Wielu ma to na ściankach swojej lodówki i nic z tym nie robi. Lekceważenie problemu będzie was słono kosztować
Własne
Newsy

Wielu ma to na ściankach swojej lodówki i nic z tym nie robi. Naprawa może kosztować 500 zł

Być może również wy macie to w swojej lodówce i nawet nie zwróciliście na to uwagi. Takie zjawisko nie jest jednak normalne i powinno wzbudzić waszą czujność - może bowiem świadczyć o awarii lodówki.

Gdy tylko elektryczność stała się powszechna, spiżarnie i ziemianki prędko zostały zastąpione przez lodówki. Urządzenia te zajmują znacznie mniej miejsca, niż wymienione pomieszczenia i są niezawodne w kwestii przechowywania żywności przez dłuższy czas.

Ale nawet najlepsza lodówka nie jest odporna na awarie i w końcu może zacząć się psuć. Dobrze jest wykryć usterkę jeszcze zanim doprowadzi ona do gorszych zniszczeń. Lepiej przyjrzyjcie się dobrze ściankom w swoich lodówkach.  

Jakie problemy może sprawiać lodówka?

Zacznijmy od tego, co w lodówkach najczęściej się psuje i sprawia problem. Starsze urządzenia mogą mieć poluzowane lub sparciałe uszczelki w drzwiach. Przez to lodówka nie trzyma ustawionej temperatury - w konsekwencji, pobiera więcej energii, a jedzenie znajdujące się w środku może się psuć.

Innym problemem jest brzydki zapach wydobywający się z lodówki, którego winowajcą zwykle okazuje się być zatkany odpływ drenażowy. W takiej sytuacji wystarczy go wyczyścić, by pozbyć się problemu. Jednak co zrobić, gdy na ściankach lodówki cały czas zbiera się szron? 

Zobacz także
Wasza lodówka też tak wygląda? Dla wielu to nie do pomyślenia

Wasza lodówka też tak wygląda? Dla wielu to nie do pomyślenia

Dlaczego niektórzy wkładają pogniecioną gazetę do lodówki? Zrobicie tak sami, kiedy się dowiecie

Dlaczego niektórzy wkładają pogniecioną gazetę do lodówki? Zrobicie tak sami, kiedy się dowiecie

Skąd bierze się szron w lodówce?

W lodówce absolutnie nie powinien zbierać się szron, dlatego jego obecność świadczy o problemie, który lepiej szybko rozwiązać. Naprawa to koszt rzędu nawet 500 złotych, dlatego nie ma co ryzykować. Możliwe przyczyny szronu w lodówce to:

  • Nieszczelne drzwi - jak już wspomnieliśmy wyżej, zużyta uszczelka w drzwiach lodówki może powodować problemy z temperaturą, psucie się żywności, a także szron na ściankach. 

  • Częste otwieranie lodówki - podobnie jak w przypadku braku szczelności, przez ciągłe otwieranie drzwi lodówki urządzenie pobiera więcej energii, by przywrócić zadaną temperaturę. W rezultacie, na ściankach osadza się szron. 

  • Niska temperatura - jeżeli ustawicie zbyt niską temperaturę w lodówce, wówczas wilgoć w urządzeniu będzie wyższa, co spowoduje pojawienie się szronu i lodu. 

  • Zepsuty termostat - może się zdarzyć, że szron pojawia się przez przez awarię termostatu. Wówczas konieczne jest wezwanie serwisu do naprawy lodówki. 

Trzeba więc być czujnym i regularnie sprawdzać swoją lodówkę w poszukiwaniu usterek - pozwoli wam to zaoszczędzić sporo pieniędzy na naprawie.