Wielu Polaków popełnia ten błąd podczas wielkanocnego śniadania. Skutki mogą być katastrofalne
Pixabay/ Adobe Stock
Newsy

Wielu Polaków popełnia ten błąd podczas wielkanocnego śniadania. Skutki mogą być katastrofalne

Święta kojarzą się w głównej mierze z sielankową, rodzinną atmosferą. Jednak wiele osób wciąż popełnia jeden błąd, który może przynieść negatywne skutki.
Aleksandra Żarkiewicz
kwiecień 02, 2021

Na święta czekają z utęsknieniem niemal wszyscy. Nie tylko ze względu na pyszne jedzenie, spotkania z rodziną, ale także możliwość spokojnego odpoczynku. Istnieje również taka grupa, która niekoniecznie lubi ten czas i spędza go niemal z przymusu. Wówczas pojawiają się nie do końca pozytywne emocje, które nie powinny towarzyszyć ludziom w tym okresie. 

Magda Gessler odpowiada na pytania

Przygotowania świąteczne

Święta wielkanocne są ruchome, toteż wypadają co roku w innym terminie. Zależy on od pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Są one poprzedzone czterdziestodniowym postem, który jest okresem przygotowań duchowych, a także tych bardziej przyziemnych. Gospodynie domowe już z wyprzedzeniem zaczynają krzątać się po domu, jednocześnie robiąc porządki po zimie, a także obmyślając świąteczne menu i je przyrządzając. To dość pracowity czas, który uwieńczony jest spotkaniem w rodzinnym gronie. 

Zobacz także

Tradycje wielkanocne 

Jak każde święta, tak i Wielkanoc ma swoje wyjątkowe obyczaje, które są niezmiennie są przestrzegane od wielu lat. Wśród wielkanocnych tradycji, znajdują się takie jak:

 • przygotowywanie koszyczka z pokarmem,
 • święcenie święconki, 
 • malowanie pisanek,
 • uczestniczenie w Triduum Paschalnym, 
 • wspólne śniadanie wielkanocne,
 • dzielenie się jajkiem,
 • czy polewanie wodą w Lany Poniedziałek.

Każda z tych czynności wiąże się z pewnym przesłaniem. Wszystkie te obyczaje mają na celu zjednoczenie rodziny. Są jednak wyjątki, które wyłamują się z tych tradycji.

Świąteczne potrawy 

Wielkanoc wiąże się nie tylko z pewnymi tradycjami, jak święcenie pokarmu czy malowanie jajek, ale również i pysznym jedzeniem. Na tę część czeka zdecydowanie największa grupa ludzi. Moment zajęcia miejsca przy stole ze smakowitościami, to wyczekana chwila. Na świątecznym śniadaniu nie może zabraknąć:

 • żurku z białą kiełbasą i jajkiem lub białego barszczu,
 • sałatki jarzynowej,
 • jaj faszerowanych różnymi nadzieniami,
 • domowych wędlin,
 • pasztetu jajecznego,
 • poświęconego pokarmu, 
 • paschy, 
 • mazurka, 
 • czy babki. 

To szczególny czas dla każdej rodziny, gdyż nie zawsze w ciągu roku wszystkim udaje się usiąść do wspólnego śniadania. Ze względu na okoliczności i rodzinne grono, ten moment powinien być jak najbardziej celebrowany. 

Błąd przy wielkanocnym śniadaniu

Rozpoczęcie niedzieli wielkanocnej od wspólnego śniadania, to ważny moment. Jednak nie wszyscy pamiętają o tej chwili i poruszają niewygodne tematy bądź wdają się w niepotrzebne dyskusje. Takie zachowanie skutkuje pojawieniem się złych emocji, które przeistaczają się w kłótnie. To zupełnie zbędny element przy świątecznym posiłku, nie tylko ze względu na uroczysty moment, ale i konsekwencje zdrowotne. Sprzeczki podczas jedzenia mogą zakończyć się różnie kilkudniowym bólem brzucha. Niestety, nie będzie to przyjemne świętowanie.
 

Czytaj także:

Jarosław Kaczyński, opłatek
ONS/Pixabay, pasja1000
Newsy Smutne święta Jarosława Kaczyńskiego. Opłatkiem podzielił się na ...
Boże Narodzenie to czas spotkań z bliskimi i ucztowania w najlepsze. Niestety nie dla wszystkich. Przez pandemię niektórzy święta spędzili samotnie. Na dodatek w dość nietypowych okolicznościach.
Aleksandra Jaworska
grudzień 28, 2020

Wigilia mija zazwyczaj zanim na dobre się zacznie. Podobnie jak święta. Przygotowania na wszystkie świąteczne dni trwają dłużej niż sama radość z przebywania z najbliższymi. Tu jak nigdzie indziej sprawdza się znane przysłowie, że wszystko co dobre, szybko się kończy.  Boże Narodzenie Jarosława Kaczyńskiego Prezes PiS postanowił spędzić święta inaczej niż większość Polaków. Jak donosi jeden z portali internetowych Jarosław Kaczyński wybrał się bowiem na grób swoich bliskich. Lech i Maria Kaczyńscy mają symboliczny grób na warszawskich Powązkach. Kaczyński postanowił wykonać wzruszający gest, który w sposób szczególny kojarzy się z Bożym Narodzeniem. Mowa o opłatku, którym zwyczajowo Polacy dzielą się z rodziną na święta.  Skąd wziął się zwyczaj łamania opłatkiem?  Na wigilijnym stole, oprócz postnych dań, pojawia się również opłatek. Tradycja ta wywodzi się od pierwszych chrześcijan, którzy dzielili się chlebem na znak, że są wspólnotą. Przełamując się opłatkiem, dzielicie się w końcu radością, pokojem i miłością. Dzielenie się opłatkiem to symbol pojednania i przebaczenia. Jest to zwyczaj wyłącznie polski , spotykany jednak gdzieniegdzie na Litwie. Dawniej wypiekano opłatki w specjalnej formie. Dziś wystarczy mąka pszenna i woda. Możecie zrobić go w pełni samodzielnie. Nietypowe święta Kaczyńskiego Opłatkiem dzielicie się zazwyczaj z najbliższymi. Niektórzy bliskich już nie mają. Podobnie jak prezes PiS, który na opłatek musiał wybrać jak na Powązki. Właśnie tam znajduje się symboliczna mogiła upamiętniająca Lecha i Marię Kaczyńskich. Prezes PiS postanowił pomodlić się przy grobie rodziny. Jarosław Kaczyński bardzo przeżył śmierć swoich bliskich. Nie...

Przeczytaj
królowa elżbieta orędzie 2020
ONS
Newsy Świąteczne orędzie królowej Elżbiety II poruszyło cały świat. Pewien szczegół na stole szokuje...
Również królowa Elżbieta II spędza tegoroczne święta zupełnie inaczej. Brytyjczycy bardzo docenili jej postawę!
Katarzyna Wyborska
grudzień 26, 2020

Nieprzerwanie od 1957 roku królowa Elżbieta zwraca się w orędziu bożonarodzeniowym do swojego narodu życząc Brytyjczykom wesołych świąt. Co roku nawiązuje do aktualnych wydarzeń i nie inaczej było tym razem! Tradycja życzeń składanych poddanym jest bardzo długa i pewnie niewielu Brytyjczyków już pamięta, że pierwsze orędzie to nie był pomysł Królowej, a jej doradców – uznali oni wówczas, że powinna być bardziej otwarta, bowiem w tamtym czasie mieszkańcy Wysp Brytyjskich uważali, że ich Królowa jest zbyt „niedostępna” i nie rozumie ich codziennych trosk. Widok Elżbiety II przemawiającej do nich z telewizora znajdującego się w każdym domu był prawdziwym przełomem i z pewnością przyczynił się do tego, że Brytyjczycy dużo cieplej odbierają swoją Królową. Wyjątkowe święta Dla wszystkich rok 2020 był bardzo wyjątkowy – oczywiście ze względu na pandemię koronawirusa. Również królowa Elżbieta II musiała wyrzec się wielu rzeczy i mocno zmienić swoje codzienne życie. Zwłaszcza ze względu na fakt, że monarchini jest już w bardzo podeszłym wieku i znajduje się w grupie wysokiego ryzyka. Od miesięcy bardzo ograniczała kontakty z innymi ludźmi, żeby zminimalizować ryzyko zakażenia.   Fakt, iż tegoroczne Boże Narodzenie jest bardzo szczególne, Królowa podkreśliła w swoim orędziu za pomocą pewnych detali, które na pewno zauważył każdy, kto choć raz oglądał jej świąteczne życzenia emitowane w telewizji. Elżbieta II zawsze siedzi przy biurku, na którym znajdują się zdjęcia członków jej rodziny. Jednak w tym roku było tam tylko jedno zdjęcie, które przedstawia jej męża, księcia Filipa. W ten sposób Królowa podkreśliła fakt, że ona także się izoluje z powodu koronawirusa i tegoroczne Boże Narodzenie spędziła nie tak...

Przeczytaj
Wigilia
Flickr/Pawel Loj
Newsy Jest rozporządzenie ws. Wigilii. Na święta będzie można zaprosić maksymalnie... 
Święta Bożego Narodzenia to jeden z ważniejszych momentów w ciągu roku. Wigilijne potrawy, dzielenie się opłatkiem i towarzystwo bliskich. Czy tegoroczne święta będą przypominać te, które znaliśmy do tej pory?
Aleksandra Jaworska
listopad 26, 2020

Rząd przyjął właśnie rozporządzenie w sprawie liczby osób na Wigilii. Dotyczy ono ludzi, którzy mogą jednocześnie przebywać w mieszkaniu lub domu. Z iloma bliskimi spotkamy się przy świątecznym stole? Limity Rok 2020 biegnie wraz z pandemią COVID-19 i coraz to nowszymi obostrzeniami, ogłaszanymi cyklicznie przez rządzących. Tym razem ograniczenia dotyczyć będą limitu osób na Wigilii. Do tej pory święta kojarzyły się nam ze spotkaniem z najbliższą rodziną przy wigilijnym stole. Jak będzie tym razem? Rząd przyjął właśnie rozporządzenie ograniczające liczbę osób, które mogą jednocześnie przebywać w mieszkaniu. Na wigilię w domu będzie można zaprosić maksymalnie 5 osób. Wśród osób zgromadzonych przy wigilijnym stole powinna się znaleźć najbliższa rodzina.  Do końca grudnia Sytuacja ograniczenia liczby osób nie dotyczy tylko Wigilii. Do dnia 27 grudnia 2020 roku zakazano organizowania zgromadzeń, w tym imprez, spotkań i zebrań niezależnie od ich rodzaju, z wyłączeniem spotkań do 5 osób. Rozporządzenie dotyczy spotkań, które odbywają się w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje dane spotkanie imprezę lub imprezę. Do limitu osób nie wlicza się osoby organizującej daną okoliczność. Zakazana liczba nie obejmuje również osób wspólnie z nią zamieszkujących lub gospodarujących. Z rozporządzenia jasno wynika, by na Wigilii było jak najmniej osób, które nie mieszkają ze sobą. Rząd argumentuje decyzję tezą, iż takie rozwiązanie jest najbezpieczniejsze dla zdrowia. Nie dotyczy Zakazem nie zostały objęte spotkania służbowe, ale także np. egzaminy na biegłych rewidentów, egzaminy na prawo jazdy,...

Przeczytaj
Beata Szydło, Wigilia
ONS/Flickr, del mich
Newsy Beata Szydło przyrządza na Wigilię dość nietypową zupę. Będziecie zaskoczeni tą recepturą
Na wigilijnym stole oprócz śledzi i barszczu znajdziecie z pewnością i zupy. Barszcz czerwony i grzybowa to prawdziwa polska klasyka. Co zamiast nich planuje jeść w świąteczny wieczór Beata Szydło?
Aleksandra Jaworska
grudzień 24, 2020

Wigilia to jeden z ulubionych dni w roku, zresztą nie tylko najmłodszych. Polacy lubią klimat świąt i rodzinnego biesiadowania. W tym roku, świąteczny czas, będzie bardziej nietypowy. Jak się domyślamy, pandemia nie pokrzyżuje wam jednak planów, by spotkać się nawet w minimalnym gronie. 12 tradycyjnych potraw Obchodzenie Wigilii ma długą historię i dla osób religijnych, jest podwójnie symboliczne. To moment narodzin Jezusa, zwiastujący początek nowych spraw i wydarzeń. Jeśli podchodzicie do Bożego Narodzenia na serio, wiecie, że każda ze spożywanych wówczas potraw ma ogromne znaczenie. Symbolizują one dostatek, pomyślność i szczęście w nadchodzącym roku. Zgodnie z chrześcijańską tradycją liczba 12 symbolizuje 12 apostołów. Według wierzeń ludowych liczba wigilijnych potraw to nawiązanie do 12 miesięcy w roku. Wcześniej na 12 potraw przy wigilijnym stole było stać tylko dobrze sytuowanych. Obecnie Polacy radzą sobie z przyrządzeniem całej dwunastki. Przed kolacją podzielicie się także opłatkiem, symbolem chleba - aby chleba nie zabrakło w przyszłym, 2021 roku. Dawniej gospodarz dawał opłatek również zwierzętom, co miało uchronić je od nieszczęść i chorób. Wigilia w domu Beaty Szydło jest bardzo tradycyjna Była premier jest wielką fanką tradycji. Na jej wigilijnym stole moglibyście znaleźć ryby z karpiem na czele. W końcu karp to najbardziej świąteczna z ryb. Razem ze śledziem stanowią idealne połączenie, które ma wam przynieść nowe kierunki. Ryba to przecież symbol narodzin, nowego życia. Oprócz ryb Beata Szydło podaje jedną, dość nietypową zupę. Oryginalność zapewnia pewien składnik, często przez wszystkich pomijany. Kilka lat temu była premier zdradziła mediom, jak wyglądają święta w jej rodzinnym domu. Jak się słusznie domyślacie, to Wigilia...

Przeczytaj