Choć w sklepach bez trudu można kupić świeży czosnek przez cały rok, każda osoba posiadająca własny ogródek warzywny potwierdzi, że żaden czosnek nie smakuje tak, jak ten wyhodowany samodzielnie.

Niestety, sezon na niego w końcu się kończy, ale to nie oznacza, że z czosnku z własnej uprawy nie można korzystać także zimą. Wystarczy odpowiednio go przechowywać. Czy wiecie, jak to zrobić, by czosnek nie spleśniał i zachował swoje walory smakowe na długo? Sprawdźcie. 

Jak przechowywać czosnek, żeby długo był świeży?

Częstym problemem z czosnkiem przechowywanym przez dłuższy czas jest jego gnicie i pleśnienie od wewnątrz. To warzywo jest dosyć wytrzymałe, ale po kilku tygodniach zwykle nie wygląda już zbyt apetycznie, a na niektórych ząbkach może pojawić się nieprzyjemny widok. Jak sobie z tym poradzić?

Zobacz także:

Wystarczy, że do pojemnika z czosnkiem wsypiecie 1 łyżeczkę drobnoziarnistej soli oraz 1 łyżeczkę herbaty liściastej, a następnie szczelnie go zamkniecie. Te dwa dodatki wchłoną wilgoć, dzięki czemu czosnek tak szybko się nie zepsuje i będzie nadawał się do zjedzenia nawet przez kilka miesięcy. 

Sposoby na przechowywanie czosnku

Pomysłów na przedłużenie świeżości czosnku jest wiele, a niektóre z nich stosowali jeszcze nasi przodkowie, którzy przecież nie posiadali dawniej lodówek.

Najbardziej powszechnym sposobem jest przechowywanie czosnku w całości, w nieco niższej temperaturze niż pokojowa, czyli około 15 stopniach Celsjusza. To właśnie dlatego dawniej w spiżarniach wisiały całe „warkocze” czosnku. Nikt nie dzielił główek na ząbki, ponieważ taki zabieg sprawia, że warzywo to psuje się znacznie szybciej i już po niecałych dwóch tygodniach jest do wyrzucenia. 

Kiedyś również przyrządzano też czosnek w taki sposób, by nadawał się do zjedzenia przez całą zimę. Dzięki pomysłowości przodków dziś możemy cieszyć się z takich przysmaków, jak:

  • czosnek marynowany

  • czosnek pieczony

  • suszony czosnek

Dziś, korzystając z dobrodziejstw współczesnej cywilizacji, wystarczy włożyć po prostu czosnek do lodówki lub go zamrozić. Niektórzy uważają jednak, że takie zabiegi pogarszają smak czosnku i wolą go przechowywać w bardziej tradycyjny sposób.

Źródło: @smusingwaste/TikTok