Mięso na patelni
Pixabay/Aga Maszota
Newsy

Wrzucacie na patelnię takie mięso? Domownicy uciekną, gdy je zobaczą

W kuchni można popełnić wiele kulinarnych grzechów. Jedne można uratować zawczasu, inne zepsują potrawę i wystraszą waszych gości.
Aleksandra Jaworska
styczeń 07, 2021

Gotowanie to wcale nie taka łatwa sztuka. Mówi się, że niektórzy mają szczególne kulinarne predyspozycje. Gotowania, przede wszystkim, można się jednak nauczyć. Wiedza o produktach ułatwi wam zadanie.

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Dlaczego mięso robi się twarde?

Po pierwsze, dobranie odpowiedniej metody obróbki cieplnej pozwala uniknąć częstych błędów kulinarnych. Efektem doboru złej metody może być nadmiernie suche i twarde mięso. Kilka podstawowych informacji poniżej pozwoli każdemu z was podejmować znacznie lepsze decyzje kulinarne.

Prawie wszystko zależy bowiem od rodzaju mięsa, konkretnego kawałka i jego składu. Mięso to, w dużym uproszczeniu, tkanka mięśniowa zwierząt hodowlanych lub dziczyzny. W jego skład wchodzi mniej więcej 75% wody, 20% białka oraz 5% tłuszczu. Proporcje różnią się w zależności od danej porcji mięsa.

Jedna zasada jest jednak uniwersalna. Główną przyczyną kurczenia się mięsa podczas gotowania oraz jego wysychania jest znacząca utrata wody. Obróbka cieplna ma wpływ na twardość mięsa i poziom jego wysmażenia. Tłuszcze zawarte w mięsie decydują zaś o soczystości i są podstawowym nośnikiem smaku.

Mięsa, które mają dużo tkanki łącznej gotujcie powoli

Włókna mięśniowe, które układają się wzdłuż porcji mięsa to kolagen i elastyna. Czasami nazywa się je żyłami, to białe i elastyczne części. Mięsa, które mają dużo tkanki łącznej, należy gotować powoli, najlepiej w płynie i niskiej temperaturze. Kolagen ma szansę w ten sposób się rozpaść.

Do nieinwazyjnego usunięcia tkanek łącznych przydadzą się też składniki kwaśne, których użyjecie do marynaty. Mamy na myśli sok z cytryny i ocet. W przypadku kiedy tkanka jest duża i widoczna, wystarczy pozbyć się jej za pomocą noża lub zmielić mięso w całości.

Obróbka cieplna na kilka sposobów

Możecie skorzystać z wielu na nią rozwiązań. Można wyróżnić te ze względu na temperaturę, źródło ciepła lub przede wszystkim na jej rodzaj. Rodzaje ciepła są dwa. Z suchym macie do czynienia, kiedy na jedzenie działa ciepłe powietrze w przypadku pieczenia, grillowania lub smażenia. Z mokrym, kiedy gotujecie potrawę z udziałem płynu lub pary jak w przypadku duszenia czy smażenia na głębokim tłuszczu.

Smażenie mięsa na patelni

Najczęstszą metodą obróbki cieplnej mięsa jest jego smażenie na patelni. Niby prosta czynność, a może sprawić kłopoty. Ważne, żeby mięso, które chcecie przygotować, miało wystarczająco dużo miejsca na patelni. Kiedy będzie go za mało, nici z chrupiącej skórki. Patelnię przed smażeniem należy też rozgrzać, ale co najważniejsze, wyjmijcie mięso z zamrażarki na kilka godzin przed gotowaniem. 

Możecie je także rozdrobnić i często przerzucać. W ten sposób unikniecie kardynalnego błędu, którym jest mięso spieczone na zewnątrz i surowe w środku. Wasi goście mogliby poczuć się rozczarowani!

Komentarze
Sól
Pixabay/Bruno /Germany
Newsy Większość z was soli zupę w złym momencie. Kiedy tak naprawdę powinno się to robić?
Gotowanie to nie kwestia odziedziczonych genów. Czasami to ciężka praca i chęć nauczenia się nowych umiejętności.
Aleksandra Jaworska
styczeń 06, 2021

Żeby nauczyć się gotować trzeba na pewno chcieć, ale i próbować zaznajomić się z wieloma trikami, które ułatwią wam przyszłe popisy w kuchni. Trudno wyobrazić sobie gotowanie bez kilku składników. Jednym z nich jest sól, która doda waszym potrawom wyrazistości i sprawi, że danie nie będzie zbyt delikatne i mdłe.  Uniwersalna sól kuchenna Sól stołowa to popularny artykuł spożywczy, będący prawie czystym chlorkiem sodu. Jest często stosowany jako wzmacniacz smaku i naturalny konserwant. W handlu dostępna jest zwykle w formie oczyszczonej soli warzonej oraz nieoczyszczonej soli kamiennej. Możecie wybrać też sól himalajską. W Polsce od 1996 roku sól przeznaczona do bezpośredniego spożycia jest wzbogacana jodanem potasu. Kupna sól może też zawierać niewielki dodatek środka przeciwzbrylającego, dzięki któremu sól nie zbija się w grudki. Ile soli dziennie można spożywać? Światowa Organizacja Zdrowia dla zdrowej osoby dorosłej zaleca maksymalny dodatek soli do pokarmów na poziomie nie wyższym niż 6 gramów na dobę. To jak gdybyście stosowali codziennie do gotowania jedną, płaską łyżkę stołową. Niestety w praktyce spożycie soli kuchennej jest znacznie wyższe. Nadużywanie soli kuchennej Nadmiar soli w diecie nie wiąże się z niczym dobrym. Wyniki badań wskazują na związek nadmiernego spożycia solu z nadciśnieniem tętniczym. U osób dorosłych nadwyżka soli może uszkadzać wątrobę i zwiększa prawdopodobieństwa jej zwłóknienia. Kiedy posolić rosół? Sól użyta podczas gotowania może potrawę urozmaicić lub całkowicie popsuć. Szczególnie jeśli nie wiecie, w którym momencie gotowania dodać jej do potrawy. Wbrew pozorom, to bardzo istotny moment. Wiecie, kiedy posolić np....

Przeczytaj