Włóżcie to do szafki w kuchni, a zapomnicie o molach spożywczych na długo
AdobeStock
Newsy

Włóżcie ten produkt do szafki w kuchni, a zapomnicie o molach spożywczych na długo

W waszej kuchni znów pojawiły się mole? Dokładnie wyczyśćcie wszystkie szafki, a na koniec włóżcie do nich to, by odstraszyć uciążliwe owady.

Nieproszeni lokatorzy w kuchni w postaci owadów czy pajęczaków to prawdziwy koszmar. Wydaje się, że pewnego dnia pojawiają się znikąd i szybko opanowują mieszkanie. Wyjątkowo trudne w zwalczaniu są mole spożywcze, które są jednymi z najczęstszych „gości” w kuchni. Co zrobić, by zniechęcić je do zamieszkania w naszych kuchennych szafkach? Z pomocą przyjdzie wam ten prosty trik. 

Domowy sposób na mole spożywcze

Wiele osób wie, że dobrym sposobem na odstraszenie moli żerujących w szafie jest woreczek z lawendą. Dla nas zapach tych kwiatów jest bardzo przyjemny, jednak dla moli wręcz przeciwnie. Wykorzystajcie podobny patent wobec tych nieszczęsnych robaków, które gnieżdżą się w kuchni. Będzie jeszcze prostszy i tańszy.

W tym przypadku zamiast lawendy (która też będzie skuteczna) użyjcie wanilii. To może być laska wanilii lub aromat waniliowy - taki, jakiego używacie do ciast. Wystarczy nasączyć nim waciki kosmetyczne i rozłożyć je w kuchennych szafkach. Zapach wanilii sprawi, że mole szybko zdecydują się opuścić waszą kuchnię. 

Zanim jednak użyjecie tego sposobu pamiętajcie o tym, że najpierw należy dokładnie wyczyścić szafki i kąty w kuchni. Szczelnie zamknijcie i zabezpieczcie otwarte suche produkty - zarówno te znajdujące się w oryginalnych opakowaniach, jak i pojemnikach. Następnie umyjcie szafki w środku za pomocą detergentu, a na koniec przemyjcie je wodą z octem. Jego zapach dodatkowo odstraszy owady. 

Zobacz także
Jak najlepiej odstraszyć mole spożywcze? Skórka od tego owocu załatwia sprawę

Jak najlepiej odstraszyć mole spożywcze? Skórka od tego owocu załatwia sprawę

Wlejcie to do słoika, wstawcie do szafki i zapomnicie o molach. Genialny trik

Wlejcie to do słoika, wstawcie do szafki i zapomnicie o molach. Genialny trik

Jak zapobiegać molom spożywczym?

By zapobiec inwazji moli w kuchni, stosujcie się do poniższych wskazówek:

  • starajcie się nie kupować na zapas suchych produktów, takich jak ryż, kasze, mąka

  • zużywajcie wymienione wyżej produkty na bieżąco

  • sypkie produkty przekładajcie od razu do szczelnie zamykanych pojemników

  • regularnie sprzątajcie szafki w kuchni

Szczególnie uważnym trzeba być latem. Teraz, gdy jeszcze jest ciepło, mole spożywcze mogą wlatywać przez otwarte okno do mieszkania, gdzie będą szukać idealnego dla siebie miejsca do wylęgu. Zimą z kolei mogą wlatywać do pomieszczeń przez kratki wentylacyjne. Walka z molami jest trudna, dlatego tak ważne jest zapobieganie ich inwazji.

Źródło: medonet.pl dom.wp.pl 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Włóżcie tę przyprawę do słoika z suszonymi grzybami, a mole spożywcze ich nie tkną
AdobeStock
Newsy
Włóżcie tę przyprawę do słoika z suszonymi grzybami, a mole spożywcze ich nie tkną
Nie ma chyba nic gorszego niż odkrycie, że w własnoręcznie zebranych i ususzonych grzybkach pojawiły się mole. By temu zapobiec, dodajcie do nich jeden produkt.

Widok mola w kuchni może każdemu zepsuć dzień. Obecność tego owada w kuchni oznacza tylko jedno - wielkie sprzątanie szafek, szuflad i wyrzucanie wszystkich sypkich produktów, które bardzo molom smakują. Takie przetrzebienie kuchennych zapasów jest nie tylko czasochłonne, ale też niestety powoduje koszty. Gorzej, gdy wyrzucić trzeba coś, co bardzo trudno będzie zastąpić - jak na przykład suszone grzyby, które wcześniej samodzielnie zebraliśmy w lesie. Dlatego, by zapobiec inwazji moli i odstraszyć je przed grzybami, warto dodać do nich pewną przyprawę.  Jak ochronić grzyby przed molami spożywczymi? Z molami skutecznie walczy się za pomocą straszaków w postaci zapachów, których mole nie cierpią. Owady te szczególnie nie przepadają za aromatem liści laurowych, które my chętnie wrzucamy do bigosu, gulaszu czy rosołu. Przyprawa ta świetnie pasuje także do grzybów, co warto wykorzystać w walce z molami. Wystarczy, że do słoika, w którym trzymacie suszone grzyby, włożycie kilka liści laurowych. To właśnie one sprawią, że grzyby będą pachnieć jeszcze ładniej, a do tego odstraszą mole. Ten patent możecie też wykorzystać przy innych produktach - dodajcie liście do worka z mąką, fasolą albo ryżu. O ile jednak zapach liści laurowych pasuje do grzybów, tak w przypadku innych produktów nie można liści niestety trzymać w nich zbyt długo, ponieważ przejdą ich mocnym i charakterystycznym zapachem. Jak zapobiec molom spożywczym w kuchni? By uchronić się przed inwazją moli spożywczych w waszej kuchni, trzymajcie się poniższych zasad: wszystkie sypkie produkty trzymajcie w hermetycznie zamykanych pojemnikach regularnie przeglądajcie zapasy sypkich produktów w kuchni - jeśli zauważycie w nich charakterystyczne, zbite w grudki okruszki lub pajęczynki, natychmiast je wyrzućcie nie trzymajcie długo w...

Jak najlepiej odstraszyć mole spożywcze? Skórka od tego owocu załatwia sprawę
AdobeStock
Newsy
Jak najlepiej odstraszyć mole spożywcze? Skórka od tego owocu załatwia sprawę
Walczycie z molami spożywczymi? Ten owoc je skutecznie odstrasza, wykorzystajcie tę właściwość!

Mole spożywcze są zmorą wielu osób. Potrafią skutecznie utrudnić życie i spowodować utratę wszystkich zapasów. Na szczęście jest wiele metod na pozbycie się moli z kuchni . Dowiedzcie się co zrobić, jeśli w kuchni zalęgną się wam może spożywcze. Jak pozbyć się moli z kuchni? Problem obecności moli spożywczych jest bardzo powszechny. W blokach i miastach nieciężko o przedostanie się moli z mieszkania do mieszkania. Często larwy moli przynosi się do domu także w produktach spożywczych. Są one bardzo małe i bardzo ciężko je zauważyć. Jeśli mole pojawią się już u was w domu, musicie w porę podjąć z nimi walkę, która może okazać się dość ciężka. Odstraszenie moli jest jednak możliwe. Skorzystajcie z tych porad. Mole spożywcze? Nigdy tego nie róbcie! Na początek chcielibyśmy przestrzec was przed korzystaniem ze specjalnych lepów na mole, które mają za zadanie wyłapać osobniki. Mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku. Take lepy nasączone są feromonami wabiącymi szkodniki. Jeśli mieszkacie w bloku lub na osiedlu w pobliżu innych ludzi, możecie zwabić do swojego mieszkania mole sąsiadów. Zamiast się ich pozbyć, przyciągniecie je w ten sposób do siebie. Skórka pomarańczy na mole Jeśli mole pojawią się już u was, musicie koniecznie przeprowadzić przegląd zapasów i większość wyrzucić. Potem trzeba dokładnie umyć spiżarnię, wszystkie schowki i zastosować odstraszacze moli. Mole najczęściej ukrywają się w: Ryżu Kaszach Mące Płatkach śniadaniowych Po wyrzuceniu i dokładnym umyciu, rozłóżcie w kilku miejscach skórki pomarańczy. Najlepiej zadziałają pomarańcze z goździkami. W skórki po pomarańczach powkładajcie goździki i umieśćcie je w szafkach i innych miejscach, w których trzymaliście...

Wlejcie to do słoika, wstawcie do szafki i zapomnicie o molach. Genialny trik
AdobeStock
Newsy
Wlejcie to do słoika, wstawcie do szafki i zapomnicie o molach. Genialny trik
Mole w kuchni spędzają wam sen z powiek? Wykorzystajcie popularny produkt na poradzenie sobie z tym problemem.

Nie ma chyba nic gorszego, niż odkrycie w kuchennej szafce białych, pełzających larw. Ci nieproszeni goście to mole kuchenne - bardzo często spotykane w naszych domach, ponieważ uwielbiają wszystko, co można znaleźć w kuchni. Mole nie pogardzą mąką, ryżem, ciasteczkami, a nawet herbatą. Trudno jest się ich pozbyć, ale przy odrobinie wysiłku można to zrobić. W przypadku moli pomocne są sprawdzone, domowe sposoby. Pułapka octowa na mole w kuchni Jednym z takich sposobów jest zwykły ocet. I nie chodzi wcale o mycie nim szafek! To też jest pomocne, jednak ocet można wykorzystać w inny sposób. Zróbcie z niego prostą pułapkę na mole - wystarczy, że do małego słoika lub innego naczynia z wąskim wlotem wlejecie ocet jabłkowy i wstawicie do szafki. Zwabione tym zapachem mole będą próbowały wejść do środka. Gdy już się tam znajdą, nie będą mogły wyjść i się utopią. To lepszy sposób niż dostępne w sklepach pułapki feromonowe - te są aż nazbyt skuteczne i mogą zwabić do waszego mieszkania mole od wszystkich sąsiadów.  Jak poradzić sobie z molami w kuchni? Przede wszystkim - zapobiegać! To jest klucz w walce z molami kuchennymi. Owady te najczęściej pojawiają się w mieszkaniu przyniesione ze sklepu lub przylatują z zewnątrz albo od sąsiadów - przez kratki wentylacyjne. Sposobem na pozbycie się moli jest zapobieganie - nie będziecie mieli z nimi problemów, jeśli zastosujecie się od tych zasad: przechowujcie wszystkie sypkie produkty w szczelnych pojemnikach, np. plastikowych lub szklanych regularnie sprawdzajcie szafki w kuchni i czyśćcie je, najlepiej wodą z octem utrzymujcie czystość w całej kuchni - mole uwielbiają okruszki, dlatego mogą się pojawić w nawet najmniejszych zakamarkach, które zapominacie doczyścić w trakcie sprzątania Gdy już znajdziecie mole w kuchni, konieczna...

Jak pozbyć się moli spożywczych? Wykorzystajcie te domowe sposoby
AdobeStock
Newsy
Jak pozbyć się moli spożywczych? Wykorzystajcie te domowe sposoby
Jeśli w waszej kuchni zalęgły się mole spożywcze, nie panikujcie – można się ich pozbyć stosując proste metody.

Po kuchni latają małe ćmy, a w pudełku z ryżem znaleźliście niewielkie, białe robaczki? Nie mamy dobrych wiadomości! Te owady to mole spożywcze, trudne do wytępienia szkodniki i niestety bardzo często spotykane w naszych domach. Sprawdźcie, jak sobie z nimi poradzić domowymi sposobami. Jak pozbyć się moli spożywczych – zróbcie porządki Zawsze pierwszym krokiem w usuwaniu moli z mieszkania jest pozbycie się wszystkich produktów, które mole uwielbiają. Oznacza to wyrzucenie zwykle całej zawartości kuchennych szafek, ponieważ mole mogą być dosłownie wszędzie! Przegryzą papier i przecisną się przez wąskie szczeliny, dlatego należy pozbyć się nie tylko produktów, w których znaleźliście mole, ale także tych, które mogły mieć z nimi kontakt. Mole można znaleźć w: Makaronie Mące Ryżu Kaszach Płatkach śniadaniowych Ciastkach Przyprawach Herbacie Sposób na mole – umyjcie szafki Kolejnym krokiem w porządkach jest bardzo dokładnie wymycie szafek. Trzeba usunąć wszelkie okruszki, ponieważ mole je uwielbiają i jeśli nie będzie sprzątać dokładnie, może się okazać, że larwy przetrwały schowane w odległym kącie szafki lub szuflady (a nawet w tosterze!). Należy dokładnie odkurzyć wszystkie miejsca i przemyć je roztworem wody z octem, w proporcji 1:1. Możecie dodać do niego także olejek z goździków lub olejek cytrusowy. Po umyciu szafek postawcie w nich miskę z gorącym octem i odstawcie na jakiś czas. Jak odstraszyć mole – domowe sposoby By zniechęcić mole do ponownych odwiedzin w waszej kuchni, możecie wykorzystać proste, domowe sposoby, które odstraszą nieproszonych gości: Aromat waniliowy – wystarczy nałożyć go na kuchenną szafkę. Pomarańcza z goździkami – choć kojarzy się ze...