Lato to czas zbiorów ogórków i wzmożonego ich kiszenia. Ogórki tak przygotowane to smaczna i zdrowa przekąska. Układa się je ściśle obok siebie w słojach wraz z odpowiednimi dodatkami i zalewa solanką. Podczas procesu kiszenia zalewa ogórkowa powinna stać się nieco mętna, ale czasem zdarza się również, że zmienia kolor na rudawo-brunatny. Czy powinniście się tym niepokoić?  

Jak powinna wyglądać zalewa w ogórkach kiszonych? 

Zalewa w ogórkach kiszonych z czasem traci klarowność. Dzieje się tak w wyniku procesu fermentacji. To zupełnie naturalne i nie powinno nikogo odwodzić od zjedzenia pysznej kiszonki. 

Biały osad na dnie słoika i nalot pojawiający się na kiszonych ogórkach to bardzo dobry znak! Białawe ślady to nic innego jak bakterie kwasu mlekowego powstające podczas kiszenia. Mają one doskonały wpływ na zdrowie. 

Zobacz także:

[content:0_10033,0_9933:undefined]

Dlaczego zalewa ogórkowa zmieniła kolor? 

Wiele osób zapewne zadawało sobie to pytanie. Co zawiniło w całym procesie kiszenia? Czy jest to problem ogórków, niewłaściwego zawekowania, a może przypraw użytych do kiszenia? Winowajcą jest tu zbyt dojrzały koper, którego ziarenka zabarwiają wodę na rudawy i brązowy kolor przypominający wodę z rdzą. 

Na szczęście nie wpływa on zupełnie na proces kiszenia i smak ogórków. Oprócz innych niż zazwyczaj wrażeń estetycznych takie kiszonki pozostają nadal smaczne. Można je też bez obaw jeść, pod warunkiem, że upewnicie się, że ogórki nie są zepsute. Nie będzie to jednak zepsucie spowodowane dojrzałością kopru. 

Jak rozpoznać zepsute ogórki kiszone? 

Jeżeli ogórki są twarde, mają odpowiedni zapach (który wszyscy na pewno znacie) i białawy nalot, a słoik po otwarciu lekko musuje – to oznacza, że nadają się do jedzenia. Jak zatem sprawdzić czy kiszonka z tego warzywa się zepsuła? 

  • Pierwszą rzeczą, na którą powinniście zwrócić uwagę jest pleśń, czyli biały, gruby kożuch na jej powierzchni. 

  • Bądźcie wyczuleni również na zapach. Wszyscy dobrze wiecie, jak pachną ogórki kiszone. Każdy dziwny zapach winien być dla was ostrzeżeniem. Aromat zepsutych ogórków jest nieprzyjemny i skutecznie odstręcza od ich spożywania. 

  • Weźcie także pod lupę konsystencję i zwartość ogórków. Idealnie ukwaszone są jędrne i chrupiące. Zepsute będą natomiast bardzo miękkie, rozpadające się w rękach. 

Źródło: dompelenpomyslow.pl