Radioaktywność i promieniotwórczość kojarzą się wam tylko z bombami atomowymi, energią nuklearną i katastrofą w Czarnobylu? W takim razie pewnie zdziwicie się, że substancje promieniotwórcze znajdują się w waszym… jedzeniu! Niedawno informowaliśmy o tym, że nadzwyczaj wysokie stężenie pewnego radioaktywnego izotopu pierwiastka znaleziono w miodzie. Tym razem mamy dla was jeszcze inną informację. Pewne orzechy wykazują silniejsze działanie radioaktywne niż inne…

Radioaktywne substancje w żywności

Substancje radioaktywne wydają się być czymś zupełnie obcym i nieobecnym w naszym świecie, o ile nie jesteśmy na skażonym terenie. To nieprawda. Radioaktywne izotopy występują naturalnie w naturze. Są w wodzie, glebie, żywności, a nawet… w nas samych!

Niektóre produkty spożywcze mają jednak wyższą zawartość radioaktywnych izotopów niż inne. Domyślacie się które?

Orzechy zawierające radioaktywny pierwiastek

Chodzi o orzechy brazylijskie. Ta mniej popularna odmiana orzechów jest bardzo zdrowa, ale zawiera też stosunkowo dużo substancji promieniotwórczych.

Zobacz także:

Drzewa, na których rosną orzechy brazylijskie, znajdują się na ziemiach bogatych w te pierwiastki i pochłaniają ich więcej, niż inne rośliny. Korzenie drzew z orzechami brazylijskimi chłoną rad i bar dosłownie jak gąbka. Przez to stężenie tych substancji w orzechach brazylijskich, może wynosić nawet 0,3%. To bardzo dużo jak na żywność!

Radioaktywne izotopy w orzechach brazylijskich

W orzechach znajdziecie:

  • Radioaktywny izotop baru
  • Radioaktywny izotop radu
  • Radioaktywny izotop węgla
  • Radioaktywny izotop potasu

Czy pierwiastki radioaktywne z orzechów brazylijskich szkodzą zdrowiu?

Na szczęście, nie macie się czego obawiać. Nie da się przekroczyć dziennej dawki pierwiastków promieniotwórczych przez konsumpcję orzechów brazylijskich. Musielibyście jeść ich ponad 3 tony dziennie.

Radioaktywna żywność – inne przykłady

Naukowcy zbadali ilość radioaktywnych izotopów w wielu produktach żywnościowych. Nadzwyczaj wysokie ilości znalazły się między innymi w:

  • Bananach
  • Ziemniakach
  • Marchewce
  • Piwie
  • Fasoli rodzaju lima

Pamiętajcie jednak, że ilość tych pierwiastków w żywności, zależy bardzo od miejsca z którego pochodzą. Możliwe, że w roślinach z Polski zawartości te są mniejsze.

Czytaj także: