w jakiej wodzie gotować pierogi
Adobe Stock
Newsy

Wrzucacie pierogi do wrzątku czy zimnej wody? Właśnie od tego zależy cały ich smak

Szkół gotowania jest wiele, ale zazwyczaj tylko jedna okazuje się naprawdę dobra. Nie inaczej jest w przypadku pierogów. Niektórzy wrzucają je wprost do zimnej wody, inni umieszczają dopiero we wrzątku. Która metoda korzystniej wpływa na smak? Podpowiadamy!
Weronika Kępa
grudzień 15, 2020

Jeśli kiedykolwiek zastanawialiście się, dlaczego wasze pierogi wychodzą zbyt miękkie, rozpadające się, a przez to niezbyt smaczne, to już nie musicie. Odpowiedź jest dziennie prosta. Taka sytuacja to nie tylko efekt niepoprawnego sklejania ciasta, ale również umieszczania przysmaku w zimnej wodzie.

Nigdy nie wkładajcie pierogów do zimnej wody, zawsze umieszczajcie je w garnku dopiero, kiedy woda zacznie wrzeć. Inaczej czeka was kulinarna katastrofa i niezadowolenie gości, a tego podczas Wigilii nikt by przecież nie chciał!

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Gotowanie pierogów krok po kroku

Kiedy już wasze pierogi zostaną pięknie posklejane, musicie je ugotować. Aby zrobić to prawidłowo przede wszystkim potrzebujecie szerokiego i niezbyt wysokiego garnka. Do naczynia musicie wlać sporą ilość wody, najlepiej żeby wypełniła je do ¾ wysokości. Pamiętajcie, że wodę trzeba posolić. Tak przygotowaną doprowadźcie do wrzenia.

Kiedy na powierzchni zauważycie bąbelki, woda jest gotowa na przyjęcie pierogów. Wtedy musicie zmniejszyć ogień, a następnie umieścić pierogi w garnku przy pomocy łyżki cedzakowej.

Nie może ich być za dużo, inaczej się skleją. Najlepiej gotować je partiami. Pamiętajcie też, że po umieszczeniu w wodzie należy je delikatnie zamieszać, tak aby nie przykleiły się do dna.

Nie uciekajcie zbyt daleko, bo od momentu, w którym pierogi zaczną wypływać na powierzchnię, musicie je gotować nie dłużej niż 2 minuty! Inaczej istnieje ryzyko, że się rozkleją. Pilnujcie czasu.

Przydatne triki

Jeśli chcecie, żeby wasze pierogi smakowały naprawdę wyjątkowo możecie również zastosować pewien trik. A mianowicie, po ugotowaniu we wrzątku umieśćcie je na minutę w zimnej wodzie. To bardzo dobrze wpłynie również na ich wygląd.

Dodatkowo, po odcedzeniu możecie także polać pierogi odrobiną oleju lub masła. Wtedy będziecie mieli pewność, że ciasto się nie poskleja, a goście z łatwością nałożą taką ilość, która im odpowiada.

Komentarze
Lepienie pierogów, pierogi
Pixabay/Karolina Grabowska
Newsy Jak szybko lepić pierogi? To banalnie proste, ale na bank na to nie wpadliście
Można śmiało powiedzieć, że bez pierogów Wigilia zwyczajnie nie ma prawa się odbyć. Tym razem podpowiadamy, jak czas lepienia pierogów zmniejszyć do minimum.
Aleksandra Jaworska
grudzień 15, 2020

Wigilijne pierogi znikają ze stołu jako pierwsze. Może dlatego, że to jedno z ulubionych dań Polaków. Pierogi jako potrawa staropolskiej kuchni Pierogi to kawałek ciasta makaronowego lub drożdżowego z farszem. Nadzienie może być słodkie lub wytrawne. Pierogi możecie gotować, smażyć lub piec. Każda z wersji smakuje nieco inaczej, jednak każda wersja ma swoich miłośników i przeciwników. Mogą być małe - wielkości uszek, ale i podawane jako duży, pojedynczy pieróg. Nadają się na obiad, kolację i jako danie na przyjęciu. Polacy przepadają za pierogami ruskimi, z farszem mięsnym i wigilijnymi. Nadzienie tych ostatnich to kapusta i grzyby, zastępowane niekiedy pieczarkami. Pierogi to regionalna przysmaka Potrawa doczekała się ciekawych odmian, często związanych z danym regionem. Inne pierogi zjemy na Śląsku, a inne na Kaszubach. Można je spotkać w wielu kuchniach na świecie, m.in. rosyjskiej, indyjskiej czy włoskiej. W każdym kraju są nieco inne, wykonane z różnych składników i podawana w różny sposób. Prawdopodobnie dotarły do Polski z Chin pod koniec XIII wieku. Można tworzyć z nich rozmaite kształty i napełniać dowolnym farszem. Jedynym ograniczeniem jest tutaj wasza wyobraźnia. Jak lepić pierogi? Jakkolwiek znane i rodzime wydają nam się pierogi, nie wszyscy mają wystarczająco dużo czasu, by je przygotować. Ich zrobienie wymaga sporo czasu i niemałych umiejętności. Znajomość niektórych trików powinna w znaczny sposób ułatwić ich zrobienie. Nawet jeżeli zabieracie się za ich lepienie po raz pierwszy. Najczęstszą metodą jest wykrawanie w rozwałkowanym cieście okręgów, na które kolejno nakłada się farsz. Przy dużej ilości pierogów takie rozwiązanie może być co najmniej męczące. Znamy coś lepszego. To coś,...

Przeczytaj