Własny koperek w 4 dni dzięki 1 sprytnej sztuczce. Wzejcie tak gęsto, że nie nadążycie ze zbiorem
Getty Images
Newsy

Własny koperek w 4 dni dzięki 1 sprytnej sztuczce. Urośnie tak gęsto, że nie nadążycie ze zbiorem

Domowy koperek w parę dni? To możliwe. Wykorzystajcie naszą sprytną metodę sadzenia w wodzie i już po krótkim czasie będziecie mogli cieszyć się jego smakiem.

Mało która roślina aż tak bardzo kojarzy się z latem. Koperek wykorzystujemy chętnie do młodej kapusty, chłodnika, botwinki, do kiszenia ogórków i do tysiąca innych potraw sezonowych.

Nic w tym dziwnego, że bez świeżego kopru w żadnej dobrej kuchni ani rusz. Na wsiach gospodynie nie mają problemu z jego przechowywaniem. Latem po prostu zrywają sobie tyle koperku, ile trzeba ze swoich ogródków.

Z kolei zaradne panie domu z miast i miasteczek kombinują z przechowywaniem koperku w słoikach lub w szczelnych pudełkach w lodówce. Ten patent rzeczywiście działa, ale dlaczego nie poszukać czegoś jeszcze lepszego?

Rozwiązaniem może być zasadzenie koperku w doniczce lub w skrzynce na balkonie. Co więcej, można zrobić to naprawdę sprawnie. Nasz patent na to, by koperek szybko urósł i nie zmarniał sprawdzi się także w wypadku siania go na ogrodzie. Na czym polega? Przeczytajcie.

Co zrobić, żeby koper szybko urósł?

Dzięki naszej sztuczce koperek wyrośnie o wiele szybciej niż ten posiany w zwykły sposób. Do tego nie będziecie potrzebowali żadnych specjalistycznych rzeczy, za wyjątkiem oczywiście nasion kopru, zwykłej gazy i gumki recepturki.

Sadzenie kopru na mokro polega na odpowiednim nawodnieniu nasion, by te nie miały żadnych problemów z wzejściem już po zasadzeniu w ziemi.

Zobacz także
Koperek więdnie po przyniesieniu ze sklepu? Będzie świeży przez 3 miesiące, gdy zrobicie to

Koperek więdnie po przyniesieniu ze sklepu? Będzie świeży przez 3 miesiące, gdy zrobicie to

Zielony i aromatyczny koperek z parapetu? Ten 1 czynnik wpływa na jego piękny kolor i bujność

Zielony i aromatyczny koperek z parapetu? Ten 1 czynnik wpływa na jego piękny kolor i bujność

Jak to zrobić? Oto prosta instrukcja w kilku punktach:

  1. Wysypcie na gazę nasiona kopru.
  2. Zwiążcie gazę za pomocą gumki recepturki tak, żeby z nasionek uformować coś na kształt woreczka.
  3. Zanurzcie woreczek z nasionami w misce z ciepłą wodą i trzymajcie go tam przez ok. 3 minuty.
  4. Po tym czasie przenieście woreczek z nasionami do miseczki z chłodną wodą i również pozwólcie moczyć się nasionom – w tym przypadku czas będzie jednak już znacznie dłuższy. W zimnej wodzie trzymajcie nasiona przez 48 godzin.
  5. W trakcie moczenia od czasu do czasu wymieniajcie wodę na świeżą.
  6. Po upływie 48 godzin wysuszcie nasiona i zasadźcie. Koper powinien wykiełkować już po ok. 4-5 dniach.

Jak widać ta metoda pozwala radykalnie skrócić czas kiełkowania kopru. W normalnej, tradycyjnej metodzie czas oczekiwania na wykiełkowanie koperku to nawet 3-4 tygodnie. Czemu zatem nie spróbować naszej metody?