Rosół kojarzy się z wakacjami na wsi i obiadem u babci. To pyszna i sycąca zupa, do której ugotowania należy się odpowiednio przygotować.

Sekrety idealnego rosołu

Smaki dzieciństwa to treść większości sentymentów, jakie wspominacie z bliskimi. Być może właśnie dlatego rosół jest najpopularniejszą polską zupą. Kojarzy się z najlepszym czasem beztroski. Nie wszystkie panie domu mają jednak swój przepis na rosół. A to absolutna klasyka wśród zup!

Domowy rosół to posiłek idealny nie tylko na niedzielny obiad. Dobry rosół jest rozgrzewający i szczególnie przyda się na chłodniejsze dni, których nie brak w sezonie jesienno-zimowym.

Rosół domowy najlepiej smakuje z własnoręcznie wykonanym makaronem. Gotowanie rosołu najlepiej zacząć od powolnego gotowania mięsa, a następnie dorzucania pozostałych składników. Domowy rosół podaje się z natką pietruszki i marchewką z gotowania. Pycha!

Zobacz także:

Jakiego mięsa użyć do gotowania rosołu?

Rosół tradycyjny najczęściej gotowany jest na mięsie drobiowym. Przyda wam się kura, gęś, a nawet kaczka. Rodzaj wybranego mięsa będzie miał jednak wpływ na smak i na kolor zupy. Liczy się przede wszystkim jakość mięsa. Jeśli wybieracie drób, powinien pochodzić z wolnego wybiegu lub być zakupiony ze sprawdzonego źródła. 

Rosół rodem z Polski można także ugotować na wołowinie albo wymieszać w odpowiednich proporcjach mięso drobiowe i wołowe. Wtedy rosół będzie miał ciemniejszy kolor i mocniejszy smak. Warto na początek zaopatrzyć się na pewno w solidny garnek.

Wskazówki, jak zrobić pyszny, domowy rosół

Najważniejsza z zasad dotyczy czasu gotowania tego złocistego wywaru. Rosół nie lubi drogi na skróty. Przyda się cierpliwość. Wywar powinien pyrkać na małym ogniu przez kilka godzin. Tylko wtedy ma szansę stać się aromatyczny  i klarowny.

Warto użyć do gotowania rosołu wołowych kości szpikowych - dodadzą one zupie wielu składników odżywczych i niepowtarzalnego smaku. Rosół będzie miał doskonały głęboki smak oraz piękny kolor, jeśli przed gotowaniem go kości i część mięsa, lekko opieczecie w piekarniku. 

Gdy włożycie mięso do wody zimnej - rosół będzie bardziej esencjonalny. Gdy mięso dorzucicie do wrzątku - to będzie ono bardziej soczyste. Jeśli wasz rosół wydaje się być zbyt tłusty, możecie w łatwy sposób usunąć część tłuszczu.

Najłatwiej zrobić to po schłodzeniu zupy. Jeśli jednak nie macie na to czasu, wrzućcie kostkę lodu do zupy. Efektem tego nietypowego zabiegu będzie tłuszcz, który zbierze się wokół rozpływającej się pod wpływem ciepła kostki. Jedyne co wam pozostanie, to jej zręczne wyłowienie.