Stosowana już w starożytnej Grecji przyprawa, która nadaje wyjątkowy smak i aromat każdej mięsnej potrawie. Liście laurowe są niezbędne w kuchni! Wiedzieliście, że poza poprawianiem smaku dań mają jeszcze wiele różnych zastosowań? Poznajcie te proste triki!

Zastosowanie liści laurowych poza gotowaniem

Liście laurowe genialnie sprawdzają się w kuchni jako przyprawa. Mięsa i zupy z dodatkiem liści mają charakterystyczny zapach i smak i są po prostu przepyszne. Ale doprawianie dań to nie jedyna możliwość zastosowania liści laurowych!

  • Środek na mole – szkodniki w kuchni są wyjątkowo wstrętne. Jednymi z najczęstszych nieproszonych lokatorów są mole spożywcze, które chętnie żerują na suchej żywności, takiej jak makarony, kasze, a nawet herbata! I w tym przypadku wawrzyn znajdzie swoje zastosowanie. Mole bowiem, podobnie jak komary, nie cierpią zapachu liści laurowych.
    Wystarczy do pojemnika z ryżem, makaronem i innymi suchymi produktami wrzucić kilka liści laurowych, które odstraszą szkodniki. Mole zwalczycie także wkładając do obleganej przez te insekty szafki kuchennej - powinny wystarczyć dwa listki

Gdzie jeszcze można wykorzystać liście laurowe?

Mają jeszcze sporo innych, równie ciekawych właściwości, które z powodzeniem można wykorzystać w kuchni i nie tylko. Poniżej zebraliśmy dla was kilka pomysłów na wykorzystanie liści laurowych:

  • Odstraszacz komarów – te irytujące insekty nie cierpią zapachu świeżego wawrzynu! Wystarczy rozłożyć liście w kilku miejscach w domu oraz na zewnątrz, jeśli planujecie siedzieć przed domem.
  • Odprężenie – zalane wrzątkiem liście laurowe wydzielają przepiękny zapach, który działa niezwykle odprężająco i pozwala się zrelaksować po ciężkim dniu. Miłośnicy uprawy roślin mogą spróbować swoich sił w pielęgnacji drzewka laurowego. Są w Polsce coraz bardziej popularne! Ta roślina postawiona obok łóżka będzie działać lekko nasennie i relaksująco.
  • Ratowanie zafarbowanych ubrań – nie raz pewnie zdarzyło się wam wyjąć z pralki pranie zafarbowanie przez jedno ubranie w intensywnym kolorze. Jeśli pranie było białe, to pomocne okażą się odplamiacze i wybielacze ze sklepu albo… liście laurowe! Wystarczy zalać liście wrzątkiem, odstawić na kilkanaście minut i w powstałym wywarze zamoczyć zafarbowane ubrania.