Wielu Polaków zjada to po obiedzie. Nie wiedzą, jak bardzo sobie szkodzą
Pixabay
Newsy

Wielu Polaków zjada to po obiedzie. Nie wiedzą, jak bardzo sobie szkodzą

Ten produkt wydaje się zdrowy, ale nie powinniście jeść go w tym momencie…
Anna Urbańska
kwiecień 11, 2021

Zjedliście już obiad, odchodzicie od stołu, powinniście czuć się najedzeni, ale dalej macie ochotę na coś słodkiego… Czy to znajome uczucie? Być może sięgacie wtedy po słodycze, albo próbujecie wybrać zdrowsze - owoce. Czy to dobry pomysł? Niekoniecznie! Sprawdźcie, dlaczego nie powinno się tak robić.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Czy jedzenie deseru jest zdrowe?

W wielu domach jedzenie deseru po obiedzie to coś normalnego. Zastanawialiście się jednak kiedyś, czy to zdrowe? Okazuje się, że niekoniecznie. Nie chodzi o samo jedzenie słodyczy, które jak wiadomo nie jest wskazane. Po obiedzie nie powinno się jeść nawet owoców!

Dlaczego nie powinno się jeść owoców po obiedzie?

Jedzenie owoców bezpośrednio po obiedzie, może źle wpłynąć na wasze zdrowie. Chodzi o to, że po obiedzie żołądek jest pełny, wy powinniście czuć się najedzeni i usatysfakcjonowani. Jeśli zjecie w tym momencie jakiś produkt, przedłuży się cały proces trawienia. Całe jedzenie pozostanie w żołądku na dłużej, obciążając układ trawienny. To spowoduje uczucie ciężkości na dłużej.

Jest jeszcze jeden powód. Chodzi o poziom cukru we krwi. Po obiedzie, na który zazwyczaj jecie ziemniaki, kaszę lub ryż, czyli źródła węglowodanów, poziom cukru we krwi podnosi się. Wasza trzustka produkuje wtedy insulinę, która ma za zadanie obniżyć poziom cukru we krwi, a dostarczyć energię wszystkim komórkom ciała. Jeśli po obiedzie spożywacie dodatkowo deser, działacie na swoją niekorzyść. Wasza trzustka musi jeszcze mocniej pracować i wydzielać więcej insuliny. Długofalowo takie procesy mogą przyczyniać się do powstawania insulinooporności i cukrzycy. Wysoki poziom insuliny nie jest korzystny dla zdrowia.

Kiedy najzdrowiej jeść owoce?

Kiedy w takim razie powinniście jeść owoce? Bez różnicy, po prostu nie jedzcie ich bezpośrednio po obiedzie albo innym obfitym posiłku. Mitem jest też to, że nie można jeść owoców po godzinie 18. Owoce są bardzo zdrowym źródłem witamin i minerałów i zdecydowanie powinniście jadać je często. Możecie też włączać je do menu w postaci pełnych posiłków przygotowując na przykład:

  • Owsianki z owocami
  • Omlety na słodko
  • Naleśniki z owocami
  • Ryż z jabłkami
  • Makaron z truskawkami

Czytaj także:

Komentarze