Badanie Bloomberg Global Health Index", które uwzględniało warunki życia w 169 krajach i oceniało wiele wskaźników m.in. zdrowie i otyłość wykazało, że Włosi są narodem najszczuplejszym w Europie i drugim za Hiszpanami, najbardziej zdrowym. Jak oni to robią, jedząc bez przerwy pizze i makarony?

Dlaczego Włosi, jedząc mączne dania, są tacy szczupli i zdrowi?

Największym sekretem zdrowia mieszkańców basenu Morza Śródziemnego, w tym Włochów, jest kuchnia śródziemnomorska, już dawno uznana za jedną z najzdrowszych kuchni na świecie.

Serwuje się ją także w Hiszpanii i Grecji i choć dania różnią się pomiędzy krajami: Hiszpanie jadają najwięcej owoców morza i piją więcej wina, a Grecy najwięcej ryb i warzyw, to jednak są cechy wspólne we wszystkich tych kuchniach, które odpowiadają za dobrą kondycję zdrowotną mieszkańców tych regionów. Są nimi:

  • Oliwa z oliwek
  • Warzywa
  • Duże ilości pomidorów, które koniecznie należy wyróżnić spośród wszystkich warzyw
  • Ryby
  • Owoce morza

Składniki diety są ważne, ale to nie jedyne powody utrzymania zdrowia i szczupłej sylwetki. Istotne także jest jak podchodzi się do jedzenia.

Zobacz także:

Jak jedzą Włosi? 5 tajemnic włoskiej kuchni

Włoski obiad często składa się z aż czterech dań. To „antipasti”, czyli przystawka. Po niej na stół wjeżdża „primo”, czyli pierwsze danie. Z reguły na pierwsze danie podawany jest makaron z sosem lub zupa. Dopiero po pierwszym daniu domownicy dostają danie główne. Włoski obiad nie może się obejść bez „dolci”, co w tłumaczeniu na polski oznacza „słodkie”. Chodzi oczywiście o deser.

I tu należy powtórzyć pytanie: jak ktoś, kto jada takie posiłki, może utrzymać szczupłą sylwetkę? Jest to możliwe z pięciu powodów:

  1. Włosi znają umiar. Niech was nie zmyli ilość dań serwowanych na włoski posiłek. To zupełnie inne dania niż te, które jadamy w Polsce. Każde z nich to niewielka porcja. Np. makaronu z sosem na „primo” przygotowują 80 g na osobę. Taką porcją nikt by się u nas nie najadł. Także gotują go inaczej, dzięki czemu makaron staje się mniej kaloryczny. Sposób ugotowania „al dente" jest więc także doskonały na utrzymanie linii.
  2. Jedzą powoli i uważnie. Sposób jedzenia posiłków przez Włochów także różni się od naszego. Nie jedzą w pośpiechu, wręcz przeciwnie, rozsiadają się, biesiadują i rozsmakowują. Gryzą powoli, dokładnie i przełykają dobrze rozdrobniony pokarm, co ułatwia prawidłowe trawienie.
  3. Korzystają z prostych składników i tradycyjnych przepisów. Nie używają przetworzonej żywności. Cenią sobie potrawy przygotowane od początku do końca w domu. Używają do nich prostych, tradycyjnych składników. Sycylijskie gospodynie jeszcze dziś po produkty do sosu wychodzą na łąkę i zbierają dziki koper czy inne dziko rosnące zioła.
  4. Owoce i warzywa są podstawą diety. Jeśli przyjrzycie się włoskim daniom to zauważycie, że większość bazuje na warzywach. To z nich przygotowywane są sosy do makaronu czy dodatki do pizzy. Na dania główne zwykle podają kawałek mięsa lub ryby, ale po pierwsze to nieduży kawałek najczęściej upieczony lub zgrillowany, bez dodatku tłustych panierek, a po drugie do małego kawałka mięsa zawsze dorzucają garść jarzyn, choćby fasolki szparagowej. Choć Włosi uwielbiają desery, podczas obiadów przygotowywanych w domach często jako „dolci”, czyli słodkie jadają owoce.
  5. Klimat sprzyja utrzymaniu linii. U nas chłodny klimat sprzyja wyziębieniu organizmu i potęguje uczucie głodu. W gorących regionach Włoch nie tylko roślinność zielona wyrasta bujnie. Tak samo dorodnie rosną tam owoce i warzywa, jest to więc jeden z tych krajów, w których są one dorodne, soczyste i słodkie przez większą część roku. A upalna pogoda podpowiada jak i co jeść. W rezultacie we Włoszech wybiera się lżejsze potrawy i je się ich po prostu mniej.

Źródło: https://www.duecappucci.pl/