Chcecie wreszcie poznać odpowiedź na pytanie „na czym najzdrowiej smażyć”? To jedno z bardziej elektryzujących zagadnień w żywieniu. Wiele osób ma odmienne zdanie na temat tego, na jakim tłuszczu najlepiej smażyć mięso i inne potrawy. Tutaj nie liczą się jednak opinie, a fakty. Specjaliści nie mają bowiem złudzeń i są w stanie dokładnie powiedzieć, jaki jest najlepszy, a jaki najgorszy tłuszcz do smażenia.

Najlepszy tłuszcz do smażenia

Najlepszym tłuszczem do smażenia jest bezsprzecznie oliwa z oliwek. To najprostsza odpowiedź na to pytanie. W dalszej części tekstu wyjaśnimy, jaki kryteria zostały wzięte pod uwagę w ocenie przydatności tłuszczu do smażenia. Nie chodzi tylko o to, żeby dany tłuszcz miał wysoki punkt dymienia.

Jak sprawdzić, czy tłuszcz nadaje się do smażenia?

Na wielu stronach internetowych przeczytacie, że trzeba spojrzeć na temperaturę dymienia i wybrać tłuszcz z najwyższą wartością. Niestety, sprawa nie jest tak prosta. Są czynniki, które mają równie duże znaczenie! Tłuszcz, który dobrze nadaje się do smażenia, powinien charakteryzować się kilkoma cechami.

► Mieć jak najmniej cholesterolu

Cholesterol obecny w żywności pod wpływem temperatury utlenia się i wytwarza szkodliwe związki. Sam w sobie cholesterol nie jest tak bardzo niebezpieczny, ale cholesterol w smażonych, mocno przerobionych potrawach to wręcz trucizna. Nie najlepiej do smażenia nadają się więc:

Zobacz także:

  • Smalec
  • Łój i tłuszcz zwierzęcy
  • Masło

► Mieć dużo antykoksydantów, które neutralizują trochę szkodliwość smażenia

Chodzi o witaminę E, polifenole i garbniki. To zdrowe związki z żywności, które można znaleźć też w niektórych olejach (np. oleju z orzechów makadamia). Dodatek tych substancji powoduje, że smażenie staje się trochę mniej szkodliwe! Witaminę E i polifenole ma większość olejów roślinnych. Pod tym względem biją one na głowę tłuszcze zwierzęce.

► Zawierać mało wielonienasyconych kwasów tłuszczowych

Szczególnie tych z grupy omega–3, które są bardzo mało stabilne. Kwasy omega-3 są zdrowe, ale nie podgrzane! Najlepiej jeść je na surowo. Z tego powodu nie powinniście smażyć nigdy na oleju lnianym. Nie smażcie też na oleju słonecznikowym, gdyż zawiera dużo kwasów omega-6, które są niestabilne, a na dodatek nasilają procesy zapalne.

Inne oleje dobre do smażenia

Zawsze, jeśli macie wybór, wybierzcie do smażenia oliwę z oliwek. Jeśli jednak chcecie sięgnąć po inny tłuszcz, całkiem dobrym rozwiązaniem są też:

  • Olej z awokado
  • Olej rzepakowy
  • Olej kokosowy (ale rzadko, bo zawiera aż 82 proc. tłuszczów nasyconych i podnosi poziom „złego” cholesterolu - LDL).

Jak zdrowo smażyć?

Smażenie samo w sobie nie jest najlepszym i najzdrowszym procesem obróbki jedzenia, o tym wie raczej każdy. Smażenie wydobywa jednak z jedzenia wyjątkowy aromat i jest po prostu bardzo praktyczne. Każdy robi to więc w jakimś stopniu w swojej kuchni. Żeby smażyć zdrowo, warto unikać przypiekania i spalania smażonych produktów. Najzdrowsze smażenie to smażenie delikatne i duszenie. Bardzo ważnym elementem jest tu jednak typ tłuszczu wykorzystanego do smażenia.

Źródła:

  1. Casal S, Malheiro R, Sendas A, Oliveira BPP, Pereira JA. Olive oil stability under deep-frying conditions. Food Chem Toxicol. 2010;48(10):2972-2979. doi:10.1016/j.fct.2010.07.036
  2. Gamba P, Testa G, Gargiulo S, Staurenghi E, Poli G, Leonarduzzi G. Oxidized cholesterol as the driving force behind the development of Alzheimer’s disease. Front Aging Neurosci. 2015;7(JUN):119. doi:10.3389/fnagi.2015.00119
  3. Estadella D, Da Penha Oller Do Nascimento CM, Oyama LM, Ribeiro EB, Dâmaso AR, De Piano A. Lipotoxicity: Effects of dietary saturated and transfatty acids. Mediators Inflamm. 2013;2013(January). doi:10.1155/2013/137579

Czytaj także: