Władysław Kosiniak-Kamysz: „Będziemy bronić prawa do rosołu i schabowego”
ONS
Newsy

Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnia: „Będziemy bronić prawa do rosołu i schabowego”

Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził ostatnio Białystok, gdzie dyskutował o sytuacji polskich rolników. Podczas zjazdu Polskiego Stronnictwa Ludowego zapewnił, że będzie walczyć o polski „rosół i schabowego”.

Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział walkę o utrzymanie tradycji związanej z hodowlą polskiego mięsa. Zdaniem polityka Polskiego Stronnictwa Ludowego, prawo do hodowli i produkcji mięsa jest w chwili obecnej zagrożone.

Magda Gessler odpowiada na pytania

PSL będzie walczyło o polski „rosół i schabowego”

Władysław Kosiniak-Kamysz wziął ostatnio udział w zjeździe PSL w Białymstoku, gdzie dyskutował m.in. o sytuacji polskich rolników. Polityk podkreślił, że województwo podlaskie to region o bardzo rozbudowanej infrastrukturze rolniczej i szerokim wachlarzu wyjątkowych regionalnych produktów. To także region, który może się pochwalić bardzo dobrym mleczarstwem i wysoką jakościowo żywnością.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że wraz ze swoją partią będzie walczył o utrzymanie prawa do hodowli mięsa, aby Polacy mieli swobodny dostęp do dobrego schabowego i smacznego rosołu z polskiej kury. Jego zdaniem obecnie prawo to jest zagrożone:

Będziemy bronić prawa do hodowli, bo ono jest dzisiaj zagrożone (...), będziemy bronić prawa do produkcji rolnej, do najlepszej żywności, do hodowli, do produkcji mięsa, do wędkowania, do polowania, do normalności, do schabowego i do rosołu z kury, bo dzisiaj te sprawy są po prostu zagrożone. Dzisiaj niektóre ideologie próbują nam narzucić swoje poglądy i my mówimy: wybór nie zakaz, każdy ma prawo jeść to, co chce - mówił w Białymstoku Kosiniak-Kamysz.

Zobacz także
Andrzej Duda lubi najbardziej  jeść pierogi, a czym zajada się jego żona Agata Duda?

Andrzej Duda najbardziej lubi jeść pierogi, a czym zajada się jego żona Agata Duda?

Europosłanka Sylwia Spurek zakazuje współpracownikom jedzenia jajek. „Odchodzą znerwicowani"

Europosłanka Sylwia Spurek zakazuje współpracownikom jedzenia jajek? „Odchodzą znerwicowani"

Promocja polskiej żywności i agroturystyki

Władysław Kosiniak-Kamysz podkreśla, że PSL cały czas stawia sobie za cel promocję tradycyjnej, polskiej żywności oraz agroturystyki. Zapowiedział, że wszelkie kwestie programowe zostaną omówione na kongresie jako elementy po debacie w Podlaskiem.

W sierpniu Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę na fakt, że przy skupie owoców miękkich może dochodzić do zmowy cenowej. Polityk uznał za „haniebne" to, że cena skupu kilograma wiśni to około 70 groszy, cena jabłek oscyluje wokół 30 groszy. Przyznał, że kwoty te uniemożliwiają rolnikom przeżycie i utrzymanie swojego gospodarstwa.

Cena jest nieprzyzwoita, ona jest po prostu haniebnie niska, nie daje możliwości przeżycia ani utrzymania swojego gospodarstwa. To jest kompletnie nieopłacalne, a jesteśmy krajem, który słynie z sadownictwa, z najlepszych jabłek, z najlepszych wiśni, wspaniałych owoców miękkich – komentował ceny skupu prezes PSL zarzucając przy okazji rządowi, że nie wspiera polskich rolników.

Źródło: money.pl, portalspozywczy.pl

Mleko wciąż drożeje. Takich wzrostów cen nie było od lat. Też to zauważyliście?
Adobe Stock
Newsy
Mleko będzie coraz droższe. Już teraz ma rekordowo wysokie ceny. Ostatnio tak drogo było 7 lat temu
Główny Urząd Statystyczny porównał wzrosty cen mleka na przestrzeni ostatnich lat. Jak się okazuje, bardzo wiele się zmieniło. i nie jest to, niestety, powód do radości

W kwietniu tego roku cena mleka wzrosła zaledwie o 0,5 proc. w stosunku do poprzedniego miesiąca. Jednak kiedy spojrzy się na wyniki sprzed roku, kwiecień 2021 wypada prawie o 15 proc. drożej w stosunku do kwietnia 2020! Dlaczego tak się dzieje? Ceny mleka rosną Obecne ceny mleka sięgnęły już niemalże poziomu historycznego rekordu z grudnia 2013. To właśnie wtedy odnotowano najwyższe ceny w porównaniu do poprzednich lat. Dzisiaj kwoty, które trzeba zapłacić za mleko, są jedynie o 1 proc. niższe od tych sprzed 8 lat. Ceny żywności stale idą do góry i dotyczy to wielu gałęzi rynku spożywczego. Ostatnie analizy wykazują, że faktycznie obecne ceny w sklepach są najwyższymi od 10 lat . Skąd takie podwyżki cen mleka? Producenci tłumaczą, że znacząco wzrosły koszty produkcji obejmujące pasze dla zwierząt, nawozy, a także części do maszyn. Ich ceny skoczyły nawet o 50 proc. Jeśli producent zatrudnia pracowników, jego koszty wzrosły jeszcze bardziej, gdyż także płaca minimalna poszła w górę . Sytuację tę zauważa także dyrektor Polskiej Izby Mleka – Agnieszka Maliszewska. „Trend wzrostowy w cenach mleka widzimy już od jakiegoś czasu i faktycznie ceny te uznać można za historycznie wysokie. Ale widzimy także ogromnie rosnące koszty produkcji. Można tu w zasadzie wymienić wzrost cen w każdym obszarze produkcji i przetwórstwa mleka. Po pierwsze ceny nawozów i produkcji roślinnej i zwierzęcej poszybowały bardzo wysoko i o tym już od kilku miesięcy wyraźnie mówią producenci mleka” – wyjaśniła Maliszewska. Eksperci rynku zaznaczają jednak, że w najtrudniejszej sytuacji mogą być małe zakłady produkcyjne, które będą musiały bardzo podnieść ceny swoich produktów, a co za tym idzie – zapewne stracić wielu klientów. „O ile...