Wszyscy sądzą, że ta znana przekąska jest zdrowa. W rzeczywistości jest naszpikowana arszenikiem
Adobe Stock
Newsy

Wszyscy sądzą, że ta znana przekąska jest zdrowa. W rzeczywistości jest naszpikowana arszenikiem

Wielu z was pewnie sięga po nią na diecie - może jednak mieć fatalne skutki dla zdrowia.
Aleksandra Zaborowska
kwiecień 28, 2021

Coraz więcej badań wskazuje na to, że żywność dietetyczna, chociaż mniej kaloryczna, może zawierać składniki szkodliwe dla zdrowia. Często produkty typu „light”, pomimo niższej zawartości tłuszczu, mają więcej niezdrowych słodzików lub sztucznych dodatków. Teraz na celowniku Międzynarodowej Agencji Badań nad Rakiem pojawiła się kolejna popularna dietetyczna przekąska.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czy wafle ryżowe są rakotwórcze?

Naukowcy przeprowadzili badania, które wykazały, że w wielu partiach wafli ryżowych różnych producentów znajduje się wysoka zawartość arszeniku – wyższa, niż ta dopuszczalna. Arszenik w bardzo niewielkich nie jest szkodliwy dla ludzkiego organizmu, jednak w większych staje się sporym zagrożeniem i może przyczyniać się do powstawania nowotworów płuc, wątroby, a nawet skóry.

Zobacz także

Wysoka zawartość arszeniku jest szczególnie szkodliwa dla dzieci, a także kobiet w ciąży oraz mam karmiących. Osoby te powinny zupełnie wyłączyć wafle ryżowe z diety. 

Wafle ryżowe – kalorie

Chociaż wafle ryżowe (te o dobrym składzie) mogą zastąpić pieczywo np. przy robieniu dietetycznych kanapek, nie są one wcale tak niskokaloryczne. W 100 g mają one niecałe 400 kcal, dlatego ich „dietetyczne” właściwości nie oznaczają, że można je spożywać bez umiaru. Wafle ryżowe są bogate w węglowodany proste, które spożywane w dużych ilościach odkładają się w tkance tłuszczowej. 
Tego typu przekąski z dodatkami w postaci czekolady mogą zawierać już o wiele więcej nie tylko kalorii, ale także tłuszczu i cukru.

Czytaj też:

Komentarze