Roślina nazywana również liśćmi z wiecznie zielonego drzewa zasłynęła setki lat temu. Mimo upływu lat wciąż jest bardzo popularna nie tylko w kuchni, ale i jako przyprawa niosąca wiele właściwości, które pozytywnie wpływają na zdrowie. 

W Starożytności

Setki lat temu stanowił symbol zwycięstwa, wybitnych osiągnięć. Z tego też powodu wykonywano z niego wieńce, które następnie zakładano zwycięzcom podczas igrzysk olimpijskich. 

Idealny do dań

Liście laurowe wykorzystuje się przeważnie podczas przygotowywania wywaru, różnego rodzaju zup, sosów bądź dań mięsnych. Dzięki jego zastosowaniu, potrawa zyska wyjątkowy smak i aromat. Liście występują w sprzedaży solo, ale także są składnikiem wielu innych mieszanek przypraw takich jak curry, garam masala czy gotowe zestawy do marynowania mięs.

Zobacz także:

Właściwości zdrowotne

Poza wyjątkowym aromatem, jaki nadają liście laurowe potrawom, mają również wyjątkowe właściwości zdrowotne. Przede wszystkim to silny przeciwutleniacz, który ma działanie przeciwgrzybicze oraz antybakteryjne. Wykonany z nich olejek słynie jako skuteczny preparat do opanowywania bólu migrenowego, łagodzenia bóli reumatycznych czy idealnie sprawdza się jako przyspieszacz podczas gojenia ran. Ponadto, wspomaga układ trawienny oraz obniża ciśnienie krwi.

Poprawne wykorzystanie przyprawy

Wiele osób dodaje liście laurowe na samym początku do przygotowywanej potrawy i pozostawia nadal po ugotowaniu. Nie jest to błąd, jednak wówczas nie uzyska się wszystkich pożądanych właściwości. Aby otrzymać wszelkie korzyści tej przyprawy, a także jej bogactwo smakowe, najlepiej jest umieścić liście w garnku na 5 bądź 10 minut przed końcem gotowania, a następnie po upływie danego czasu je wyciągnąć. Dzięki takiemu zabiegowi, potrawa nie będzie miała charakterystycznej dla liści laurowych nuty goryczki oraz zyska korzyści służące zdrowiu.