Wsypcie szczyptę do kawy, a rozkręcicie metabolizm z samego rana. Prędko poczujecie luz w pasie
Getty/iStock
Newsy

Wsypcie szczyptę do kawy, a rozkręcicie metabolizm już z samego rana. Prędko poczujecie luz w pasie 

Przyprawa ta jest szeroko stosowana w wielu kuchniach świata i okazuje się, że świetnie pasuje także do kawy. Od razu dodaje jej charakteru, sprawia, że jest bardziej rozgrzewająca i może wspomagać zrzucanie wagi.

Bez codziennej „małej czarnej” niektórzy nawet nie wyobrażają sobie poranków. To w zasadzie rytuał, który pomaga rozpocząć dzień. Zwykle kawę piję się dodatkiem mleka lub śmietanki, czasami także cukru, a niektórzy piją ją bez niczego.

W ofercie wielu kawiarni są jednak kawy wzbogacone smacznymi przyprawami jak czekolada czy cynamon. Kawa z dodatkami jest jeszcze bardziej aromatyczna i ma ciekawszy smak, a do tego nieco zmieniają się jej właściwości. Przyprawą, która zaskakująco dobrze się z nią komponuje, jest chili - sprawdźcie, dlaczego. 

Właściwości kawy z chili

Sproszkowane papryczki chili świetnie pasują do wszelkich dań kuchni meksykańskiej, indyjskiej czy koreańskiej. W końcu składnik ten pojawia się w wielu przepisach pochodzących z tych regionów świata - podkręca smak potraw i nadaje im zupełnie nowego wymiaru.

Chili można również dodać do kawy, oczywiście w rozsądnych ilościach. Dzięki zawartej w papryczkach kapsaicynie, kawa z ich dodatkiem rozgrzewa i przyspiesza metabolizm. Ta właściwość, w połączeniu z lekkim hamowaniem apetytu sprawia, że po chili chętnie sięgają osoby, które chcą zrzucić kilka kilogramów. A jak przyrządzić kawę z tą przyprawą?

Zobacz także
Dolejcie kapkę do kawy i dodajcie plaster cytryny. Tak pobudzającego napoju jeszcze nie próbowaliśćie

Dolejcie kapkę do kawy i dodajcie plaster cytryny. Tak pobudzającego napoju jeszcze nie próbowaliście

Wsypcie parę listków tego zioła do porannej kawy, a będziecie rześcy jak skowronki. Orzeźwia i poprawia trawienie

Wsypcie parę listków tego zioła do porannej kawy, a będziecie rześcy jak skowronki. Orzeźwi i poprawi trawienie

Jak zrobić kawę z chili?

Sporządzenie tego napoju nie wymaga większej filozofii ani wiedzy na temat parzenia kawy. Zróbcie ją tak, jak zwykle, a na koniec wsypcie odrobinę chili do kubka lub filiżanki i zamieszajcie.

Bardzo istotne jest kontrolowanie ilości - chili jest niezwykle ostrą przyprawą i jeżeli na co dzień jadacie łagodne dania, początkowo jej pikantność może być dla was nie do zniesienia. Na początku więc doprawiajcie kawę symboliczną ilością chili - dosłownie mniej, niż szczypta. Z czasem, po kilku dniach organizm zacznie się przyzwyczajać do ostrości i będzie tolerować większe dawki chili. 

Zalety picia kawy

Jeżeli nie ma ku temu przeciwwskazań zdrowotnych, regularne picie kawy może pozytywnie wpłynąć na cały organizm. Jej właściwości to m.in.:

  • lekkie pobudzenie

  • poprawa samopoczucia i obniżenie ryzyka depresji

  • zwiększenie koncentracji 

  • lepsze krążenie krwi

  • sprawne trawienie