Włóżcie do lodówki ścierki. Genialny trik, który pomoże wam sporo zaoszczędzić
Własne
Newsy

Włóżcie do lodówki ścierki. Genialny trik, który pomoże wam sporo zaoszczędzić

Zwykle używamy ich do przecierania różnych powierzchni, ale niektórzy wkładają je do... lodówki. Zdziwicie się w jakim celu.

Aby żywność zamknięta w lodówce mogła być długo świeża, musi w niej być trochę wilgoci. Niestety, jej nadmiar powoduje, że pleśń i bakterie mogą zacząć szybko się rozwijać i sprawić, że żywność zacznie się psuć i rozkładać. Co zrobić, by żywność w naszej lodówce była dłużej świeża? Użyjcie kuchennej ścierki do wycierania.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dlaczego warto włożyć do lodówki ścierkę?

Wydawać by się mogło, że ścierka jest przeznaczona tylko do wycierania różnych powierzchni, ale tak naprawdę ma ona również inne, ukryte zastosowanie. To z pewnością ułatwi wam życie i jeszcze pomoże wam zaoszczędzić.

Włożenie ścierki do lodówki to ciekawy trik, który pomoże wam zachować dłuższą świeżość produktów przechowywanych w lodówce, a zwłaszcza owoców i warzyw. Ścierka zwykle jest wykonana z bardzo chłonnego materiału, dzięki czemu świetnie pochłania wilgoć. To z kolei sprawia, że jedzenie w waszej lodówce będzie psuło się o wiele wolniej.

To niezwykle ważne w obliczu tego, jak często zdarza nam się psuć żywnośc. Jak pokazują niedawne statystyki, w Polsce marnuje się rocznie około 5 mln ton żywności. Aż za 60 proc. przypadków odpowiedzialni są konsumenci z gospodarstw domowych. Co najczęściej wyrzucany do kosza? Są to warzywa, owoce, pieczywo oraz wędliny. 

Zobacz także
Włóżcie do lodówki kilka plasterków surowego ziemniaka. Ten trik znają tylko nieliczni

Włóżcie do lodówki kilka plasterków surowego ziemniaka. Ten trik rozwiąże pewien uciążliwy problem

Włóżcie do lodówki skórkę pomarańczową posypaną solą. Niesamowity trik za grosze

Włóżcie do lodówki skórkę pomarańczową posypaną solą. Niesamowity trik za grosze

Sposób na wilgoć w lodówce z wykorzystaniem ścierki

Weźcie nowe, czyste ścierki i wyłóżcie nimi swoją lodówkę a następnie połóżcie na nich zakupione produkty spożywcze, zwłaszcza te, które szybko się psują, czyli: wędliny, sery owoce warzywa. Ścierka pochłonie wilgoć i sprawi, że wasze produkty dłużej pozostaną świeże. 

Inne sposoby na zmniejszenie wilgoci w lodówce

  • Jednym ze sposobów na ograniczenie wilgoci jest umieszczenie w lodówce osuszacza adsorpcyjnego w celu pochłaniania wilgoci wewnątrz lodówki. Osuszacz taki zawiera minerały, które pochłaniają wilgoć i usuwają nagromadzony etylen z warzyw i owoców, a także różne niechciane zapachy.
  • Warto też ograniczyć otwieranie i zamykanie drzwi lodówki do minimum, ponieważ zapewni to odpowiednią równowagę wilgoci wewnątrz lodówki.
  • Innym sposobem na zmniejszenie wilgoci (i niechcianych zapachów) w lodówce jest trzymanie w niej otwartego pudełka z sodą oczyszczoną i wymienianie go co miesiąc.

Źródło: msn.com.pl, hunker.com

Owoce i warzywa szybko się psują? Uważajcie na te częste błędy
AdobeStock
Newsy
Owoce i warzywa szybko się psują? Uważajcie na te częste błędy
Przez nieodpowiednie przechowywanie, wiele produktów spożywczych psuje się o wiele szybciej – zwłaszcza owoce i warzywa.

Coraz wyższe ceny warzyw i owoców zdecydowanie zachęcają do tego, by minimalizować ilość zepsutej i wyrzucanej z kuchni żywności. Czasami jednak mimo wszelkich starań okazuje się, że zakupione owoce i warzywa zdążyły się zepsuć, zanim w ogóle mieliście okazję je zjeść! Często przyczyną jest nieprawidłowe ich przechowywanie – sprawdźcie, jak powinno się to robić, by zachować świeżość warzyw i owoców na dłużej. Lodówka to nie miejsce dla pomidorów Ilu z was po przyjściu ze sklepu wkłada od razu pomidory do lodówki? Nigdy tak nie róbcie! Może się wam wydawać, że dzięki temu będą dłużej świeże. Jednak taka praktyka sprawi jedynie, że jakość pomidorów znacznie się pogorszy. Przez trzymanie ich w niskiej temperaturze konsystencja tych warzyw staje się wodnista, a pomidory tracą smak i zapach. W dodatku są twarde i mało soczyste, ponieważ nie dojrzewają w lodówce tak, jak pomidory pozostawione w temperaturze pokojowej. Trzymajcie cukinię osobno – nigdy z innymi warzywami Wiedzieliście, że nie można przechowywać cukinii razem z innymi warzywami? Etylen sprawia, że cukinia zaczyna bardzo szybko więdnąć i tracić świeżość i z tego powodu nie powinno się jej trzymać w towarzystwie innych owoców i warzyw. Najlepiej będzie, gdy położycie ją w ciemne i chłodne miejsce, z dala od innych świeżych produktów. Nie przechowujcie warzyw i owoców obok siebie Podobnie jak w przypadku cukinii, również inne warzywa zaczynają się psuć w obecności niektórych owoców. Z tego powodu idealnym rozwiązaniem jest przechowywanie owoców i warzyw w osobnych pojemnikach, najlepiej w pewnej odległości od siebie. Nigdy nie wkładajcie arbuza do lodówki Podobnie jak pomidory, arbuzy w niskiej temperaturze tracą swój wyjątkowy...

Dlaczego wędliny ze sklepu należy jak najszybciej wyjąć z foliowych worków? Będziecie zaskoczeni
AdobeStock
Newsy
Dlaczego wędliny ze sklepu należy jak najszybciej wyjąć z foliowych worków? Będziecie zaskoczeni
Kupujecie wędliny pakowane w plastikowe torebki? Sprawdźcie, dlaczego trzeba je jak najszybciej z nich wyjąć.

Po czym można poznać dobry sklep mięsny? Nie tylko po jakości sprzedawanego mięsa, ale także po sposobie jego pakowania! Wędliny prawidłowo powinny być pakowane tylko w czysty papier, bez grama plastiku. Jednak w niektórych sklepach mięsa sprzedaje się w foliowych woreczkach. Takie rozwiązanie nie jest ani ekologiczne, ani zdrowe. Sprawdźcie, dlaczego! Dlaczego wędlin nie powinno się trzymać w folii? Przyniesione ze sklepu wędliny zapakowane w plastikowe worki wkładacie pewnie od razu do lodówki. Czy to wystarczy, by zakupione mięso było długo świeże? Absolutnie nie! Co więcej, takie działanie będzie wręcz odwrotne w skutkach. Wędlina, zwłaszcza świeża w foliowej torebce zepsuje się o wiele szybciej. By temu zapobiec, warto po przyjściu ze sklepu przepakować mięso w papierowy pergamin. Jak przechowywać wędliny w lodówce? By mieć pewność, że wasze wędliny długo będą świeże i smaczne, warto poznać sposoby przechowywania poszczególnych rodzajów wędlin. To, że mięso powinno się znaleźć w lodówce, wiedzą wszyscy. Ale okazuje się, że to w jakim miejscu w lodówce położycie mięso też ma znaczenie! Poziom temperatury jest nieco inny w każdy miejscu lodówki. Na przykład na górnej półce będzie to około 8 stopni Celsjusza, dlatego w tym miejscu najlepiej przechowujcie przetwory mleczne, takie jak kefir, jogurty czy mleko. Na środkowej półce panuje temperatura od 4 do 7 stopni Celsjusza, dlatego to właśnie tutaj powinny się znaleźć wędliny – zwłaszcza świeże! Natomiast najchłodniej jest na dolnej półce (około 2 stopnie), dlatego na niej powinny się znaleźć wszystkie produkty, które psują się szybko – takie jak surowe mięso i ryby. W dolnej szufladzie lodówki jest najcieplej (około 10 stopni), dlatego przechowujcie w niej owoce i warzywa....

Warzywa i owoce psują się wam w lodówce? Włóżcie tam ten 1 przedmiot z kuchni i będzie po kłopocie
Adobe Ctock
Newsy
Warzywa i owoce psują się wam w lodówce? Włóżcie tam ten 1 przedmiot z kuchni i będzie po kłopocie
Świeżej żywności nie da się kupić na zapas. Ma zwykle krótki termin przydatności. Jogurty pleśnieją, pieczywo czerstwieje, a warzywa więdną. Warto je więc kupować na bieżąco, a przynajmniej wiedzieć jak poradzić sobie z ich nadwyżką.

Nasze babcie - one to dopiero mogły mieć problem z przechowywaniem żywności! Dziś tak samo trudno wyobrazić sobie przechowywanie mięs i wędlin latem bez lodówki, jak i przechowywanie masła tak, żeby się nie roztapiało. Owoce i warzywa musiały z kolei przetrwać całą zimę, aż do wiosny. Dlatego gospodynie wymyślały najróżniejsze sposoby na konserwowanie produktów spożywczych: kisiły, marynowały, pasteryzowały żywność żeby wydłużyć jej trwałość. Jak nie doprowadzać do psucia się żywności? Choć dziś powszechnie korzystamy z lodówek, które ułatwiają przechowywanie świeżej żywności, a do tego mamy stały dostęp do sklepów, dzięki którym możemy zaopatrywać się w produkty spożywcze w małych ilościach, na bieżące potrzeby, to wciąż skarżymy się na psującą się żywność. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest miażdżąca: kupujemy za dużo! Im szybciej zorientujecie się, że kupiliście za dużo, tym więcej żywności uda Wam się uratować. Wiele produktów dobrze znosi mrożenie. Jednak zamrożenie  musi nastąpić zanim jedzenie się zepsuje. Na przykład nadmiar bułek można po prostu zamrozić gdy są jeszcze świeże. Zamrożoną kajzerkę wystarczy wyjąć z zamrażalnika na pół godziny przed jedzeniem i oto mamy na śniadanie świeże bułeczki. To miła niespodzianka zwłaszcza, gdy w domu zabraknie pieczywa. Kuchenny gadżet, który ratuje świeże warzywa w lodówce Jednak nie zawsze zamrażanie jest najlepszym rozwiązaniem. Jeśli nie chcecie zamrażać takich produktów jak owoce i warzywa, które po zmianie stanu skupienia zmienią też smak, konsystencję i częściowo wartości odżywcze, wypróbujcie inny sposób na przedłużenie ich świeżości w lodówce. Wypełnijcie dno szuflady z warzywami...

Włóżcie woreczek ryżu do lodówki, a już zawsze będziecie go tam trzymać
Adobe Stock
Newsy
Włóżcie woreczek ryżu do lodówki, a już zawsze będziecie go tam trzymać
Woreczki z ryżem można przechowywać w temperaturze pokojowej, po co więc wkładać je do lodówki? Wyjaśniamy, co się dzieje z ziarenkami, gdy trafią na wilgoć.

Suchy ryż nie nadaje się do jedzenia. Jest twardy, chrzęści na zębach i najprawdopodobniej zjedzenie go w takiej formie wywoła ból brzucha. Jednak ryż zanurzony w wodzie, całkowicie się zmienia. Ziarenka pęcznieją i miękną. Ten proces obserwujemy, np. gotując ryż na obiad. Ziarenka ryżu zachowują się w kontakcie z wodą zawsze tak samo. Do czego zatem można je wykorzystać?  Praktyczny eksperyment z ryżem w lodówce Zróbcie prosty eksperyment: włóżcie do lodówki 2-3 woreczki surowego ryżu. Ułóżcie każdy z nich na osobnej półce i obserwujcie, jak wilgoć odkładająca się na ściankach urządzenia, zacznie się przenosić do ziarenek ryżu. Po czym poznacie, że wilgoć przeniosła się z jednego miejsca do drugiego? Tylna ścianka lodówki będzie bardziej sucha, za to torebki ryżu spęcznieją jak przy gotowaniu. Wykonując ten test pamiętajcie o 2-ch rzeczach: Razem z wilgocią do ziaren ryżu przenikną także nieprzyjemne zapachy, usuniecie więc je przy okazji z lodówki. Gdy torebki ryżu spęcznieją, trzeba je wymienić na nowe. Nawodniony ryż nie będzie przyjmował więcej wody, a pozostawiony na miejscu, zacznie pleśnieć. Dlaczego surowy ryż pochłania wilgoć z lodówki? To zwykły proces, z pogranicza chemii i fizyki, który naturalnie występuje w przyrodzie. Cząsteczki jednej substancji - wilgoci, przenoszą się i wnikają do drugiej - suchego ryżu. Nie tylko ryż dobrze absorbuje wilgoć. Inne, naturalne pochłaniacze wilgoci, to soda i zwykła sól. Chcąc usunąć wilgoć i nieprzyjemne zapachy z lodówki, można też do niej włożyć czystą, suchą gąbkę kuchenną. Gąbka podobnie jak ryż usunie nadmiar wilgoci i brzydki zapach. Inne wykorzystanie surowego ryżu Właściwość absorpcji wilgoci przez suche...