Czosnek nie jest warzywem takim jak każde inne. Wszyscy znają jego naturalne właściwości antybiotyczne, przeciwgrypowe i bakteriobójcze. Nieprzypadkowo to właśnie czosnek jako warzywo o jednym z najsilniejszych zapachów był w zamierzchłych czasach uznawany nawet za środek odstraszający złe duchy…

Dlaczego babcie wkładały czosnek pod poduszkę przed snem?

Walkę z wampirami za pomocą czosnku trzeba ostatecznie włożyć między bajki. Skupmy się na bardziej praktycznych zaletach tego warzywa. Być może część z was pamięta stary sposób babć i dziadków na problemy z zasypianiem, czyli wkładanie pod poduszkę rozgniecionego czosnku?

Ten niezwykły ludowy trik mógł działać tylko pod jednym warunkiem – konieczne było rozgniecenie czosnku przed położeniem się do snu. Naruszona skórka pozwalała na uwolnienie czosnkowych olejków eterycznych w powietrze, a w rezultacie spokojny sen.

Patent z wkładaniem czosnku pod poduszkę nie został poddany sprawdzianowi w postaci badań naukowych. Tym niemniej osoby, które próbowały tego triku, są święcie przekonane, że silny czosnkowy zapach rzeczywiście pomaga w zasypianiu.

Zobacz także:

Jak działa na sen zapach czosnku?

Zastanówmy się więc, co realnie może powodować takie, a nie inne działanie, ostrego przecież, zapachu czosnku w kontekście zasypiania.  Krótkie „śledztwo” podpowiada, że nasenne działanie czosnku ma związek z wydzielaniem się po uszkodzeniu struktury warzywa allicyny – siarkoorganicznego związku chemicznego.

Przypuszczalne zalety wkładania czosnku pod poduszkę:

  • Działanie uspokajające allicyny
  • Obniżenie ciśnienia przez allicynę
  • Odblokowywanie zatkanej podczas snu jamy nosowej dzięki intensywnemu zapachowi allicyny

Pomysł naszych przodków z pewnością może dla wielu brzmieć niedorzecznie, ale jak widać nie jest oparty wyłącznie na przesądach, a bardziej na realnych skutkach, które wypraktykowała przez lata medycyna naturalna.

Zdziwienie sceptyków będzie jeszcze mniejsze, kiedy dodamy, że wyciąg z czosnku dodawany jest do wielu środków uspakajających i nasennych. Zamiast przepłacać za kapsułki prosto z laboratorium, lepiej wypróbować sprawdzone ludowe sposoby.