Właściciel tej restauracji jako pierwszy wpuszczał tylko zaszczepionych. Dziś zdradza czy to była dobra decyzja
Adobe Stock
Newsy

Właściciel tej restauracji jako pierwszy wpuszczał tylko zaszczepionych. Co dziś sądzi o tej decyzji?

Czy paszporty covidowe to niesłuszne ograniczenia dla niezaszczepionych czy przywileje dla zaszczepionych?

Temat różnego traktowania osób zaszczepionych na COVID-19 i tych niechcących poddać się szczepieniu budzi w polskim społeczeństwie żywe dyskusje. Z jednej strony słyszymy, że osoby zaszczepione powinny mieć przywileje.

Podawany jest choćby argument o nieprzestrzeganiu początkowych założeń systemu tak zwanych paszportów covidowych w Polsce. Z drugiej strony podaje się przykłady innych państw europejskich, w których sytuacja taka jak w Polsce jest wręcz nie do pomyślenia.

Z relacji Polaków podróżujących po Europie dowiadujemy się, że Paryżu niemal niemożliwe jest zakupienie kawy na ulicy bez okazania tzw. paszportu covidowego. 

Z drugiej strony słychać słowa oburzenia przed próbami wprowadzenia ograniczeń w dostępnie do restauracji, klubów, muzeów czy nawet sklepów, dla osób niezaszczepionych.

Ten warszawski restaurator postanowił nie czekać na rządowe ustawy i sam wprowadził ograniczenia dostępu do swojej restauracji dla osób niezaszczepionych. Opowiada jak reagowali klienci i czy dziś zrobiłby to jeszcze raz.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Pierwsza knajpa w Polsce, która zaczęła wpuszczać tylko zaszczepionych

Artur Jarczyński, jest właścicielem restauracji der Elefant w Warszawie, która 1 października wprowadziła selekcję gości. Przed wejściem są sprawdzane paszporty covidowe. Do środka zapraszani są tylko ci goście, którzy pokażą paszport i udowodnią, że zostali zaszczepieni, są ozdrowieńcami lub mają negatywny test na obecność koronawirusa SARS-CoV-2.

Restaurator w rozmowie z Wyborcza.pl opowiada o swoich doświadczeniach z tamtego okresu. Pierwsze dni po wprowadzeniu ograniczeń były trudne:

- To prawda. Odbieraliśmy hejterskie telefony, także z groźbami. Ale to nie były telefony od naszych gości, obecnych ani potencjalnych. Ludzie dzwonili, sądząc po kierunkowych, z odległych rejonów Polski. Najbardziej kuriozalne było dla mnie nazwanie nas "nazistowskimi żydami". Po dwóch dniach, dzięki Bogu, te telefony umilkły.

I choć pierwotnie lekko spadła liczba gości restauracji, to dziś nie tylko wzrosła, ale właściciel uważa, że pojawili się całkiem nowi klienci, który wcześniej nie zaglądali do jego lokalu. Na pytanie, czy dziś ponownie zdecydowałby się na podobny krok, właściciel odpowiedział:

- Myślę, że była to decyzja zupełnie naturalna, oczywista. Latem podróżowałem po Europie i w zasadzie wszędzie proszono mnie o okazanie paszportu covidowego. Restauracja, kino, muzeum, teatr. We Francji nawet kupując kubek kawy na ulicy, musiałem udowodnić, że jestem zaszczepiony. Nie mam wątpliwości, że powinniśmy działać w ten sam sposób, podążać za najlepszymi wzorcami.

Jak weryfikowane  są paszporty covidowe w der Elefant ?

Pracownicy restauracji sprawdzają, czy goście posiadają ważny paszport covidowy, za pośrednictwem specjalnej aplikacji w telefonie:

- To bardzo prosta procedura. Wchodząc do lokalu, goście pokazują nam kody QR na komórkach, które sprawdzamy za pomocą specjalnej aplikacji. Kiedy zapali się zielona lampka, to znaczy, że wszystko w porządku.

Zobacz także
Schudła 40 kg w obawie przed koronawirusem. Zaczęła od wyrzucenia z jadłospisu tej 1 rzeczy

Schudła 40 kg w obawie przed koronawirusem. Zaczęła od wyrzucenia z jadłospisu tej 1 rzeczy

Mateusz Gessler powiedział, co sądzi o restauracjach tylko dla zaszczepionych. Padły mocne słowa

Mateusz Gessler powiedział, co sądzi o restauracjach tylko dla zaszczepionych. Padły mocne słowa

W prowadzonej kontroli nie ma wyjątków, każdy chcąc wejść do środka musi się jej poddać. Przestrzegają tego nie tylko pracownicy, ale też sami goście. Restaurator opowiada anegdotę o tym, jak jedna z klientek widząc jak on wchodzi do restauracji omijając kontrolę i siada przy stoliku, wezwała kelnera i kazała sprawdzić tego pana.

Oczywiście szybko się wyjaśniło, że ten pan jest właścicielem, który kręci się, wchodzi i wychodzi, a był oczywiście sprawdzony wcześniej. Pokazuje to jednak, że sami klienci, chcąc czuć się bezpiecznie, pilnują przestrzegania zasad, które dają im to poczucie bezpieczeństwa.

Źródło: wyborcza.pl, Instagram/der.efefant.warszawa

Rząd zamknie sklepy (również spożywcze)  dla osób niezaszczepionych? Lepiej sprawdźcie czy macie ważny certyfikat covidowy
Adobe Stock
Newsy
Rząd zamknie sklepy dla niezaszczepionych? Lepiej sprawdźcie, czy macie ważny certyfikat covidowy
Rząd zwlekał dotąd z wprowadzaniem obostrzeń pomimo rosnącej liczby zachorowań i zgonów. Jeśli teraz w rządzie mówi się o tym, że tylko osoby zaszczepione zrobią zakupy to znak, że żarty się skończyły. Jakie ograniczenia czekają niezaszczepionych?

Rząd poinformował, że spodziewa się nadejścia nowej fali covidowej. Będzie to już 5. fala, z dziennymi zachorowaniami na poziomie 50 tysięcy. Minister Zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział, że Polska powinna przygotować się na „omikronową apokalipsę” i przyznał, że aby zahamować rozprzestrzenianie się koronawirusa, jest rozważane obniżenie limitów ilości klientów w sklepach do… zera. Co to dla nas oznacza? Czy rząd obniży limity klientów w sklepach do zera? Przed nami kolejny, piąty już gwałtowny wzrost zachorowań na Covid-19. Oczekiwana fala koronawirusa jest tym poważniejsza, że dotyczy mutacji wirusa zwanej omikron, o której wiadomo, że rozprzestrzenia się znacznie szybciej od poprzednich i w krótkim czasie potrafi zarazić ogromną liczbę osób. Minister Zdrowia przewiduje, że możemy spodziewać się około 50 tysięcy nowych chorych dziennie, dlatego zapowiedział, że Polacy powinni spodziewać się daleko idących ograniczeń w swobodnym poruszaniu się i korzystaniu ze sklepów, restauracji czy kin. Już dziś w sklepach, galeriach handlowych, kinach i teatrach obowiązują limity osób, które jednocześnie mogą w nich przebywać. Ta ilość zależy od powierzchni miejsca w przypadku sklepów czy muzeów, a tam, gdzie są wyznaczone miejsca w postaci krzeseł, np. w restauracjach czy kinach, maksymalne obłożenie miejsc może wynosić 30 proc. Adam Niedzielski powiedział, że w obliczu nowej fali pandemii rozważane jest zmniejszenie limitów osób do zera. Oznacza to, że jedynie osoby, które mają ważny paszport covidowy, będą mogły robić zakupy w sklepach, czy jeść w restauracjach. Czy paszporty covidowe będą obowiązywały także w sklepach spożywczych i od kiedy obowiązek ich sprawdzania spadnie na personel? Tego jeszcze nie wiadomo....

„Paszport covidowy” umożliwi wejście do hotelu i restauracji. Kiedy wejdzie w życie? UE podała datę
Adobe Stock
Newsy
„Paszport covidowy” umożliwi wejście do hotelu i restauracji. Kiedy wejdzie w życie? UE podała datę
Kiedy będziecie mogli swobodnie przemieszczać się z paszportem covidowym?

Pandemia koronawirusa nie odpuszcza. Już od ponad roku jesteście niemal zamknięci w swoich domach. Pewnie wielu z was tęskni za podróżami i możliwością spontanicznego przemieszczania się. Nic dziwnego, przed pandemią podróżowanie było łatwe i tanie jak nigdy! Wiele linii lotniczych oferowało bardzo dogodne połączenia do wielu europejskich miast. Można było znaleźć loty za mniej niż 100 złotych w obie strony. Niestety, podczas pandemii podróżowanie jest znacznie utrudnione. Restrykcje panujące w wielu krajach, nie pozwalają na przyjmowanie turystów, a nawet jeśli jakiś kraj ma otwarte granice, wymaga się testu PCR, który niemało kosztuje. Od dawna mówi się o tak zwanych paszportach covidowych, które miałyby umożliwić wszystkim ponowne podróżowanie, ale też wejście do restauracji lub hotelu. To już niemal stuprocentowo pewne, że paszporty covidowe wejdą w życie. Pozostaje pytanie: kiedy? Kiedy zostaną wprowadzone paszporty covidowe? Przewodnicząca Komisji Europejskiej - Ursula von der Leyen zdradziła, że paszporty szczepionkowe powinny być gotowe jeszcze przed wakacjami. Kiedy dokładnie? Z ostatnich wiadomości wynika, że zostaną wprowadzone w drugiej połowie czerwca. Unia Europejska chce, aby system był dostępny maksymalnie 25 czerwca. Urzędnik Kancelarii Premiera wypowiedział się w sprawie stanowiska Polski na temat paszportów covidowych. „Jesteśmy gotowi wydawać certyfikaty już dziś. Mamy bazę osób zaszczepionych z unikalnym kodem QR, a więc takim, którego nie można podrobić. Ale sens tego pomysłu tkwi w możliwościach wszystkich krajów unijnych. Czekamy na rozporządzenie Komisji Europejskiej” – komentuje. Co zawierałby paszport covidowy? Pasz port covidowy prawdopodobnie będzie dostępny w formie elektronicznej. Będzie zawierał informacje o:...

W Warszawie powstała pierwsza restauracja dla zaszczepionych. Czy to dobry pomysł?
AdobeStock
Newsy
W Warszawie powstała pierwsza restauracja dla zaszczepionych. Czy to dobry pomysł?
1 października jedna z warszawskich restauracji, jako pierwsza zamieni się w lokal tylko dla zaszczepionych. Popieracie ten pomysł?

Jedna z warszawskich restauracji zdecydowała się na bardzo radykalny krok – 1 października planuje otworzyć swój lokal tylko i wyłącznie dla osób zaszczepionych , ozdrowieńców lub tych, którzy mają aktualny, negatywny wynik testu na koronawirusa . Popieracie takie idee? Znana warszawska restauracja tylko dla zaszczepionych Znana warszawska restauracja Der Elefant jako pierwsza w Polsce już 1 października będzie wpuszczać do środka tylko i wyłącznie osoby: zaszczepione na COVID-19 ozdrowieńców osoby z aktualnym (nie starszym niż 48 godzin), negatywnym testem na koronawirusa Wszyscy pozostali mogą zapomnieć o zjedzeniu posiłku w lokalu. Jak informuje portal dlahandlu.pl, wszyscy pracownicy restauracji Der Elefant oraz pozostałych lokali Grupy Jarczyński, są zaszczepieni i podczas pobytu w pracy co 2 godziny zmieniają maski . Tego samego będą teraz wymagać od swoich klientów. Dlaczego knajpa będzie zamknięta dla osób niezaszczepionych? Jak wyjaśnia właściciel lokalu, zmiany, które wprowadza w swojej restauracji mają na celu zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim pracownikom i gościom: W obliczu zagrożenia kolejną falą pandemii podjęliśmy bardzo trudną, ale dla nas bardzo ważną decyzję, że w restauracji będziemy przyjmowali jedynie gości zaszczepionych, ozdrowieńców lub osoby z negatywnym, nie starszym niż 48h, testem Covid. To wszystko, aby zagwarantować jak największe możliwe bezpieczeństwo pracownikom i odwiedzającym nas gościom. Pandemię i związane z nią zagrożenia traktujemy poważnie i czujemy się odpowiedzialni za naszych gości. Tylko działając wspólnie i zachowując się odpowiedzialnie, jesteśmy w stanie bezpiecznie przetrwać – tłumaczy Artur Jarczyński, restaurator, właściciel Der Elefant. Jeżeli chcecie wybrać się do tego lokalu...

Stworzył mapę restauracji dla zaszczepionych. Naraził się na atak antyszczepionkowców…
AdobeStock
Newsy
Stworzył mapę restauracji dla zaszczepionych. Naraził się na atak antyszczepionkowców…
Pewien warszawski informatyk stworzył specjalną mapę restauracji dla osób zaszczepionych. Jego projekt spotkał się jednak z ogromnym atakiem ze strony antyszczepionkowców i mężczyzna musiał go zamknąć.

Informatyk Filip Tepper postanowił stworzyć w dobrej wierze mapę restauracji, w których wymagany jest certyfikat zaszczepienia, dzięki której ludzie mogliby bezpiecznie spożywać posiłki. Jego pomysł skończył się jednak fiaskiem, ponieważ został wykorzystany przez antyszczepionkowców: - Chciałem wiedzieć, gdzie będę mógł usiąść i zjeść posiłek, napić się drinka w poczuciu większego bezpieczeństwa. Stwierdziłem, że ta wiedza może przydać się też innym, stąd pomysł na stronę internetową – powiedział Tepper w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”. Ostra reakcja środowisk antyszczepionkowych Pomysł niestety spotkał się z wielkim sprzeciwem tak zwanych antyszczepionkowców, którzy zaczęli wchodzić na stronę zpaszportem.pl, aby wykorzystywać udostępnione na niej dane do tego, by zemścić się na restauracjach, które „segregują" klientów na zaszczepionych i niezaszczepionych.  - Musiałem ją zawiesić w wyniku dość natrętnych działań użytkowników wykop.pl. Osoby zaprzeczające istnieniu pandemii stwierdziły, że karą za wymaganie zaświadczeń o szczepieniach będzie masowe wystawianie restauracjom 1 gwiazdki w opiniach Google. Moja mapa dała im platformę do tego, żeby zrobić to jeszcze łatwiej i jeszcze szybciej. Nie chcę im dawać tej satysfakcji – powiedział Tepper. Które warszawskie restauracje nie wpuszczają osób niezaszczepionych? Na liście znalazły się m.in. takie lokale, jak Der Elefant, Spatif, Joel Sharing Concept, Pacyfik, Paloma oraz Peaches Gastro Girls. Właściciel tego pierwszego z nich - Artur Jarczyński - jako pierwszy w Polsce wpadł na pomysł, by wpuszczać do swojego lokalu tylko osoby zaszczepione. Reakcja ludzi była skrajna: - Odbieraliśmy hejterskie telefony, także z groźbami. Ale to nie...