Więzienie za podanie mężowi mleka? 55-latce z Kurowa grozi dożywocie
Adobe Stock
Newsy

Więzienie za podanie mężowi mleka? 55-latce z Kurowa grozi dożywocie

Mieszkanka Kurowa Starego w województwie lubuskim, próbowała otruć męża. 60-latek trafił do szpitala.

Przestępstwa przeciwko rodzinie opisane w Kodeksie Karnym, to przede wszystkim te, o których często można przeczytać w mediach, m.in. uchylanie się od obowiązku alimentacyjnego, porzucenie dziecka lub nieporadnego rodzica, uprowadzenie dziecka, przez jednego z rodziców.

Według prawników z Adwokaci.pl najczęstsze z jakimi się stykają, to przemoc w rodzinie, która polega na znęcaniu się nad domownikiem. Czy w rodzinie z Knurowa panowała przemoc?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Próba otrucia w Kurowie Starym

Krystyna M. zeznała, że wsypała do butelki mleka 180 gram sody kaustycznej, po czym zamknęła butelkę i odstawiła z powrotem do lodówki. Wiedziała, że mąż po nią sięgnie i miała rację. Mężczyzna wziął łyk mleka, ale ponieważ od razu poczuł żrącą substancję, natychmiast ją wypluł.

Córka podała mu środki wymiotne i zawiozła ojca do szpitala. 60-latek ma gardło poparzone ługiem, ale przeżył.

Czy w rodzinie państwa M. ze starego Knurowa panowała przemoc, która doprowadziła żonę do tak drastycznego kroku, jak próba otrucia męża? Czy może przyczyną była choroba psychiczna?

To ustalają śledczy. Na początkowym etapie śledztwa, o czym donosi portal Lubuskie24.pl ustalono, że 55-latka świadomie dodała sody kaustycznej do mleka, ale jednocześnie zaprzeczyła, że chciała otruć męża.

Zobacz także
Masowe zatrucie w hotelu w Rewalu. „Brudny sprzęt, przeterminowane produkty”

Masowe zatrucie w hotelu w Rewalu. „Brudny sprzęt, przeterminowane produkty”

Masowe zatrucie sushi. 81 osób w szpitalu. Ostrożność to klucz w przypadku jedzenia ryby na surowo

Masowe zatrucie sushi. 81 osób w szpitalu. Ostrożność to klucz w przypadku jedzenia ryby na surowo

Ług - niebezpieczna trucizna

Soda kaustyczna, inaczej wodorotlenek sodu, której użyła kobieta z Kurowa, jest powszechnie stosowana jako udrażniacz rur. Sprzedawana jest w postaci białych granulek, które szybko rozpuszczają się, wydzielając znaczne ilości ciepła i tworząc silnie żrącą bezzapachową i bezbarwną ciecz - ług. W połączeniu z wodą, czy innym płynem, tak jak było w tym przypadku z mlekiem, może być wręcz zabójcza.

Ług jest żrącą substancją, która w kontakcie ze skórą powoduje rozległe poparzenia, a nawet martwicę tkanek. Gdyby mężczyzna z Kurowa wypił go więcej, z pewnością doprowadziło by to do jego śmierci.

Samo wdychanie oparów ługu powoduje duszności, ból, łzawienie oczu oraz kaszel i uczucie pieczenia w gardle i nosie. Jeżeli roztwór sody kaustycznej z wodą pryśnie np. do oka, to gałka oczna natychmiast ulega oparzeniu i uszkodzeniu.

Próba otrucia to, wg. Kodeksu Karnego, usiłowanie zabójstwa

Mieszkanka Kurowa Starego została zatrzymana przez policję. Obecnie trwa dochodzenie w Prokuraturze Okręgowej w Gorzowie. Śledczy ustalają szczegóły i motywy zdarzenia, które zostało zakwalifikowane jako usiłowanie zabójstwa.

Według kodeksu karnego, za usiłowanie zabójstwa grozi kara więzienia, od 8 do 25 lat, a nawet kara dożywotniego pozbawienia wolności. Proces Krystyny M. ruszy w październiku i będzie się toczył przed Sądem Okręgowym w Gorzowie. 

Źródło: O2, infor.pl, lubuskie24.pl, adwokaci.pl

30-latek z Lublina przez czekoladę pójdzie do więzienia. Wszystko przez jedną rzecz
Adobe Stock
Newsy
30-latek z Lublina przez czekoladę pójdzie do więzienia. Wszystko przez jedną rzecz
Kłopoty czekają pewnego 30-letniego mężczyznę, który został złapany na kradzieży czekolad w jednym ze sklepów na terenie Lublina. Złe obliczenia mogą być konsekwencją kary więzienia.

Do niefortunnego zdarzenia doszło w godzinach wieczornych w Lublinie w jednym z dyskontów spożywczych przy ulicy Lwowskiej. Policjanci ze zgłoszeniem ruszyli pod wskazany adres, jednak złodzieja wcześniej zdążyli ująć pracownicy danego sklepu na parkingu. 30-latkowi za kradzież czekolad grozi kara więzienia.  Czekolady jako żyła złota Mężczyzna około godziny 19 w ubiegłą sobotę ukradł z jednego ze sklepów spożywczych w Lublinie aż 43 czekolady. Uciekając ze swoim łupem przez parking przy markecie został zatrzymany przez pracowników dyskontu. Zawiadomiona policja pojawiła się chwilę później. Dodatkowo 30-letni mieszkaniec Lublina w momencie zatrzymania miał w organizmie prawie 2 promile alkoholu. Niefortunna liczba produktów Przy zatrzymaniu policja znalazła przy mężczyźnie 43 skradzione czekolady tego samego producenta. Po przeliczeniu kosztu skradzionych produktów okazało się, iż ten czyn nie kwalifikuje się już jako wykroczenie, a jako przestępstwo. Ostateczna suma pieniędzy, jakie należały się za dane artykuły spożywcze wynosi ponad 511 złotych, co oznacza iż mężczyzna zabrał o jedną czekoladę za dużo z półki. Wobec takiego stanu rzeczy mieszkaniec Lublina będzie odpowiadał przed sądem z kwalifikacji przestępstwa. Gdyby kradzież byłaby mniejsza o jedną czekoladę, czyn byłby liczony jako wykroczenie i nie sądzono by go wówczas z takiego paragrafu. Ewidentnie mężczyzna przeliczył się w tabliczkach, czego poniesie konsekwencje. Sankcje popełnionego czynu  W konsekwencji popełnionego czynu mężczyzna nie otrzyma mandatu jak w przypadku wykroczenia, a usłyszy zarzut kradzieży z Artykułu 278 paragrafu 1. Kodeksu karnego brzmiącego: „ Kto zabiera w celu przywłaszczenia cudzą rzecz ruchomą podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat ”. To oznacza, że grozi...

Otworzył pizzerię pomimo zakazu, a teraz grozi mu więzienie. Należy mu się?
Adobe Stock
Newsy
Otworzył pizzerię pomimo zakazu, a teraz grozi mu więzienie. Należy mu się?
Według obowiązujących obostrzeń wszystkie lokale gastronomiczne są zamknięte. Wielu przedsiębiorców podejmuje jednak ryzyko i otwiera swoje restauracje. Jednym z nich jest właściciel pizzerii, który za taką decyzję może trafić do więzienia.

Pandemia koronawirusa daje się we znaki wszystkim, a szczególnie przedsiębiorcom z branży gastronomicznej. Obowiązujące obostrzenia uniemożliwiają normalne funkcjonowanie gospodarki, co oznacza niestety ogromne straty. Do grona najbardziej poszkodowanych należą właśnie właściciele restauracji i barów, gdyż ich lokale są zamknięte od ponad pół roku.  Interwencja policji we wrocławskiej pizzerii W ubiegłą sobotę, 17 kwietnia, funkcjonariusze policji oraz pracownicy sanepidu interweniowali w jednej z pizzerii na Starym Mieście we Wrocławiu. W lokalu przebywało wówczas 43 klientów. Policja poinformowała o złożeniu wniosków do sądu o ukaranie gości danej restauracji. Popełnili oni wykroczenie z art. 116 punktu 1a Kodeksu wykroczeń o następującej treści: „Kto nie przestrzega zakazów, nakazów, ograniczeń lub obowiązków określonych w przepisach o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, podlega karze grzywny lub karze nagany”. Więzienie dla właściciela pizzerii Zdecydowanie inaczej wygląda sytuacja w przypadku właściciela otwartej mimo zakazu pizzerii, któremu grozi nawet kara więzienia. Według art. 165 Kodeksu Karnego popełnił przestępstwo: „Kto sprowadza niebezpieczeństwo dla życia lub zdrowia wielu osób albo dla mienia w wielkich rozmiarach, powodując zagrożenie epidemiologiczne lub szerzenie się choroby zakaźnej albo zarazy zwierzęcej lub roślinnej, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8”. Poprzez jednoczesną interwencję sanepidu, właścicielowi grozi również kara grzywny w wysokości 30 tysięcy złotych. Otwarte lokale w pandemii Obostrzenia i nakaz zamknięcia lokali gastronomicznych dał się we znaki ich właścicielom, którzy przez taką sytuację odnoszą znaczne straty. Część z...

Mieszkańcy znaleźli coś okropnego w lesie. Smród niesie się na całą okolicę, kto mógł wyrzucić tyle jedzenia?
AdobeStock
Newsy
Mieszkańcy znaleźli coś okropnego w lesie. Smród niesie się na całą okolicę, kto mógł wyrzucić tyle jedzenia?
Zanieczyszcza lasów podlega karze wysokiej grzywny, a nawet więzienia. Czy sprawcy tego wykroczenia nie wiedzieli o tym?

Piękne tereny rekreacyjne, las, dużo spacerowiczów i nagle taki fetor! Mieszkańcy Biłgoraja nie mogli nie zareagować. Policja prosi o pomoc w ustaleniu sprawcy. Dziesiątki kilogramów gnijącego jedzenia Portal społecznościowy Biłgoraj Eco Challenge zajmujący się zwalczaniem zaśmiecania lasów, odebrał bardzo niepokojące doniesienia od mieszkańców o ogromnym smrodzie unoszącym się w okolicy podmiejskiego lasu. Po sprawdzeniu okazało się, że ktoś wyrzucił dziesiątki kilogramów gnijącego mięsa i wędlin. Jak mówią członkowie organizacji Biłgoraj Eco Challenge w rozmowie z „Dziennikiem Wschodnim", znalezisko znajduje się w prywatnym lesie, na terenie, którego już wcześniej dochodziło do tworzenia dzikich wysypisk. Jednak to, co znaleziono tym razem przyprawia o mdłości. Mięso jest w stanie kompletnego rozkładu. Powoduje nie tylko trudny do zniesienia smród, ale też zagrożenia dla zdrowia ludzi i zwierząt. Sprawą zajęła się policja, która od razu zaapelowała do mieszkańców o wszelkie sygnały, które mogą pomóc ustalić sprawców. Pierwsze podejrzenia są takie, że mięso pochodzi z jakiegoś sklepu. Co grozi za wyrzucanie śmieci w lesie? Dotychczas za zaśmiecanie lasów groziły kary do 5 tys. zł. Stanowi o tym art. 162 Kodeksu wykroczeń: - Kto w lasach zanieczyszcza glebę lub wodę albo wyrzuca do lasu kamienie, śmieci, złom, padlinę lub inne nieczystości, albo w inny sposób zaśmieca las, podlega karze grzywny albo karze nagany. Jeżeli czyn sprawcy polega na zakopywaniu, zatapianiu, odprowadzaniu do gruntu w lasach lub w inny sposób składowaniu w lesie odpadów, sprawca podlega karze aresztu albo grzywny. Ponieważ jednak ten proceder staje się coraz powszechniejszy i spacerując po lasach trafiamy na coraz większą...

38-latek włamał się do hostelu w Zamościu, by usmażyć jajecznicę. Nie zgadlibyście, co było dalej
Adobe Stock
Newsy
38-latek włamał się do hostelu w Zamościu, by... usmażyć jajecznicę. Nie zgadniecie, co było dalej
Pamiętacie akcje słynnego filmowego Gangu Olsena? Ich odważne przedsięwzięcia to pikuś w porównaniu do wyczynu pewnego Jaworznianina, który niedawno bawił w Zamościu…

Perła renesansu, Padwa Północy, miasto idealne – wystarczy spojrzeć na te poetyckie określenia Zamościa, by zrozumieć dlaczego drugie co do liczby mieszkańców miasto województwa lubelskiego nie od dzisiaj cieszy się uznaniem turystów z całego świata. Podróżnicy z całego globu zjeżdżają na południowo-wschodni kraniec Polski dla zobaczenia m.in. pięknego rynku, kamieniczek i romantycznych zaułków. Do Zamościa przybywają  turyści nie tylko jednak z dalekowschodniej Azji czy z Europy Zachodniej. Klimatyczne miasto przyciąga w pierwszej kolejności osoby z całej Polski, które chcą zobaczyć miasto znajdujące się na liście światowego dziedzictwa kultury UNESCO. Jedną z nich był 38-letni mężczyzna z Jaworzna. Nie do końca wiadomo, co takiego robił w Zamościu przybysz z południowej Polski. Niezależnie od tego, czy w planach miał spacery śladami hetmana Jana Zamoyskiego, czy też nie, Jaworznianin skorzystał z hotelowo-gastronomicznej bazy Zamościa w dość nietypowy sposób. 38-latek włamał się do hostelu, żeby zjeść śniadanie 38-latek w środku nocy włamał się do hostelu. Mężczyźnie nie w głowie było jednak buszowanie bo pokojach w poszukiwaniu drogocennych przedmiotów i kosztowności. Jaworznianin władował się przez okno do magazynu ośrodka, a potem zdołał przedostać się do opustoszałej kuchni. Najwyraźniej kiszki włamywacza musiały zagrać mu głośnego marsza, bo 38-latek nie bacząc na niesprzyjające okoliczności postanowił przygotować sobie bardzo wczesne śniadanie. Wbił na patelnię jajka i jakby nigdy nic usmażył jajecznicę ! To jednak nie koniec nietypowych przygód „turysty” z Jaworzna. Niezauważony mężczyzna spożył „najważniejszy posiłek dnia”, po czym ulotnił się w nieznanym kierunku. Po czasie, już za dnia,...