Woda pita z plastikowych butelek nie jest zdrowa. Nowe badanie pokazuje co dokładnie w niej nam szkodzi
Adobe Stock
Newsy

Woda pita z plastikowych butelek nie jest zdrowa. Nowe badanie pokazuje, co dokładnie w niej nam szkodzi

Pijąc wodę z plastikowej butelki wielokrotnego użytku, czujecie posmak tworzywa sztucznego? To może być bardzo niebezpieczny sygnał.

Regularne picie wody w ciągu dnia, jest ważne dla zachowania zdrowia. Woda nawadnia wszystkie komórki organizmu, oczyszcza z toksyn, wpływa na przemianę materii, a także poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci.

Lekarze zalecają spożywanie od 2 do 3 litrów wody dziennie. Jeszcze więcej należy jej uzupełniać w upalne dni, oraz w czasie dużego wysiłku fizycznego. Nie bez znaczenia jednak jest to, jaką wodę pijecie i w czym ja ze sobą zabieracie. Coraz częściej bierzecie ją do pracy, na spacer czy na siłownie w plastikowych butelkach. Czy to zdrowe?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Co ustalili duńscy naukowcy w sprawie plastikowych butelek?

Ciekawe badane przeprowadzili chemicy z Uniwersytetu w Kopenhadze. Naukowcy wyniki swoich ustaleń opublikowali łamach „Journal of Hazardous Materials”. Sami nie mogli uwierzyć jak wiele nieznanych substancji znajduje się w plastiku, z którego wykonane są popularne butelki na wodę:

- Obecne tam były setki substancji, w tym takie, których nigdy wcześniej nie wykrywano w plastiku, również związki potencjalnie szkodliwe dla zdrowia.

Prof. Jan H. Christensen, jeden z autorów publikacji, bardzo się też zdziwił, co się stało po umyciu butelki w zmywarce. Myślicie, że butelka została umyta, a więc po wyjęciu ze zmywarki była czysta? Nic podobnego:

- Po umyciu butelki w zmywarce, substancji były natomiast tysiące – wyjaśniał prof. Jan H. Christensen.

Naukowcy stwierdzili, że o ile substancji pochodzących z plastiku butelek było 400, to już tych, które pojawiły się wraz z kostkami z detergentem używanymi podczas zmywania, było ponad 3,5 tys. Do tego znaczna część tych substancji w ogóle nie została jeszcze zidentyfikowana, nie wiadomo więc, jak bardzo są one szkodliwe dla zdrowia.

Zobacz także
Powiew nowoczesności w PRL: syfon na naboje. Wychodziła z niego niezapomniana domowa woda sodowa

Syfon na naboje był hitem PRL-u. Ale czy picie takiej wody gazowanej było zdrowe?

czy woda z kranu jest zdrowa

Twarda czy miękka woda? Która jest zdrowsza? Jedna z nich ma wpływ na rozwój chorób miażdżycowych

Tajemnicza zawartość plastiku, z którego produkuje się modne butelki na wodę

Badacze odkryli niektóre z substancji, dodawanych do plastiku. Mówią m.in. o:

  • Fotoinicjatorach, które mogą zaburzać pracę hormonów i sprzyjać powstawaniu nowotworów
  • Zmiękczaczach plastiku
  • Przeciwutleniaczach
  • Innych, nieznanych substancjach pochodzących z produkcji
  • Oraz tych, pochodzących z przemiany substancji obecnych w butelce w inne.

W ten sposób wykryli DEET – środek odstraszający owady. Substancja, jak sądzą, mogła powstać z rozkładu jednego z dodatków zmiękczających tworzywa.

W czym wobec tego pić wodę skoro odradzane jest kupowanie płynów nawadniających w jednorazowych butelkach typu PET, które zanieczyszczają plastikiem naszą planetę, a teraz mówi się o szkodliwych właściwościach wielorazowych, plastikowych butelkach na wodę? W tej chwili najbezpieczniejsze wydają się butelki szklane, wielorazowego użytku. Łatwiej jest je czyścić i nie zawierają szkodliwych dodatków.

Źródło: radiozet.pl

Skupy butelek były kiedyś normą. Popieracie kaucję za plastikowe i szklane butelki?
Pixabay
Newsy
Kupujecie wodę w plastikowej butelce? Na jej dnie znajduje się bardzo ważna informacja
Pewnie nie zwracacie uwagi na te oznaczenia. To błąd! Mogą być bardzo pomocne…

Choć eksperci mówią, że woda z kranu jest zdatna do spożycia w większości miejsc w Polsce, nie każdy jest do tego przekonany. Może też wolicie kupować wodę w plastikowych butelkach. Nawet jeśli na co dzień pijecie wodę z kranu lub filtrowaną wodę, pewnie czasem zdarza się wam kupić wodę w plastikowej butelce. Niewielki procent z was zwróci pewnie uwagę na oznaczenie umieszczone na dnie butelki. To błąd! Dzięki dokładnemu przeczytaniu tego oznaczenia, możecie dowiedzieć się więcej na temat tego, czy butelka nie jest zrobiona ze szkodliwego plastiku… Oznaczenia plastiku na opakowaniach do żywności Plastik dopuszczony do kontaktu z żywnością w Unii Europejskiej, jest z reguły bezpieczny, Jest jednak cienka granica pomiędzy tym, by coś było uznane za bezpieczne, a czymś, co jest już szkodliwe. Najlepiej więc unikać szkodliwych substancji, nawet w minimalnych ilościach. Przy wybieraniu zdrowych produktów spożywczych, ważne jest nie tylko czytanie ich składów, ale też zwracanie uwagi na rodzaj opakowań z jakich są zrobione. W wypadku wody to jedyny czynnik, który może czynić ją szkodliwą. Różne dostępne na rynku wody, będą się różniły jedynie ilością i rodzajem zawartych minerałów oraz opakowaniem, w którym są przetrzymywane. Oznaczenia na butelkach wody W przypadku wody, na dnie butelki znajduje się małe oznaczenie. Szukajcie znaku trzech zapętlonych strzałek. Gdy go znajdziecie, zwrócicie uwagę na litery znajdujące się w środku. PET lub PETE to politereftalan etylenu, najczęstsze tworzywo do produkcji butelek. Mogą uwalniać do wody ksenogeny, które niekorzystnie działają na układ hormonalny. Koniecznie chrońcie takie butelki przed promieniami słonecznymi, bo wtedy naprawdę uwalniają do wody szkodliwe substancje. Nie używajcie tych butelek ponownie! Nie są do...

Woda
Pixabay/Somchai Chitprathak
Zdrowie
Picie tej wody może zrujnować twoje zdrowie. Przeczytaj zanim będzie za późno 
Eksperci od zdrowego odżywiania zalecają częste picie wody. Jest ona głównym budulcem organizmu człowieka, ale i najprostszą substancją we wszechświecie. Czy może nam zagrażać?

Woda jest rozpowszechniona na całej powierzchni Ziemi. Występuje głównie w oceanach, które pokrywają prawie 71% powierzchni globu, ale także w rzekach, jeziorach i w postaci stałej w lodowcach. Czysta chemia Znacząca część wody zatrzymuje się w atmosferze, jako chmury i para wodna. Niektóre związki chemiczne zawierają cząsteczki wody w swojej budowie. Woda występująca w przyrodzie jest roztworem soli i gazów. Najwięcej soli mineralnych zawiera woda morska i woda mineralna. Z biologicznego punktu widzenia Woda jest rozpuszczalnikiem związków ustrojowych i niezbędnym uzupełnieniem pokarmu wszystkich znanych organizmów. Uczestniczy w przebiegu większości reakcji metabolicznych. To główny środek transportu produktów przemiany materii, substancji chemicznych, hormonów. Stanowi średnio 70% masy dorosłego człowieka, w przypadku noworodka ok. 15% więcej. Jest potrzebna w codziennym funkcjonowaniu organizmu. Najczęściej spożywamy ją w formie butelkowej, z zaleceniem picia minimum 1,5 litra. Gdzie zatem popełniamy błąd? Rodzaj ma znaczenie Woda nie gasi wyłącznie pragnienia. Także ona definiuje świat, w którym żyjemy. Od jej globalnych zasobów zależy życie na ziemi. Jeśli chcemy pomóc planecie, ale również i zdrowiu, zrezygnujemy z wody w plastikowych butelkach. Powodów odstawienia jest co najmniej kilka.  1. Plastik zanieczyszcza planetę Trudno przewidzieć, czy tworzywa sztuczne są rzeczywiście i w całości poddawane recyklingowi. Biorąc pod uwagę przeciążenie przemysłu na całym świecie, jednoznaczna odpowiedź jest raczej niemożliwa. Kraje, które nie są poddane recyklingowi, ulegają bardzo powolnej biodegradacji. Kilka minut picia zamienia się bowiem w 1000 lat rozkładu plastiku. To właśnie butelek...

czy można wykorzystać butelkę plastikową po wodzie?
Adobe Stock
Newsy
Robicie to z plastikową butelką po wodzie? Trujecie sami siebie
Picie z butelek plastikowych stało się dzisiaj normą. Pamiętajcie, że są one jednak tylko produktem jednorazowym!

Napoje w plastiku są w dzisiejszych czasach już codziennością. Butelki wykonane z Poli(tereftalanu etylenu), czyli tak zwanego PET mają jednak dość krótką historię. Wszystko zaczęło się dopiero po II wojnie światowej w Wielkiej Brytanii. To właśnie tam udało się wytworzyć to tworzywo sztuczne. Jednak dopiero w latach 70. w USA zaczęto na dużą skalę butelkować napoje w powszechny dzisiaj sposób. Jak wykorzystuje się ponownie plastikowe butelki? Wszelkie jednorazowe przedmioty wykonane z plastiku są słusznie krytykowane przez działaczy walczących na rzecz czystego środowiska. Jednak to nie jedyna ciemna strona choćby plastikowych butelek, z których na co dzień pijecie wodę mineralną i słodkie napoje. Chodzi o ich powtórne napełnianie i wykorzystywanie. Na pewno nie raz zdarzało wam się użyć butelki po napoju ponownie. Mało ważą, są wygodna i przy jednym lub drugim ponownym uzupełnieniu dowolnym płynem dają się porządnie umyć. Sęk w tym, że szybko w jej wnętrzu pojawiają się bakterie. Rezultat tego jest wam zapewne znany – brzydki zapach wydobywający się z butelki. To jednak nie wszystko. Wtórne wykorzystywanie zużytej butelki plastikowej jest groźne z innego jeszcze powodu. Czym grozi powtórne wykorzystanie butelek plastikowych? Dlaczego? Podczas użytkowania butelek PET mimowolnie narusza się ich strukturę, np. poprzez zgniatanie, przyduszanie, odkształcanie. Te z pozoru niewinne działania powodują mikrouszkodzenia, które przyczyniają się do wypłukiwania z plastiku szkodliwych związków wraz z napojami! Z tego powodu lepiej unikać ponownego wykorzystywania butelek i nie napełniać ich nawet źródlaną wodą z zamiarem późniejszego wypicia. Zamiast tego warto poszukać alternatywnych rozwiązań. Zamiast butelek PET, nalewajcie swoje napoje na...

Kaucja za plastikowe butelki coraz bliżej. Ile wyniesie?
AdobeStock
Newsy
Kaucja za plastikowe i szklane butelki coraz bliżej. Ile wyniesie?
W Polsce być może niebawem zacznie obowiązywać kaucja za butelki z plastiku. O ile podrożeje woda i napoje i jak będzie można dokonać zwrotu?

Zanieczyszczenie środowiska odpadami z plastiku jest coraz poważniejsze. Z tego powodu postanowiono wprowadzić kaucję na plastikowe butelki, by zachęcić ludzi do ich zwrotu. O ile zdrożeją napoje sprzedawane w plastikowych butelkach i jak będzie wyglądał zwrot? Sprawdźcie. Ekologiczne rozwiązania w trosce o środowisko Pomysł kaucji za plastikowe butelki nie jest nowy. Rozważano wprowadzenie takiego rozwiązania już od dłuższego czasu, ponieważ problem zanieczyszczenia środowiska plastikiem jest coraz poważniejszy. Próbuje się walczyć z tym na wiele sposobów – od kilku lat obowiązuje wysoka opłata za plastikowe torebki w sklepach i wygląda na to, że pomysł jest bardzo skuteczny. Praktycznie od początku wprowadzenia opłaty Polacy zaczęli przynosić własne torby na zakupy, by nie płacić dodatkowo kilku złotych za foliowe torebki. Kaucja za plastikowe butelki Ministerstwo Klimatu i Środowiska potwierdza, że trwają przygotowania do wprowadzenia w Polsce systemu kaucyjnego. Poseł Jacek Ozdoba opowiedział o szczegółach: Będziemy mieli system kaucyjny w Polsce. Jestem jego entuzjastą i badania pokazują, że bardzo duże grono Polaków również. Z przedsiębiorcami już się konsultowaliśmy, mamy zebrane założenia i czekamy na to, aż będę mógł tę propozycję przedstawić. Jeszcze nie jest znana dokładna wysokość kaucji za butelki. Prawdopodobnie wyniesie mniej więcej tyle, ile w sąsiadujących z Polską krajach, w których kaucja za butelki z plastiku obowiązuje od wielu lat. Tam za zwrot jednej plastikowej butelki można liczyć na kwotę w wysokości 25-50 eurocentów. Możliwe więc, że w Polsce napoje sprzedawane w plastikowych butelkach zdrożeją nawet o 1-2 złote, choć na razie rządzący uspokajają, że jeszcze trwają rozmowy z przedsiębiorcami w tej sprawie. Mówi się o kwotach rzędu 50 groszy...