Placki ziemniaczane goszczą na polskich stołach od wielu lat. Najczęściej są podawane z różnymi dodatkami, ale świetnie smakują także solo. Ich przygotowanie jest nieco czasochłonne, jednak aromat i ostateczny smak, wynagradzają wszystko.

Idealne ziemniaki do placków

Nie wszystkie odmiany ziemniaków dostępne na rynku w sprzedaży, sprawdzą się do przygotowania placków ziemniaczanych. Warto na to zwrócić uwagę podczas robienia zakupów, gdyż nieodpowiedni wybór może skutkować złym smakiem bądź niepożądaną konsystencją masy. Do tej potrawy najbardziej polecane są ziemniaki typu C, czyli mączyste. Zawierają one dużo skrobi, przez co nie rozpadają się tak szybko oraz nie rozwadniają przygotowywanej masy. Na sklepowych półkach lub targu, należy szukać takich odmian jak: Ibis, Tajfun, Bryza, Gustaw, czy Gracja. Ten rodzaj bulw, dzięki swojej charakterystycznej strukturze, idealnie sprawdzi się również podczas przyrządzania puree, kopytek, pyz czy babki ziemniaczanej.

Przyrządzanie placków ziemniaczanych

Do przygotowania placków, potrzebnych jest kilka kluczowych składników - ziemniaki, cebula, sól, pieprz, jajka oraz odrobina mąki. Ziemniaki można zetrzeć na tarce, a najlepiej w robocie kuchennym. To zdecydowanie oszczędzi czas, ale i unikniecie skaleczeń bądź zadrapań. Cebulę również należy zetrzeć, gdyż dzięki temu odda cały swój aromat potrawie. Zadaniem jaj jest scalić całą masę. Z ilością mąki nie należy przesadzać. Tutaj idealnie sprawdza się powiedzenie, że "im mniej, tym lepiej". Jeśli dodacie zbyt dużo tego składnika, to placki będą gumowate. Przyprawy jedynie mają podkreślić całość. 

Z dodatkami lub bez

Placki ziemniaczane na stałe zagościły w menu Polaków. Mimo iż są dość czasochłonne, to i tak są często przygotowywane w polskich domach. Są serwowane w różnych postaciach - co region to obyczaj. Najpopularniejszą formą są te z dodatkiem śmietany bądź jogurtu naturalnego. Niektórzy polewają je gulaszem czy sosem pieczarkowym, a jeszcze inni uwielbiają je z odrobiną ketchupu. Znajdą się też tacy, którzy placki ziemniaczane konsumują jedynie na słodko posypane cukrem. Jednak mimo szeregu dodatków, to najlepiej smakują placki wyjadane prosto z patelni.

Zobacz także:

Błąd, który niszczy cały smak potrawy

Wiele osób po usmażeniu odsącza placki ziemniaczane z nadmiaru tłuszczu na ręczniku papierowym, a później układa je w stosy na talerzu. To kardynalny błąd, który skutkuje zniszczeniem całego smaku i jakości dania! Placki układane warstwowo z czasem miękną, stają niesmaczne, mało apetyczne, a dodatkowo jeszcze bardziej tłuste. Po zdjęciu z patelni, trzeba je układać jeden obok drugiego. Tylko wtedy zachowają swoją chrupkość i świeżość.