Władysław Kosiniak-Kamysz: „Będziemy bronić prawa do rosołu i schabowego”
ONS
Newsy

Władysław Kosiniak-Kamysz zapewnia: „Będziemy bronić prawa do rosołu i schabowego”

Władysław Kosiniak-Kamysz odwiedził ostatnio Białystok, gdzie dyskutował o sytuacji polskich rolników. Podczas zjazdu Polskiego Stronnictwa Ludowego zapewnił, że będzie walczyć o polski „rosół i schabowego”.

Władysław Kosiniak-Kamysz zapowiedział walkę o utrzymanie tradycji związanej z hodowlą polskiego mięsa. Zdaniem polityka Polskiego Stronnictwa Ludowego, prawo do hodowli i produkcji mięsa jest w chwili obecnej zagrożone.

Magda Gessler odpowiada na pytania

PSL będzie walczyło o polski „rosół i schabowego”

Władysław Kosiniak-Kamysz wziął ostatnio udział w zjeździe PSL w Białymstoku, gdzie dyskutował m.in. o sytuacji polskich rolników. Polityk podkreślił, że województwo podlaskie to region o bardzo rozbudowanej infrastrukturze rolniczej i szerokim wachlarzu wyjątkowych regionalnych produktów. To także region, który może się pochwalić bardzo dobrym mleczarstwem i wysoką jakościowo żywnością.

Kosiniak-Kamysz podkreślił, że wraz ze swoją partią będzie walczył o utrzymanie prawa do hodowli mięsa, aby Polacy mieli swobodny dostęp do dobrego schabowego i smacznego rosołu z polskiej kury. Jego zdaniem obecnie prawo to jest zagrożone:

Będziemy bronić prawa do hodowli, bo ono jest dzisiaj zagrożone (...), będziemy bronić prawa do produkcji rolnej, do najlepszej żywności, do hodowli, do produkcji mięsa, do wędkowania, do polowania, do normalności, do schabowego i do rosołu z kury, bo dzisiaj te sprawy są po prostu zagrożone. Dzisiaj niektóre ideologie próbują nam narzucić swoje poglądy i my mówimy: wybór nie zakaz, każdy ma prawo jeść to, co chce - mówił w Białymstoku Kosiniak-Kamysz.

Zobacz także
Andrzej Duda lubi najbardziej  jeść pierogi, a czym zajada się jego żona Agata Duda?

Andrzej Duda najbardziej lubi jeść pierogi, a czym zajada się jego żona Agata Duda?

Europosłanka Sylwia Spurek zakazuje współpracownikom jedzenia jajek. „Odchodzą znerwicowani"

Europosłanka Sylwia Spurek zakazuje współpracownikom jedzenia jajek? „Odchodzą znerwicowani"

Promocja polskiej żywności i agroturystyki

Władysław Kosiniak-Kamysz podkreśla, że PSL cały czas stawia sobie za cel promocję tradycyjnej, polskiej żywności oraz agroturystyki. Zapowiedział, że wszelkie kwestie programowe zostaną omówione na kongresie jako elementy po debacie w Podlaskiem.

W sierpniu Władysław Kosiniak-Kamysz zwrócił uwagę na fakt, że przy skupie owoców miękkich może dochodzić do zmowy cenowej. Polityk uznał za „haniebne" to, że cena skupu kilograma wiśni to około 70 groszy, cena jabłek oscyluje wokół 30 groszy. Przyznał, że kwoty te uniemożliwiają rolnikom przeżycie i utrzymanie swojego gospodarstwa.

Cena jest nieprzyzwoita, ona jest po prostu haniebnie niska, nie daje możliwości przeżycia ani utrzymania swojego gospodarstwa. To jest kompletnie nieopłacalne, a jesteśmy krajem, który słynie z sadownictwa, z najlepszych jabłek, z najlepszych wiśni, wspaniałych owoców miękkich – komentował ceny skupu prezes PSL zarzucając przy okazji rządowi, że nie wspiera polskich rolników.

Źródło: money.pl, portalspozywczy.pl

Czy mięso i nabiał mogą być tańsze w dobie inflacji i drożyzny? Prezes PSL ma pomysł jak to zrobić
ONS.pl/Adobe Stock
Newsy
Czy mięso i nabiał mogą być tańsze w dobie inflacji i drożyzny? Prezes PSL ma pomysł jak to zrobić
Władysław Kosiniak-Kamysz chce obniżyć VAT na zdrową żywność. „Zdrowa żywność to polska żywność" - mówi.

Inflacja galopuje, jedzenie w sklepach jest już tak drogie, że odkładanie produktów przy kasie, to coraz częstsze zjawisko. Za chwilę już nie tylko będziemy zastanawiać się co z wybranych składników dań odłożyć, żeby rachunek był niższy, ale wręcz co taniego kupić, żeby wyżywić rodzinę. Dylematy Polaków obserwuje szef PSL Włodzimierz Kosiniak-Kamysz i postanowił zaproponować zmianę. Jak obniżyć ceny żywności? Szef Polskiego Stronnictwa Ludowego, Władysław Kosiniak- Kamysz poinformował podczas rozmowy z Polską Agencją Prasową, że jego partia zamierza złożyć w Sejmie projekt ustawy obniżający podatek VAT na świeżą żywność produkowaną w Polsce. Polityk chce obniżenia VAT-u do zera na mięso i nabiał, a także, wędliny i sery. Uważa, że żywność jest już tak droga, że czas zacząć też działać w obronie polskich rodzin i zadbać o ich budżety: W najbliższych dniach złożymy projekt dotyczący 0-procentowego VAT-u na zdrową żywność, żeby ratować polskie rolnictwo, hodowlę i produkcję, żeby można było kupić żywność w normalnych cenach. Sylwia Spurek cieszy się z rosnących cen niezdrowej żywności Niemal w tym samym czasie, działania Parlamentu Europejskiego na rzecz promowania zdrowej żywności, skomentowała Sylwia Spurek. Działaczka Partii Wiosna Roberta Biedronia, była wyraźne poruszona wiadomością, że PE przegłosował możliwość podwyższenia podatku VAT na produkty szkodliwe dla zdrowia i środowiska. Chodzi między innymi o mięso i mleko, których spożywanie, szczególnie w nadmiernych ilościach, nie jest zdrowe, a podniesienie ich cen ma być metodą na ograniczenie ich spożycia: Mamy to! Wygląda na to, że PSL i reszta konserwatystów zaczyna przegrywać „wojnę o kotleta i rosół”. Wczoraj PE przegłosował możliwość podwyższenia VAT na...