Wsypcie odrobinę tego proszku z kuchni do konewki. Piwonie zakwitną jak nigdy przedtem.
Getty Images
Newsy

Wsypcie odrobinę tego proszku z kuchni do konewki. Piwonie zakwitną jak nigdy przedtem

Piwonie zwane także peoniami to jedne z tych kwiatów, na które czekamy najbardziej. Ich słodki zapach kusi nie tylko ludzi, ale także mrówki, które są wielbicielkami nektaru, pojawiającego się na główkach ich pąków. Co zrobić, aby wszystkie pięknie zakwitły? Sprawdźcie naszą poradę poniżej.

Piwonie kwitną na przełomie maja i czerwca. Ich okazy potrafią pojawiać się w przeróżnych zabarwieniach - od tych białych, po czerwone i różowe. Sadzone gromadnie są piękną ozdobą ogrodów.

Niestety podczas przymrozków niektóre pąki mogą nie wykształcić się prawidłowo. To sprawia, że niektóre z nich nie rozwiną się w pełni. Co zrobić, aby odżywić peonie i sprawić, że będą powodem do zazdrości wśród sąsiadów? Sprawdźcie naszą poradę poniżej.

Co zrobić, aby piwonie bujniej zakwitły?

Przez niedobór potasu i fosforu piwonie nie będą kwitły tak, jakbyście tego oczekiwali. Dodatkowo źle nawożona gleba, przy zbytniej ilości azotu może sprawić, że nie będzie rozwijała się prawidłowo. Gleba powinna być przepuszczalna i dobrze napowietrzona.

Rośliny sadźmy więc tak, aby dodatkowo nie zacieniały się wzajemnie. Dodatkowo musi być to słoneczne stanowisko, które obfituje w słońce przez około 6-8 godzin dziennie.

Jak zrobić odpowiedni nawóz? Weźcie kwasek cytrynowy z szafki. Wymieszajcie około 10 gramów na 10 litrów wody. Dokładnie wymieszajcie całość i podlewajcie peonie. Dzięki temu będą mogły z łatwością chłonąć składniki odżywcze z podłoża. To ułatwi im rozrost oraz poszerzanie się i rozwijanie pąków kwiatowych.

Jak naturalnymi sposobami pozbyć się mrówek z piwonii?

Najlepszym sposobem na zwalczenie mrówek na mszycy będzie oprysk z szarego mydła. Nie uszkodzi rośliny, ani rozwijających się pąków. Dzięki temu zapomnicie o szerzących się insektach, które wchodzą do domu wraz z bukietem pięknie pachnących kwiatów.

Przygotujcie opryskiwacz, 10 litrów wody oraz szare mydło w płynie lub w kostce. Użyjcie około 10 gramów. Wymieszajcie dokładnie i z odległości 15 cm opryskajcie wszystkie rośliny. Dzięki temu będziecie mieli pewność, ze ten zapach i konsystencja z pewnością je odstraszy. Podobnie działa napar z ziela wrotyczu - stosowany w podobny sposób, pozwala pozbyć się także uciążliwych mszyc.