS zapowiedzieli już, że od połowy maja umożliwiona zostanie organizacja przyjęć okolicznościowych na świeżym powietrzu (do 25 osób), już pod koniec miesiąca planowane jest pierwsze odmrożenie branży ślubnej – można będzie zorganizować wesele w sali i zaprosić do 50 osób. Na ten moment jednak do limitów nadal wliczają się osoby zaszczepione, choć rząd prawdopodobnie zmieni również to.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Nielegalne wesele w Starogardzie Gdańskim

O nielegalnym zgromadzeniu została poinformowana policja, która ruszyła na miejsce imprezy około godziny 21. Chociaż przyjęcie odbywało się w gronie zaledwie 14 osób, w dalszym ciągu jest to jeszcze niedopuszczalna liczba – w świetle obecnie obowiązujących obostrzeń. Zarówno para młoda, jak i wszyscy goście oraz menadżer sali zostali wylegitymowani i otrzymali mandaty. Policja poinformowała także Sanepid.

Wobec uczestników imprezy wszczęto już dochodzenie w sprawie podejrzenia popełnienia przestępstwa narażenia na niebezpieczeństwo życia lub zdrowia innych osób. Choć czyn ten jest karalny nawet do 8 lat więzienia (według regulacji prawnych), prawdopodobnie weselnikom nie grozi aż tak wysoka kara.

Odmrażanie obostrzeń – wesela

Chociaż rząd zapowiedział powrót imprez okolicznościowych do 25 gości na świeżym powietrzu na 15 maja, a imprez do 50 osób w salach zamkniętych już od 29 maja, politycy podkreślają, że harmonogram ten może ulec zmianie w zależności od sytuacji pandemicznej w tym miesiącu.

Zobacz także
Godziny dla seniorów

Nieoczekiwany skutek pandemii. Te produkty żywnościowe są prawdziwym hitem sprzedaży

sprzedaż alkoholu w czasie pandemii

Podczas pandemii ten produkt zdrożał o niemal 40%. Kupujecie go regularnie?

Czytaj też:

Niedługo komunie. Czy będzie można zorganizować przyjęcie? Prof. Krzysztof Simon odpowiedział
Adobe Stock
Newsy
Niedługo komunie. Czy będzie można zorganizować przyjęcie? Prof. Krzysztof Simon odpowiedział
Wielkimi krokami zbliża się sezon wielkich uroczystości rodzinnych takich jak wesela czy komunie. Eksperci jednak twierdzą, że warto przełożyć je na następny rok…

Maj to wyjątkowo obfity w przyjęcia miesiąc. Wiele par młodych właśnie wtedy ustala datę swojego ślubu, a pomiędzy ślubami standardowo mają miejsce także komunie. W zeszłym roku imprezy odbywające się w tym okresie musiały zostać przełożone. A jak będzie w tym? Nadal jest to niejasne… Czy komunie i wesela 2021 się odbędą? Na to pytanie odpowiedział prof. Krzysztof Simon. Lekarz stwierdził, że być może już wkrótce będzie można organizacja skromnych przyjęć na świeżym powietrzu, ale nadal z zachowaniem dystansu społecznego oraz wszelkich zasad higieny. Podkreślił jednak, że jeszcze w najbliższych miesiąc warto ograniczyć listę gości do najbliższych. Simon zdecydowanie uznał jednak, że większe wesela z tańcami i tłumną zabawą należy przełożyć na za rok. Dosadnie skomentował decyzje o organizacji dużych wesel w najbliższych miesiącach: "Niech jednocześnie połączą to z pogrzebami za dwa do czterech tygodni. Wesela można różnie organizować. Ostatecznie można mieć niewielkie wesele, w którym udział wezmą najbliżsi członkowie rodziny w pewnej odległości i para młoda, a większe wesele, z tańcem, swawolą i pijaństwem, można urządzić za rok" – powiedział lekarz. Ograniczenia na komunikach świętych i weselach Ekspert został zapytany czy Rada Medyczna doradzająca premierowi zaleci w tym roku ograniczenie liczby osób na weselach czy komuniach. Ze smutkiem podkreśla on, że w zeszłym roku były takie limity i wiele osób ich nie przestrzegało, a ludzie nadal organizowali wesela na 200, a nawet 500 osób! Po kilku dniach jednak często diagnozowano wśród gości weselnych 70, a nawet więcej zakażeń. Po dwóch tygodniach od takiej imprezy notowano już zgony. Prof. Simon zadeklarował także, że maseczki pozostaną obowiązkowe nawet na świeżym powietrzu, dopóki...

Od kiedy komunie i wesela? Polacy tęsknią za wspólnym biesiadowaniem przy stole
Adobe Stock
Newsy
Od kiedy komunie, wesela i wspólne biesiadowanie przy stole? Znamy daty
Wielu Polaków wczoraj odetchnęło z ulgą. Ostatnia konferencja premiera Mateusza Morawieckiego oraz ministra zdrowia Adama Niedzielskiego dała nadzieję na powrót do rzeczywistości. Imprezy rodzinne powrócą już w maju.

Przedłużony lockdown dał się wszystkim we znaki. Skutki zamknięcia większej części gospodarki odczuli nie tylko właściciele restauracji, domów weselnych, muzycy czy fotografowie, ale też osoby planujące śluby, chrzciny, komunie czy inne duże rodzinne uroczystości. Nadzieja wróciła wraz z ogłoszeniem luzowania obowiązujących obostrzeń. Powrót imprez rodzinnych w maju Rząd postanowił odmrozić branżę organizacji przyjęć. Wszystko jednak według ściśle określonych zasad. Od 15 maja będzie można organizować uroczystości rodzinne, jak wesela czy komunie, ale wyłącznie na świeżym powietrzu i tylko do 25 osób. Dwa tygodnie później, 29 maja, będzie już szansa na urządzenie przyjęcia w zamkniętych pomieszczeniach z maksymalną liczbą gości określoną na 50 osób. W obu przypadkach należy zachować dokładny reżim sanitarny, czyli odpowiednią odległość pomiędzy stolikami i limit osób przy każdym z nich. Trudne przygotowania  Organizacja oraz przygotowania do wszelkich imprez rodzinnych, a zwłaszcza wesel, kojarzą się z ekscytacją i radosnym oczekiwaniem. Tak było jeszcze półtora roku temu. Od początku pandemii wszystko jest wielką niewiadomą, zmienia się dynamicznie z dnia na dzień. Teraz przyszłe pary młode mogą znowu spać spokojnie i planować swój wielki dzień. Z ulgą odetchnęli też na pewno rodzice dzieci, które w maju idą do Pierwszej Komunii. Pozostały plan luzowania obostrzeń Podczas konferencji Mateusz Morawiecki oraz Adam Niedzielski podzieli się również pozostałym planem rozmrażania pozostałych sektorów gospodarki. Przez cały maj będą otwierane kolejne miejsca, w tym lokale gastronomiczne - 15 maja ogródki, a 29 maja restauracje. 🟢 Od 29 maja łagodniejsze restrykcje związane z gastronomią, imprezami...

Od dzisiaj luźniejsze obostrzenia: dobre wiadomości dla łasuchów i rodzin. Zdejmujemy też maseczki!
Adobe Stock
Newsy
Ogródki kawiarniane otwarte i... będzie kolejny lockdown? Od północy tłumy bez maseczek i dystansu
W wielu miastach o północy tłumy ludzi wyszły na ulice. 15 maja to dzień luzowania obostrzeń i powrotu do restauracji (na razie tylko w ogródkach). Zarówno restauratorzy, jak i klienci czekali na ten moment z utęsknieniem!

15 maja to pierwszy dzień nowego reżimu sanitarnego, który dopuszcza nie tylko odwiedzanie ogródków restauracyjnych, ale także brak konieczności zasłaniania ust i nosa na świeżym powietrzu. Chociaż restauratorzy muszą zadbać o przestrzeganie zasad takich jak odpowiednie odległości między stolikami, a także regularna dezynfekcja, możliwość podjęcia gości w lokalach jest wielką ulgą dla przedsiębiorców. „Dzicz" bez maseczek w kawiarniach i na ulicach Wielu restauratorów otworzyło swoje lokale już minutę po północy, a na ulicach miast w nocy z piątku na sobotę odbywało się odliczanie pierwszych klientów. Niestety w ferworze radości, wielu Polaków zapominało o zasadach bezpieczeństwa takich jak trzymanie dystansu. Imprezowicze w największych miastach Polski tłoczyli się tej nocy w kolejkach do kas i barów. Jeden z użytkowników twittera (m/ @mrsifaith)  tak skomentował nocne otwarcie ogródków restauracyjnych: ludzie są jak bydło. żeby przez płot przeskakiwać? stać w tłumie kilkuset osób bez maseczek? dzicz O tym, że na ulicach polskich miast rzeczywiście było tłoczno, możecie się przekonać, spoglądając na te relacje: Tłumy w kawiarniach w Katowicach https://t.co/flKj60qfg9 Sylwester w maju! Ogródki Mariackiej pełne ludzi od północy #Katowice pic.twitter.com/ZWXLlM52oT — Dorota Niecko (@DorotaNiecko) May 15, 2021 Tłumy na mieście w Warszawie  Ogródki gastronomiczne otwarte. W Warszawie prawie jak sylwester, o północy odliczanie i oklaski. Później już tłumy na mieście🤗 pic.twitter.com/ewvJrhlLM7 — Natalia Żyto (@NataliaZyto) May 15, 2021 Po północy w Łodzi: ogródki pełne klientów  W #Lodz przy ul. Piotrkowskiej od...

kaufland
Adobe Stock
Newsy
Tylko dziś! W Kauflandzie 4 piwa za darmo dla każdego. Tak świętują zdjęcie maseczek
Od 15 maja znika obowiązek zakrywania ust i nosa na świeżym powietrzu. Kaufland wprowadził z tej okazji szczególną promocję.

15 maja to dzień wyczekiwany przez wszystkich Polaków. Od dzisiaj wprowadzone zostały luźniejsze obostrzenia , które obejmują otwarcie restauracji, a także zniesienie obowiązku zasłaniania nosa i ust na świeżym powietrzu. Chociaż na razie klienci mogą gościć wyłącznie w ogródkach restauracyjnych, wielu przedsiębiorców czekało na ten dzień od dawna – niektórzy z nich hucznie świętowali luzowanie obostrzeń już od północy. W wielu miastach miało miejsce uroczyste odliczanie, a następnie nocne imprezy przed lokalami. Nastroje świętujących Polaków wyczuła także sieć Kaufland, która postanowiła dołączyć się do celebracji z wyjątkową promocją. Promocja w Kauflandzie: 4 piwa za darmo Przy zakupie 8 butelek piwa Carlsberg, sklep dorzuci kolejne 4 za darmo. Z rabatu można skorzystać wiele razy, jednak zniżka będzie obowiązywać jedynie w sobotę 15 maja . Specjalne oferty na piwa cieszą ogromnym powodzeniem: już wcześniej podobne obniżki wprowadziły sieci takie jak Lidl czy Biedronka. Promocja ma na celu nie tylko świętowanie stopniowego powrotu do normalności. Z racji na brak obowiązku noszenia maseczek na świeżym powietrzu, już od dziś Polacy mogą także spożywać posiłki czy napoje na bulwarach, plażach czy w parkach. Jeśli jednak są to napoje alkoholowe, należy sprawdzić, czy na pewno miejsce, w którym się znajdujecie, nie zabrania ich spożywania. Świętowanie z głową Chociaż stopniowe luzowanie obostrzeń wprawia Polaków w imprezowy nastrój, warto pamiętać o zachowaniu rozsądku i dalszym stosowaniu się do zasad bezpieczeństwa i higieny takich jak: Noszenie maseczek w przestrzeniach zamkniętych i wspólnych takich jak sklepy, centra handlowe, transport zbiorowy czy też wszędzie tam, gdzie gromadzą się tłumy ludzi i nie jest możliwe zachowanie...