Śledzie to prawdziwie świąteczne smaki. Oprócz tradycyjnego śledzia z cebulą warto zrobić coś równie pysznego, ale z małą nutką nowości. Tym bardziej że śledź daje nam mnóstwo kulinarnych możliwości.

Właściwości zdrowotne śledzia

Ta popularna ryba kojarzy się nie tylko ze świętami. Śledziki lubimy jeść jako dodatek do mocnych alkoholi, jak też jako przekąskę do biesiadowania. Śledź jest pyszny, ale również bardzo zdrowy. 

Te popularne ryby są m.in. bogatym źródłem jodu, który reguluje hormon tarczycy. Częste jedzenie ryby uzupełni także niedobory wapnia i żelaza. Pierwszy to ważny składnik kości, drugi odpowiada za skuteczne procesy zapobiegania anemii.

Śledzia zalicza się do tłustych ryb, jednak dzięki zawartości fosforu, magnezu, fluoru, potasu i manganu, przed jego konsumpcją nie powinny mieć oporów nawet osoby na diecie. Wbrew pozorom ryby te nie mają zbyt dużo kalorii. W 100 g śledzia znajdziemy jedynie ok. 160 kalorii.

Zobacz także:

Śledzia można przyrządzać na tysiące sposobów. Najczęściej spotykany przepis w zalewie octowej  lub  w oleju z dodatkiem cebuli. Śledź doczekał się wersji greckiej, francuskiej, egipskiej, tureckiej, kujawskiej oraz śląskiej. Póki jest rybą łowną, warto sięgać po niego nie tylko od święta.

Przepis na śledzia z koperkiem i olejem rydzowym

Wigilia zbliża się wielkimi krokami, a to dobra okazja do kulinarnych eksperymentów. Może tym razem dacie się namówić na śledzia. Boże Narodzenie to najlepszy czas na zapoznanie się z niektórymi śledziowymi potrawami. Tym razem namawiamy do spróbowania pysznego śledzia z koperkiem i olejem rydzowym, który dodaje mu niepowtarzalnego i bardzo wyjątkowego smaku.

Składniki:

  • 1 cebula
  • 3 łyżki koperku
  • pieprz mielony - ziołowy
  • 300 g śledzi matyjas
  • 150 ml oleju rydzowego
  • 1 pomidor

Przygotowanie:

  1. Matyjasa wymaczamy w wodzie i osuszamy dokladnie ręcznikiem papierowym. Kroimy w centymetrowe kawałeczki.

  2. Cebulę obieramy i kroimy w drobną kostkę.

  3. Pomidor trzeba sparzyć , obrać ze skóry i pokroić w podobną do cebuli kostkę.

  4. Do miski wlewamy olej, dodajemy koperek i pieprz ziołowy. Mieszamy całość łyżką.

  5. Śledzia układamy w naczyniu (może to być słoik lub miska). Układamy na przemian cebulę, zalewę, śledzia, cebulę, zalewę, śledzia, pomidora i jeszcze raz zalewę. Zamykamy i zostawiamy na min. 24 godziny.

  6. Po przejściu smaków na wszystkich warstwach wyglądają i smakują wyśmienicie!

Źródło: Gotujmy.pl