Włóżcie brudny ruszt z piekarnika do worka na śmieci i zobaczcie, co się stanie. Jeszcze nam podziękujecie
Własne
Newsy

Włóżcie brudny ruszt z piekarnika do worka na śmieci i zobaczcie, co się stanie. Jeszcze nam podziękujecie 

Niektóre pomysły na sprawne sprzątanie w domu wydają się dziwne. Nie ma się jednak z czego śmiać - brzmią zabawnie, ale są bardzo skuteczne. Jak na przykład wrzucanie pokrytego tłuszczem rusztu z piekarnika do worka na śmieci. Sprawdźcie, jak to działa.

Jeżeli spóźniliście się z wiosennymi porządkami, to z pewnością wasz piekarnik wciąż czeka, aż go umyjecie. Koniecznie trzeba też wyczyścić ruszt, choć nie jest to szczególnie przyjemnie zajęcie. Zwłaszcza, gdy dawno nie był już porządnie myty i oblepia bo gruba warstwa tłuszczu.

Zanim weźmiecie się jednak za mozolne szorowanie, wypróbujcie genialny i sprytny sposób na umycie rusztu. Brzmi zaskakująco, ale warto spróbować. 

Co daje włożenie rusztu do worka na śmieci?

Zachęcając was do umieszczenia brudnego rusztu w worku na śmieci, wcale nie mamy na myśli wyrzucania tego niezbędnego elementu każdego piekarnika. Worek posłuży do tego, by zamknąć w nim ruszt zanurzony w specjalnym, czyszczącym roztworze. To prosta mieszanka, którą zrobicie z produktów znajdujących się w waszej kuchni. Potrzebujecie:

  • wody

  • 1 worka na śmieci

  • 1 kapsułki do zmywarki

  • 4 łyżek sody oczyszczonej

Wlejcie ciepłą wodę do miski. Następnie zanurzcie w niej tabletkę do zmywarki i mieszajcie, aż się rozpuści. Teraz wsypcie jeszcze 4 łyżki sody oczyszczonej i ponownie wymieszajcie składniki. 

Wyjmijcie ruszt z piekarnika i włóżcie do dużego worka na śmieci. Polejcie ruszt przygotowaną miksturą i zawiążcie mocno worek tak, by nie wylał się z niego płyn. Następnie połóżcie taki „pakunek” poziomo i zostawcie na całą noc.

W tym czasie mikstura rozpuści tłuszcz i zabrudzenia. Kolejnego dnia należy ostrożnie otworzyć worek i wylać z niego brudny płyn. Wypłuczcie ruszt i umyjcie go gąbką z płynem do mycia naczyń. Zobaczycie, że tłuszcz dosłownie zejdzie sam, bez większego trudu.

Zobacz także
Zapomnicie o grzybie w pralce, gdy umyjecie ją domową miksturą prosto z kuchni. Raz, dwa i gotowe

Zapomnicie o grzybie w pralce, gdy umyjecie ją domową miksturą prosto z kuchni. Raz, dwa i gotowe

Piekarnik nadal śmierdzi pomimo szorowania? Ten produkt w mig poradzi sobie ze smrodem

Piekarnik nadal śmierdzi pomimo szorowania? Ten produkt w mig poradzi sobie ze smrodem

Jak umyć brudny piekarnik?

Skoro wyczyściliście już ruszt, czas na resztę piekarnika. Jeżeli nie chcecie sięgać po silne detergenty, spróbujcie umyć wnętrze urządzenia octem.

Najpierw należy włożyć do piekarnika naczynie żaroodporne wypełnione gorącą wodą, a następnie włączyć termoobieg. Parująca woda będzie się skraplać na ściankach piekarnika, zmiękczając w ten sposób zabrudzenia - dzięki temu będzie je łatwiej usunąć.

Później wlejcie do miski wodę oraz ocet w proporcji 1:1 i wymieszajcie. Przelejcie powstałą miksturę do butelki ze spryskiwaczem i spryskajcie ścianki piekarnika. Poczekajcie kilka minut i usuńcie zabrudzenia.