Wróżenie to czynność, która ma na celu przepowiedzenie przyszłości. Przepowiednie z reguły odnosiły się do szczęścia, miłości, posiadania dzieci czy majątku. Dziewczyny wypatrywały ukochanych i zastanawiały się, z której strony nadejdzie, czy będzie młody czy stary, na jaką literę zaczynać się będzie jego imię i czy do ślubu dojdzie już w tym roku. Oczywiście ważne też dla nich było czy w ogóle dojdzie do jakiegoś ślubu, czy panna zostanie starą panną.

Andrzejkowe wróżby prowadzone w wigilie świętego Andrzeja w nocy z 29 na 30 listopada, właśnie tego dotyczyły. Czyniły je młode dziewczyny, chcąc wiedzieć się cokolwiek o swojej przyszłości. Chłopcy kilka dni wcześniej świętowali Katarzynki. W wigilię świętej Katarzyny, z 24 na 25 listopada w podobny sposób próbowali poznać imię przyszłej wybranki.

Co o zamążpójściu mogą powiedzieć śledzie?

Czy słyszeliście, żeby do przepowiadania przyszłości używać śledzi? Użycie ryb w czasie Andrzejek nie było przypadkowe. To czas, gdy gospodynie szykowały się już do świąt, w kościele katolickim zbliżał się czas adwentu, a więc też postu, gdy na porządku dziennym było jedzenie ryb.

Do wróżby wybierano kwaśne śledzie. Używano śledzi marynowanych i wyszukiwano te najbardziej kwaśne. Zadaniem panien na wydaniu było zjedzenie śledzia bez najmniejszego skrzywienia. Ta panna, która wytrzymywała jedzenie bez krzywienia się najdłużej, miała jako pierwsza znaleźć męża.

Zobacz także:

Z czego jeszcze można wróżyć w Andrzejki?

Oczywiście przede wszystkim wróży się z wosku. Roztopiony wosk należy przelewać przez dziurkę klucza do miski z wodą. Stężała stearyna pozwala poznać profil wybranka czy symbol przyszłego zawodu.

Do andrzejkowych wróżb wykorzystywane mogą być jeszcze:

  • Jabłka. Podłużne obierki jabłka należy rzucić za plecy przez lewe ramię i zobaczyć, w jaki inicjał się ułoży. Będzie on pierwszą literą imienia przyszłego męża
  • Szczekanie psa. Strona, z której zaszczekał pies podczas wróżenia, była tą, z której nadjedzie wybranek
  • Placki. Dziewczęta układały na ławie placki własnej roboty natarte tłuszczem, a następnie do izby wpuszczały psa. Dziewczyna, której placek został zjedzony jako pierwszy, pierwsza miała wyjść za mąż
  • Gąsior. Zabawa była podobna. Dziewczyny stawały w kole i do izby wpuszczano gąsiora. Ta, do której podszedł i skubnął ją jako pierwszą, pierwsza miała znaleźć męża

Poza wskazaniem przyszłości andrzejkowe wróżby miały zawsze jeszcze jeden, chyba najważniejszy cel: pozwalały spotkać się z rówieśnikami i dobrze bawić. To z tego powodu tradycja obchodzenia Andrzejek jest popularna do dziś.

Źródło: Wikipedia.pl, kuchnia.wp.pl