Włóżcie sztućce do wody, w której gotowały się ziemniaki. Genialne, co się stanie
AdobeStock
Newsy

Włóżcie sztućce do wody, w której gotowały się ziemniaki. Genialne, co się stanie

Jak wykorzystać wodę po ugotowanych ziemniakach? Nie wylewajcie jej. Może wam się jeszcze do czegoś przydać.

Większość osób zwykle wylewa wodę po ugotowanych ziemniakach. To błąd. Czy wiecie, jak wiele ma ona zastosowań? Oto, do czego możecie jej użyć.

Jak wykorzystać wodę po ugotowanych ziemniakach?

Woda po ugotowanych ziemniakach (nazywana również wodą ziemniaczaną) to nic innego, jak woda, która pozostaje w garnku po ugotowaniu ziemniaków. Jest ona pełna skrobi i o wiele gęstsza niż zwykła woda i ma w sobie małe kawałki ziemniaków.

Woda po gotowanych ziemniakach ma szereg ciekawych właściwości. Kiedy następnym razem ugotujecie ziemniaki, nie wylewajcie wody. Do czego można ją jeszcze wykorzystać?

  • Lśniące sztućce. Chcecie przywrócić swoim sztućcom dawny blask? Wystarczy, że włożycie je na 15 minut do wody, w której gotowaliście ziemniaki. Na koniec sztućce należy umyć zimną wodą i wysuszyć.
  • Chleb ziemniaczany. Jeśli planujecie upiec chleb ziemniaczany, przygotujcie sobie trochę wody po ugotowanych ziemniakach. Woda ta doda waszemu wypiekowi odpowiedniej konsystencji, utrzyma wilgoć w chlebie i zapewni mu dodatkowego smaku, w przeciwieństwie do zwykłej wody. Wasz chleb zyska też więcej składników odżywczych.
  • Puszyste ziemniaki do obiadu. Chcecie, żeby wasze tłuczone ziemniaki były bardziej puszyste? Dodajcie podczas ubijania trochę wody po ugotowanych ziemniakach.
Zobacz także
ziemniaki

Woda po ugotowanych ziemniakach ma taki kolor? Lepiej ich nie jedzcie. Mogą wam zaszkodzić

do czego użyć wodę po gotowaniu jajek?

Woda po gotowanych jajkach to prawdziwy skarb. Nigdy więcej jej nie wylewajcie

  • Możecie jej też użyć do przygotowania sosu bez dodawania innych zagęszczaczy, takich jak mąka. Wlejcie gorącą wodę ziemniaczaną na patelnię, na której smażyliście mięso, podgrzejcie ją i doprawcie.
  • Możecie także zagęścić nią bulion, zupę lub gulasz.
  • Niektórzy używają wody ziemniaczanej do podlewania roślin lub nawilżania suchej karmy dla zwierząt.

Korzyści zdrowotne wody ziemniaczanej

Woda ziemniaczana jest pełna składników odżywczych pochodzących z samych ziemniaków, takich jak: witaminy B i C, potas, błonnik, karotenoidy i flawonoidy, które są uważane za promujące dobry ogólny stan zdrowia.

Taka woda może między innymi pomóc obniżyć ciśnienie krwi, poprawić funkcjonowanie mózgu i zdrowie układu nerwowego, a także zmniejszyć stan zapalny i pomóc w trawieniu.

Źródło: domowe-sposoby.pl

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA