Każdy łasuch cieszy się na każde święta! W końcu to czas, gdy można bez wyrzutów sumienia objadać się ulubionymi smakołykami. Wszyscy wiedzą, że potrawy przyrządzane na Boże Narodzenie są tłuste i ciężkostrawne – przyjęło się więc, że jedzenie na święta wielkanocne jest lekkie i zdrowe. Z pewnością wpływ na to ma wiosenna otoczka wokół tych świąt. Wydaje się, że rzeczywiście Wielkanoc to tylko szczypiorek, rzeżucha i chudy schab. A jak jest naprawdę? Można się zdziwić!

Ile kalorii jest w potrawach wielkanocnych?

Jeżeli uwielbiacie wielkanocne dania i przekąski, to lepiej usiądźcie. Nie uwierzycie, jak bardzo niektóre z nich są kaloryczne! Dla przypomnienia – dorosły człowiek powinien jeść dziennie około 2000 kalorii. Gdy zsumujecie kaloryczność wielkanocnych potraw szybko przekonacie się, skąd się bierze oponka na brzuchu po świętach! Sprawdźcie sami:

  • 1 porcja żurku z jajkiem i kiełbasą: 400 kalorii
  • 1 faszerowane jajko: 150 kalorii
  • 1 porcja sałatki jarzynowej: 300 kalorii
  • 1 porcja pasty jajecznej: 150 kalorii
  • 1 kawałek sernika: 300 kalorii
  • 1 kawałek mazurka z bakaliami i kajmakiem: 250 kalorii
  • 1 kawałek babki piaskowej: 250 kalorii

Wydaje się, że to niewiele? Pamiętajcie o tym, że w końcu podczas świąt, jedzenie nie kończy się na jednym faszerowanym jajku ani kawałeczku sernika!

Jak zmniejszyć kaloryczność wielkanocnych dań i wypieków?

By uchronić się przed przybraniem na wadze po świętach, warto zadbać o to, by dania wielkanocne były nieco mniej kaloryczne. Da się to zrobić modyfikując nieco przepisy! Wykorzystajcie te proste triki:

Zobacz także:

Chrzan zamiast majonezu

Faszerowane jajka są pyszne, ale strasznie kaloryczne! Wszystko przez dużą zawartość majonezu. Lepiej go zamienić równie smacznym, a dużo mniej tuczącym chrzanem.

Lżejsza sałatka jarzynowa

Trudno sobie wyobrazić jarzynową sałatkę bez majonezu, ale to właśnie ten dodatek sprawia, że tak łatwo można od niej przytyć. Użyjcie majonezu w wersji light albo jogurtu naturalnego.

Chudy żurek

Prostym sposobem na „odchudzenie” żurku, jest zastąpienie tłustej wieprzowej kiełbasy drobiową. Do tego zamiast tłustej śmietany, wybierzcie niskotłuszczową wersję.

Zdrowsze zamienniki cukru do ciast

Nie odmawiajcie sobie ciast w Wielkanoc! Można je upiec w znacznie odchudzonej, ale nadal smacznej wersji. Pierwszą rzeczą, której trzeba się pozbyć z listy składników jest cukier. Zastąpcie go znacznie zdrowszym ksylitolem i użyjcie w mniejszych ilościach, niż podano w przepisie. Dobrze też jest zrezygnować z kalorycznych dodatków, takich jak lukier albo polewa czekoladowa, a do sernika wykorzystać chudy twaróg zamiast tłustego.