W okresie jesienno-zimowym możecie zauważyć, zwłaszcza rano, że na szybach okien zbiera się wilgoć. Powodem jest proste zjawisko fizyczne - gdy ciepłe i wilgotne powietrze w mieszkaniu styka się z szybą, która jest zimna, wówczas na jej powierzchni skrapla się woda.

Problem pojawia się w momencie, gdy wilgoć zbiera się na oknach cały czas. Jeśli ich ramy są drewniane, to mogą zacząć pleśnieć czy też po prostu niszczeć. Zobaczcie, jak sobie z tym poradzić. 

Prosty sposób na wilgoć na oknach

Jedną z najszybszych i łatwych metod na skraplającą się wodę na oknach jest zastosowanie pochłaniacza wilgoci. Można kupić profesjonalne pochłaniacze w sklepach z materiałami budowlanymi lub wykorzystać domową wersję tego urządzenia.

Zobacz także:

Potrzebna jest do tego tylko sól, która pomoże wchłonąć wilgoć oraz gaza. Nasypcie na nią sól, zawińcie i połóżcie na parapecie na oknie. Po kilku dniach warto wymienić sól znajdującą się na gazie. 

Kolejną metodą jest nasypanie soli do papierowego kubka i postawienie przy oknie na noc. Te sposoby pozwolą wam wchłonąć nadmiar wilgoci, jaka zbiera się na oknach w zimne dni. 

Jak zapobiegać wilgoci w mieszkaniu? 

Jeżeli woda skrapla się na oknach od czasu do czasu, nie powinniście mieć powodów do zmartwień. Gorzej, jeśli ta sytuacja się powtarza. To może oznaczać, że wentylacja w waszym mieszkaniu nie jest prawidłowa, a utrzymująca się w pomieszczeniach wilgoć w końcu doprowadzi do rozwoju pleśni wokół ram okiennych, a nawet na ścianach. Zastosujcie się do poniższych zasad, by zapobiec wilgoci w mieszkaniu:

  • Wietrzenie - nawet w chłodne dni pomieszczenia trzeba regularnie wietrzyć. Gotowanie, kąpiel, a także mokre pranie na suszarce to czynniki, które zwiększają poziom wilgotności powietrza w mieszkaniu. Warto wywietrzyć porządnie mieszkanie co najmniej 3 razy dziennie, otwierając szeroko okna na 2-3 minuty. 

  • Wentylacja - jeśli planujecie wymianę okien, zainwestujcie w te wyposażone w nawiewniki. Zamontowane w ramach otwory zapewnią właściwą cyrkulację powietrza, nie wychładzając przy tym pomieszczeń. 

  • Ogrzewanie - nie obejdzie się bez włączonych kaloryferów. Oszczędzanie na ogrzewaniu może się wam później odbić czkawką w postaci grzyba na ścianie. Zimą temperatura w mieszkaniu nie powinna spadać poniżej 18 stopni Celsjusza.