Włosi jedzą tyle mącznych dań, a są najszczuplejszym narodem w Europie. Mają 5 sekretów i znamy je wszystkie
Adobe Stock
Newsy

Włosi jedzą mnóstwo mącznych dań, a są najszczuplejsi w Europie. Na czym polega sekret ich szczupłości?

Jak to możliwe, że Włosi, u których jeden posiłek potrafi się składać z czterech różnych dań, są tak szczupli? Mają na to swoje sposoby.

Badanie Bloomberg Global Health Index", które uwzględniało warunki życia w 169 krajach i oceniało wiele wskaźników m.in. zdrowie i otyłość wykazało, że Włosi są narodem najszczuplejszym w Europie i drugim za Hiszpanami, najbardziej zdrowym. Jak oni to robią, jedząc bez przerwy pizze i makarony?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Dlaczego Włosi, jedząc mączne dania, są tacy szczupli i zdrowi?

Największym sekretem zdrowia mieszkańców basenu Morza Śródziemnego, w tym Włochów, jest kuchnia śródziemnomorska, już dawno uznana za jedną z najzdrowszych kuchni na świecie.

Serwuje się ją także w Hiszpanii i Grecji i choć dania różnią się pomiędzy krajami: Hiszpanie jadają najwięcej owoców morza i piją więcej wina, a Grecy najwięcej ryb i warzyw, to jednak są cechy wspólne we wszystkich tych kuchniach, które odpowiadają za dobrą kondycję zdrowotną mieszkańców tych regionów. Są nimi:

  • Oliwa z oliwek
  • Warzywa
  • Duże ilości pomidorów, które koniecznie należy wyróżnić spośród wszystkich warzyw
  • Ryby
  • Owoce morza

Składniki diety są ważne, ale to nie jedyne powody utrzymania zdrowia i szczupłej sylwetki. Istotne także jest jak podchodzi się do jedzenia.

Jak jedzą Włosi? 5 tajemnic włoskiej kuchni

Włoski obiad często składa się z aż czterech dań. To „antipasti”, czyli przystawka. Po niej na stół wjeżdża „primo”, czyli pierwsze danie. Z reguły na pierwsze danie podawany jest makaron z sosem lub zupa. Dopiero po pierwszym daniu domownicy dostają danie główne. Włoski obiad nie może się obejść bez „dolci”, co w tłumaczeniu na polski oznacza „słodkie”. Chodzi oczywiście o deser.

I tu należy powtórzyć pytanie: jak ktoś, kto jada takie posiłki, może utrzymać szczupłą sylwetkę? Jest to możliwe z pięciu powodów:

  1. Włosi znają umiar. Niech was nie zmyli ilość dań serwowanych na włoski posiłek. To zupełnie inne dania niż te, które jadamy w Polsce. Każde z nich to niewielka porcja. Np. makaronu z sosem na „primo” przygotowują 80 g na osobę. Taką porcją nikt by się u nas nie najadł. Także gotują go inaczej, dzięki czemu makaron staje się mniej kaloryczny. Sposób ugotowania „al dente" jest więc także doskonały na utrzymanie linii.
  2. Jedzą powoli i uważnie. Sposób jedzenia posiłków przez Włochów także różni się od naszego. Nie jedzą w pośpiechu, wręcz przeciwnie, rozsiadają się, biesiadują i rozsmakowują. Gryzą powoli, dokładnie i przełykają dobrze rozdrobniony pokarm, co ułatwia prawidłowe trawienie.
  3. Korzystają z prostych składników i tradycyjnych przepisów. Nie używają przetworzonej żywności. Cenią sobie potrawy przygotowane od początku do końca w domu. Używają do nich prostych, tradycyjnych składników. Sycylijskie gospodynie jeszcze dziś po produkty do sosu wychodzą na łąkę i zbierają dziki koper czy inne dziko rosnące zioła.
  4. Owoce i warzywa są podstawą diety. Jeśli przyjrzycie się włoskim daniom to zauważycie, że większość bazuje na warzywach. To z nich przygotowywane są sosy do makaronu czy dodatki do pizzy. Na dania główne zwykle podają kawałek mięsa lub ryby, ale po pierwsze to nieduży kawałek najczęściej upieczony lub zgrillowany, bez dodatku tłustych panierek, a po drugie do małego kawałka mięsa zawsze dorzucają garść jarzyn, choćby fasolki szparagowej. Choć Włosi uwielbiają desery, podczas obiadów przygotowywanych w domach często jako „dolci”, czyli słodkie jadają owoce.
  5. Klimat sprzyja utrzymaniu linii. U nas chłodny klimat sprzyja wyziębieniu organizmu i potęguje uczucie głodu. W gorących regionach Włoch nie tylko roślinność zielona wyrasta bujnie. Tak samo dorodnie rosną tam owoce i warzywa, jest to więc jeden z tych krajów, w których są one dorodne, soczyste i słodkie przez większą część roku. A upalna pogoda podpowiada jak i co jeść. W rezultacie we Włoszech wybiera się lżejsze potrawy i je się ich po prostu mniej.
Zobacz także
Czym włoskie nioki (gnocchi) różnią się od polskich kopytek? Jedną z róznic są rowki w kluskach. Do czego służą?

Czym włoskie gnocchi różnią się od naszych kopytek? Jedną z różnic są rowki w kluskach. Do czego służą?

Nie uwierzycie własnym oczom! Ta kobieta formuje lody jak z maszyny gołymi rękami!

Nie uwierzycie własnym oczom! Ta kobieta formuje włoskie lody jak z maszyny... gołymi rękami!

Źródło: https://www.duecappucci.pl/

Hiszpanie piją dużo wina, jedzą do północy, a są najzdrowszym narodem w Europie. Znamy tajemnicę hiszpańskiej diety
Adobe Stock
Newsy
Hiszpanie piją dużo wina, jedzą do północy, a są najzdrowszym narodem na świecie. Oto tajemnica ich diety
Co jedzą najzdrowsi ludzie w Europie, którzy pod względem długości życia staną się wkrótce pierwsi na świecie? To nie tylko zdrowa, ale też wyjątkowo smaczna kuchnia.

Najzdrowsze narody w Europie to Hiszpanie, Włosi i Islandczycy. Te kraje znalazły się też w pierwszej dziesiątce najzdrowszych narodów na świecie za 2019 rok. Polska zajęła w tym samym rankingu 40 miejsce i spadła o 1 pozycję od poprzedniego badania. Co powoduje, że Hiszpanie są najzdrowszym narodem w naszym regionie? Hiszpanie najzdrowszym narodem na świecie Obecnie długość życia i zdrowie obywateli w Hiszpanii są najlepsze w Europie, a na świecie ustępują tylko takim krajom jak Japonia i Szwajcaria. Według szacunków ONZ, do 2040 roku średnia długość życia w Hiszpanii ma wzrosnąć do 86 lat. Instytut Ewaluacji i Pomiaru Zdrowia przy Uniwersytecie w Waszyngtonie przewiduje, że wówczas naród hiszpański znajdzie się na pierwszym miejscu na świecie pod kątem długości życia, wyprzedzając Japonię i Singapur. Europejskiego Obserwatorium Systemów i Polityk Zdrowia tak opisywało hiszpański system opieki zdrowotnej: - Podstawowa opieka zdrowotna jest świadczona przez podmioty publiczne, wyspecjalizowanych lekarzy rodzinnych i pielęgniarki, zapewniających dzieciom, kobietom i seniorom zapobiegawcze usługi w zakresie zdrowia oraz stałą opiekę. Jednak jak zauważają badacze, na długość życia w Hiszpanii wpływa nie tylko profilaktyka zdrowia świadczona przez lekarzy i pielęgniarki, ale przede wszystkim regionalne nawyki żywieniowe. To one mają największy wpływ na zdrowie całego narodu. Co jedzą Hiszpanie, żeby zdrowo i długo żyć? Kuchnia hiszpańska jest jedną z regionalnych kuchni stosujących tzw. dietę śródziemnomorską. Naukowcy ze Szkoły Medycznej Uniwersytetu w Navarze ocenili, że najważniejszy wpływ na zdrowie ma szerokie wykorzystanie w daniach hiszpańskich oliwy z oliwek i orzechów. To one przyczyniają się do wyraźnie niższej niż w innych regionach świata zapadalności na choroby...

rodzaje makaronu
AdobeStock
Newsy
Penne, tagiatelle, pappardelle... Większość Polaków nie potrafi wymienić nawet 5 rodzajów makaronów. A wy je odróżniajcie?
Uwielbiana przez Polaków kuchnia włoska, słynie z przepysznych makaronów, które z pewnością często goszczą w waszych domach. Jednak w ogromnej ilości ich nazw i rodzajów, łatwo się pogubić.

Włosi są niekwestionowanymi liderami, jeśli chodzi o ilość spożywanego makaronu. Statystyczny mieszkaniec słonecznej Italii, zjada aż 30 kilogramów tego produktu w ciągu roku. To sześć razy więcej niż przeciętny Polak. Nic więc dziwnego, że nasza wiedza dotycząca rodzajów makaronów jest tak uboga. Rodzaje makaronów Penne, tagiatelle, pappardelle... Większość Polaków gubi się w tych skomplikowanych nazwach. Właśnie dlatego zamiast powiedzieć mężowi „kup nitki”, uciekamy się do słów „kup makaron do rosołu”. W końcu każdy wie, jak on wygląda.  Nie ulega jednak wątpliwości, że w rodzajach makaronów warto się orientować, chociażby dla własnej satysfakcji. Postanowiliśmy więc wymienić kilka z nich i wytłumaczyć, na czym polegają różnice. Makaron spaghetti czyli długie nitki Makaron spaghetti to jeden z najczęściej wybieranych przez Polaków rodzajów tego przysmaku. Są to bardzo długie i dosyć grube nitki, które idealnie komponują się z takimi sosami jak bolognese, carbonara czy neapolitańskim. Włosi jadają go również z czosnkiem, oliwą i serem. Jest naprawdę przepyszny. Makaron fusilli czyli znane wszystkim świderki Na pewno kojarzycie również makaron fusilli, czyli krótkie kluski wyglądające jak małe świderki. Powstają poprzez zwinięcie ciasta w spiralę. Ich niekwestionowaną zaletą jest fakt, że bardzo dobrze łączą się z sosami i nie sprawiają problemów, jeśli chodzi o konsumpcję.  We Włoszech makaron fusilli, najczęściej jada się w towarzystwie mięsnych i serowych sosów. Z kolei w Polsce używa się go jako dodatek do zup, sałatek oraz dań głównych (zamiast ryżu czy ziemniaków). Makaron penne, czyli przepyszne rurki Ten makaron z pewnością również dobrze znacie....

Tak spagetti bolognese robią w Bolonii. Włosi dodają do niego 1 składnik, który robi całą robotę
Adobe Stock
Newsy
Tak spagetti bolognese robią w Bolonii. Włosi dodają do niego 1 nietypowy składnik, który robi całą robotę
„Co kraj to obyczaj”. Makaron we Włoszech jada się zupełnie inaczej niż u nas. I choć spaghetti bolognese to potrawa, którą Polacy kochają. Zobaczcie jak je zrobić nie po polsku, tylko po włosku.

Włoska pasta to po prostu makaron z sosem. W większości domów takie danie pojawia się na stole każdego dnia, jak u nas kanapki z szynką czy serem. Do tego jest serwowana na obiad jako… pierwsze danie. Dopiero po makaronie na stół wjeżdża zupa czy drugie danie. 2 żelazne zasady i 2 triki na idealną włoską pastę Spaghetti bolognese, czyli makaron z sosem bolońskim to danie, w którym do mącznej bazy dodawany jest mięsno-pomidorowy sos. Obowiązkowymi składnikami tego sosu jest też seler naciowy i marchew, a także pomidory lub passata pomidorowa. Jeśli dodacie pod koniec gotowania jeszcze mleko, z pewnością docenicie smak potrawy. Żeby makaron podawać na sposób włoski, pamiętajcie jeszcze o dwóch zasadach: Włosi wodę do makaronu gotują w dużej ilości, mocno osolonej wody Makaronu nie wolno rozgotować. Rozgotowany makaron smakuje do zupy pomidorowej, a nie do włoskich sosów Te dwie rzeczy są niezbędne jeśli chcecie zrobić makaron prawdziwie włoski: Przed końcem gotowania makaronu, należy przenieść do sosu 3-4 łyżki wody spod klusek. Po odlaniu makaronu dodajecie go do sosu i mieszacie jeszcze przez chwilę gotując. Dzięki temu sos będzie aksamitny. Włosi nigdy nie nakładają sosu na makaron, jak to pokazuje zdjęcie po prawej stronie. Zdjęcie przedstawia polski sposób serwowania tego włoskiego dania. Na talerz wykładają z patelni makaron już wymieszany z sosem. Przepis na włoskie spaghetti bolognese Składniki: 300 g boczku 1 duża marchewka 3-4 łodygi selera naciowego 1 cebula Pół szklanki czerwonego wina 3-4 łyżeczki koncentratu pomidorowego 500 ml passaty pomidorowej Pół szklanki mleka 500 g mięsa mielonego (wieprzowo-wołowego) Sól, pieprz Odrobina cukru 80-100 g makaronu na osobę...

Woda po gotowaniu makaronu
marcobir/Adobe Stock
Newsy
Już nigdy nie wylejecie wody po zagotowaniu makaronu. Nie bez powodu jest ona nazywana „złotą wodą”
Odcedzanie makaronu to zwykła codzienna czynność, po której wylewa się wodę po makaronie do zlewu. Okazuje się, że być może robimy to wszyscy zbyt pochopnie.

Spaghetti, tagiatelle, tortellini, a także nasze tradycyjne nitki rosołowe czy krajanka i wiele wiele innych – makarony uwielbiamy od zawsze. Moda na nowe, różnorodne wzory przyszła oczywiście z Włoch. Z Italii płynie jeszcze jedno ważne przesłanie w kwestii gotowania makaronu. Włoskie zwyczaje w kwestii makaronu Włosi mawiają, że nie ma nic gorszego na tym świecie od rozgotowanego makaronu. Pozostaje nam wierzyć... „makaroniarzom" na słowo. Podobnie warto postąpić w kwestii wody po makaronie. Naród żyjący na Półwyspie Apenińskim nie wylewa go do zlewu tak, jak my. Mało tego. Włosi nazywają słony płyn po makaronie „złotą wodą”. Do czego we Włoszech wykorzystuje się ten osolony wrzątek? Spokojnie, nie chodzi tu o parzenie kawy ani herbaty… Po pierwsze - taka woda może zostać wykorzystana do zagęszczenia sosu. Zamiast przyrządzania mącznej zawiesiny w szklance, wykorzystajmy wodę po makaronie – zawarta w jej skrobia pomoże w nadaniu eleganckiej, gładkiej konsystencji naszemu sosowi. Do czego jeszcze można wykorzystać wodę po makaronie? Woda po makaronie nada się nie tylko do gotowania sosów. Także zupa ugotowana na takiej nietypowej bazie będzie miała ciekawszy, wyraźniejszy smak. Spróbujcie ugotować wasz bulion i wywar w ten sposób, a z pewnością nie pożałujecie. Zamiast natychmiastowego wylewania wody po makaronie, warto zostawić ją garnku. Pochodząca z mąki skrobia to nie tylko świetny zagęszczacz, ale także naturalny środek myjący – pomaga usuwać niektóre mocne zabrudzenia. „Złota woda” ma także bardziej nietypowe zastosowania. Można wykorzystać ją do przygotowania ciasta drożdżowego, zamiast zwykłej ciepłej wody. Nasz wypiek stanie się wtedy jeszcze bardziej puszysty. Fasola, ciecierzyca, soczewica – wszystkie strączki...