jak zapobiec kipieniu wody
Adobe Stock
Newsy

Woda za bardzo kipi? Użyjcie tej łyżki a przestanie

Odwrócenie wzroku od garnka z gotującym się makaronem, może was sporo kosztować. Bowiem umieszczona w nim woda, w ciągu zaledwie kilku sekund, może ubrudzić całą kuchenkę. Aby temu zapobiec skorzystajcie z naszego banalnego triku z łyżką!
Weronika Kępa
styczeń 11, 2021

Gotowanie to trudna sztuka. Ilość zakazów, nakazów, porad, praktyk i pomocnych trików może przytłoczyć niejednego początkującego kucharza. Sęk w tym, że większość z nich jest naprawdę banalnie prosta i szybko wejdzie wam w nawyk. Zapewniamy, nie musicie ich notować!

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Wystarczy, że na chwilę odwrócicie wzrok

Podnosząca swój poziom wskutek gotowania woda jest powszechnym, kulinarnym zjawiskiem. Większość pań domu, nauczona doświadczeniem, nie spuszcza wypełnionych nią garnków z oka nawet na moment. Kiedy widzi, że robi się niebezpiecznie, natychmiast zmniejsza ogień.

Zdarzają się jednak sytuacje, w których trzeba odejść od kuchni. W końcu nie można odmówić pomocy płaczącemu w niebogłosy dziecku, ani mężowi, który właśnie wrócił z pracy. Waszą uwagę może odciągnąć również dzwoniąca mama lub przyjaciółka, a nawet rozrabiający kot. 

Ta łyżka sprawi, że wasza woda już nigdy nie wykipi

Niezależnie od motywacji, każdemu może się zdarzyć odwrócić na moment wzrok, a kiedy ponownie spojrzycie na garnek, najczęściej jest już za późno. Cała kuchenka nadaje się do mycia, a wy jesteście źli nie tylko sami na siebie, ale też na tego, kto zawrócił wam głowę i generalnie na cały świat.

Jeśli w tej historii widzicie siebie to znak, że dobrze trafiliście. W końcu w świecie kulinarnym nie ma przeszkody, której nie dałoby się pokonać. Tak jest i tym razem. Wasz problem w mgnieniu oka rozwiąże… drewniana łyżka! Wystarczy, że położycie ją na garnku, a wasza woda już nigdy nie wykipi! 

Dzięki drewnianej łyżce wasza kuchnia pozostanie czysta

Ten sposób warto przetestować szczególnie, kiedy gotujecie fasolę lub makaron. Bowiem wytrącająca się z produktów skrobia skleja wodę i prowadzi do powstawania ogromnych bąbelków. Te unoszą się coraz bardziej i w rezultacie całkowicie wychodzą poza garnek. Co ma z tym wspólnego drewniana łyżka? Zaraz się dowiecie.

Drewniana łyżka idealnie odpycha cząsteczki wody – sprawia, że pękają i opadają na dno. Należy również pamiętać, że pęcherzyki gotującej się wody są wypełnione parą. Jeśli dotkną przedmiotu, którego temperatura jest niższa niż 100 st. C, ponownie zamienią się w ciecz.

Haczyk polega na tym, że drewniana łyżka położona na garnku w trakcie długiego gotowania, może osiągnąć temperaturę 100 st. C. Wtedy woda i tak wykipi. Jeśli tak się stanie, szybko zmniejszcie ogień i rozbijcie powstałą pianę dmuchając w nią.

Źródło: gotujmy

Komentarze
sposób na szybsze gotowanie fasoli i grochu
Pixabay
Newsy Chcecie przyspieszyć gotowanie fasoli i grochu? Ta babcina metoda naprawdę działa
Nie od dziś wiadomo, że produkty takie jak fasola czy groch potrzebują bardzo długiej obróbki termicznej. Niestety, nie każda pani domu dysponuje takim czasem. Na szczęście istnieje sposób, który niesamowicie go skraca.
Weronika Kępa
styczeń 09, 2021

Cenne właściwości roślin strączkowych Rośliny strączkowe, takie jak fasola czy groch, powinny zajmować wysokie miejsce w diecie każdego człowieka. Ich regularne spożywanie między innymi wzmacnia system odpornościowy i nerwowy, ale również zmniejsza ryzyko zachorowania na nowotwory. Na tym jednak nie koniec. Jedzenie fasoli i grochu zaleca się przede wszystkim osobom zmagającym się z nadciśnieniem tętniczym, przewlekłą chorobą nerek oraz cukrzycą. Mało kto wie, że napary przyrządzane z ususzonych nasion strączkowych, działają moczopędnie i oczyszczają organizm z toksyn. Różne sposoby przyrządzania  Niestety, wiele osób eliminuje ze swojej diety te cenne produkty. Główną przyczyną jest fakt, że ich przyrządzenie zajmuje mnóstwo czasu, którym w dzisiejszych czasach mało kto dysponuje. Okazuje się jednak, że istnieje sposób praktykowany głównie przez wasze babcie, który znacznie przyspiesza ten proces. Większość pań domu poświęca wiele godzin na gotowanie fasoli czy grochu. Tradycyjnie należy je moczyć przez 2 godziny w bardzo gorącej wodzie i dolewać co jakiś czas wrzątku. Następnie powinno się wylać wodę, zalać strąki świeżą i gotować przez ok. 12 godzin, aż do miękkości. Istnieją też szkoły, które mówią, że fasolę lub groch należy zalać zimną wodą, szybko zagotować, a następnie odcedzić, ponownie zalać wodą i gotować aż do miękkości. Te sposoby wymagają jednak zbyt wiele uwagi. Jeśli chcecie, by strąki były gotowe szybciej, zastosujcie ten trik. Przyspieszcie gotowanie fasoli i grochu Wystarczy, że zalejecie fasolę lub groch zimną wodą i odstawicie do namoczenia na całą noc (12 godzin). Następnego dnia odcedźcie nasiona z wody, zalejcie je ponownie i zacznijcie gotować. Całość nie powinna wam zająć więcej niż 90 minut. W ten sposób...

Przeczytaj