Wołowina ma taki kolor? To znak, że zwierzę było stare lub schorowane
Pixabay
Newsy

Wołowina ma taki kolor? To znak, że zwierzę było stare lub schorowane

Unikajcie jak ognia mięsa o takim wyglądzie!
Anna Urbańska
kwiecień 11, 2021

Wołowina to obok wieprzowiny i drobiu, jedno z częściej spożywanych w Polsce mięs. Pewnie robicie z wołowiny gulasz, może dodajecie ją do wywaru na rosół, albo przygotowujecie z niej steki lub burgery. Kupujecie zatem wołowinę całkiem często. Czy wiecie jednak jak wybrać najlepsze okazy mięsa wołowego? Na pewno unikajcie mięsa, które ma taki kolor!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak wybrać świeżą wołowinę?

Przy kupowaniu wołowiny, ale też innych mięs, musicie być dość uważni. Jeśli kupicie nieświeże mięso, nie będzie miało ono tylu witamin i wartości odżywczych. Będzie też mniej smaczne, a w najgorszym wypadku może doprowadzić do zatrucia!

Wybierając mięso kierujcie się wszystkimi zmysłami. Powąchajcie je, obejrzyjcie bardzo dokładnie zwracając uwagę na barwę, ilość tłuszczu i ewentualne występowanie śluzu. Świeże, dobre mięso powinno być lekko wilgotne i połyskujące. Sprzedawcy wiedzą jednak, że wypatrujecie takich oznak, nie dajcie się więc nabrać na mięso posmarowane olejem lub umyte ze śluzu.

Właściwy kolor wołowiny

Surowe mięso dobrej jakości, ma zazwyczaj czerwony kolor. Są to odcienie czerwieni od jasnoróżowego przez czerwony, aż do ciemnoczerwonego. Nie ma jednej reguły na temat tego, jaki kolor powinna mieć dobra wołowina. Barwa zależy bowiem od razy zwierzęcia, ale też od jego wieku.

Barwa starej wołowiny

Uważajcie na mięso, które ma ciemny, brązowawy kolor z ciemnymi plamami. Jeśli przy mięsie zobaczycie żółtobrązowy tłuszcz, też raczej się go wystrzegajcie. Oznacza to, że zwierzę było chore lub stare.

Zobacz także

Najlepsze rasy krów na mięso

Jeśli jesteście prawdziwymi pasjonatami, może będziecie chcieli zwrócić tez uwagę na rasę bydła. Najlepsze rasy bydła hodowane na mięso to:

  • Charolaise
  • Wagyu
  • Hereford
  • Limousin
  • Black Angus

Czy wołowina jest zdrowa?

Niestety, nie ma prostej odpowiedzi na pytanie czy wołowina jest zdrowa. Na pewno mięso wołowe jest bogate w żelazo, przyda się więc osobom, które walczą z anemią. Tłustsze kawałki wołowiny są jednak bogate w nasycone kwasy tłuszczowe, czerwone mięso jest też potencjalnie rakotwórcze, starajcie się więc jadać wołowinę z umiarem, nawet tą świeżą.

Czytaj także:

Komentarze