W każdym domu w kuchennych szafkach zawsze można znaleźć kilka produktów - na przykład sól, cukier czy mąkę. Wśród nich często jest także proszek do pieczenia, bez którego współcześnie wielu z nas nie wyobraża sobie nawet wypiekania ciast czy ciasteczek. 

Mało kto jednak wie, że ta niepozorna torebka z proszkiem przyda się wam nie tylko przy okazji pieczenia, ale także w wielu innych sytuacjach. 

Zastosowanie proszku do pieczenia w kuchni

Zacznijmy od tego, jak można użyć proszku do pieczenia w przypadku innych potraw, niż ciastka i ciasteczka. Przede wszystkim posłuży on wam jako genialny spulchniacz nie tylko do ciast, ale i do mięsa. Wystarczy odrobina, a wieprzowina czy wołowina na gulasz zmięknie o wiele szybciej i oszczędzicie sobie wielu godzin duszenia mięsa pod przykryciem. 

Możecie także wsypać trochę proszku do garnka, w którym będziecie gotowali kalafiora. Szczypta proszku sprawia, że warzywo zachowuje swój kolor, a dodatkowo nie wydziela aż tak nieprzyjemnego zapachu w trakcie gotowania. Proszek do pieczenia nada się również do puree z ziemniaków - dzięki niemu wychodzi bardziej puszyste i aksamitne. 

Zobacz także:

Inne nietypowe zastosowania proszku do pieczenia 

Proszek do pieczenia jest niezwykle praktyczny w kuchni nie tylko przy okazji gotowania, ale przede wszystkim przy sprzątaniu tego i innych pomieszczeń. Możecie z powodzeniem wykorzystać proszek do pieczenia na wiele różnych sposobów:

  • Mycie pralki - wsypcie kilka opakowań do szuflady na proszek do prania i włączcie program z temperaturą 90 stopni Celsjusza. Po osadzie i brzydkim zapachu z pralki nie będzie śladu. 
  • Czyszczenie fug - czarne od brudu fugi będą tylko wspomnieniem, gdy potraktujecie je proszkiem do pieczenia. Wymieszajcie go z niewielką ilością wody tak, by powstała pasta i wyszorujcie nią fugi. Po kilku minutach wystarczy spłukać i gotowe. 
  • Mycie piekarnika - w tym przypadku również należy wykonać pastę z proszku do pieczenia i wody. Nakładamy ją na gąbkę, szorujemy brudne miejsca i zostawiamy na 10 minut. Wszystko należy na koniec spłukać ciepłą wodą. 
  • Brzydki zapach w lodówce - proszek do pieczenia jest naturalnym neutralizatorem brzydkich zapachów. Wsypcie go do płytkiego pojemniczka i włóżcie do lodówki. 
  • Czyszczenie srebra - ciemniejące srebro trzeba regularnie czyścić i przyda się wam do tego także proszek do pieczenia. W miseczce wymieszajcie łyżeczkę proszku z łyżeczką wody, nanieście miksturę na miękką szmatkę i wytrzyjcie nią srebrne sztućce i biżuterię. Później spłuczcie je wodą i osuszcie.