Suchy ryż nie nadaje się do jedzenia. Jest twardy, chrzęści na zębach i najprawdopodobniej zjedzenie go w takiej formie wywoła ból brzucha. Jednak ryż zanurzony w wodzie, całkowicie się zmienia. Ziarenka pęcznieją i miękną. Ten proces obserwujemy, np. gotując ryż na obiad.

Ziarenka ryżu zachowują się w kontakcie z wodą zawsze tak samo. Do czego zatem można je wykorzystać? 

Praktyczny eksperyment z ryżem w lodówce

Zróbcie prosty eksperyment: włóżcie do lodówki 2-3 woreczki surowego ryżu. Ułóżcie każdy z nich na osobnej półce i obserwujcie, jak wilgoć odkładająca się na ściankach urządzenia, zacznie się przenosić do ziarenek ryżu.

Po czym poznacie, że wilgoć przeniosła się z jednego miejsca do drugiego? Tylna ścianka lodówki będzie bardziej sucha, za to torebki ryżu spęcznieją jak przy gotowaniu.

Zobacz także:

Wykonując ten test pamiętajcie o 2-ch rzeczach:

  • Razem z wilgocią do ziaren ryżu przenikną także nieprzyjemne zapachy, usuniecie więc je przy okazji z lodówki.
  • Gdy torebki ryżu spęcznieją, trzeba je wymienić na nowe. Nawodniony ryż nie będzie przyjmował więcej wody, a pozostawiony na miejscu, zacznie pleśnieć.

Dlaczego surowy ryż pochłania wilgoć z lodówki?

To zwykły proces, z pogranicza chemii i fizyki, który naturalnie występuje w przyrodzie. Cząsteczki jednej substancji - wilgoci, przenoszą się i wnikają do drugiej - suchego ryżu.

Nie tylko ryż dobrze absorbuje wilgoć. Inne, naturalne pochłaniacze wilgoci, to soda i zwykła sól.

Chcąc usunąć wilgoć i nieprzyjemne zapachy z lodówki, można też do niej włożyć czystą, suchą gąbkę kuchenną. Gąbka podobnie jak ryż usunie nadmiar wilgoci i brzydki zapach.

Inne wykorzystanie surowego ryżu

Właściwość absorpcji wilgoci przez suche ziarna ryżu można wykorzystać również w inny sposób. Miseczka z surowym ryżem bywa wkładana do szafy z ubraniami, żeby usunąć z niej wilgoć i brzydnie zapachy.

Surowy ryż zapakowany do woreczków, zawinięty w gazę i związany sznurkiem, może być powieszony w wilgotnych pomieszczeniach czy w samochodzie.

Nie jest jednak prawdą, że ziarenkami surowego ryżu możecie wysuszyć zalany sprzęt elektroniczny. Proces absorpcji jest na tyle delikatny, że ryż nie wyciągnie nadmiaru wody z zalanych urządzeń. Siła absorpcji, która jest wystarczająca do usunięcia wilgoci z szafy czy lodówki, jest jednak za słaba do usunięcia kropelek wody z urządzeń elektrycznych.

Źródło: onet.pl.