wielkanocna swieconka
Adobe Stock
Newsy

Wielkanoc spędzimy w większym gronie niż święta Bożego Narodzenia? Jest na to ogromna szansa

Boże Narodzenie w tym roku będzie inne niż kiedylwiek, ale sytuacja na polu walki z koronawirusem jest dynamiczna. Co przyniesie przyszłość?

Do świąt wielkanocnych jeszcze ładnych kilka miesięcy. Dość powiedzieć, że na razie jesteśmy w drugim tygodniu adwentu, a większość z nas nie kupiła jeszcze nawet świątecznych prezentów swoim najbliższym.

Mimo tego, już teraz warto zacząć myśleć o kolejnych świętach. Mało kto chciałby powtórki z wiosny tego roku, kiedy Wielkanoc przeżywaliśmy w wielkiej trwodze.
Strach wywoływała oczywiście pierwsza fala pandemii COVID-19.

Magda Gessler odpowiada na pytania

Oswajanie strachu

Po tych przykrych doświadczeniach wydaje się, że nieco oswoiliśmy się z życiem w czasach zarazy. Dziś martwimy się bardziej o to, czy dostaniemy mandat za przekroczenie liczby gości na Wigilii niż możliwym zarażeniem najbliższych.

Nie nam oceniać, czy to właściwe podejście do tej ciągle poważnej sytuacji. Bez wątpienia bezpieczeństwo jest jednak wciąż bardzo ważne.

Wirusolodzy już zachęcają Polaków do zaordynowania sobie przynajmniej 10-dniowej kwarantanny przed wyruszeniem do bliskich.
Miałby to być sposób na uniknięcie transmisji wirusa na osoby szczególnie zagrożone.

Boże Narodzenie to jedno, ale po ostatnich ogłoszeniach ministra zdrowia Adama Niedzielskiego, niektórzy zaczęli się już zastanawiać jak będą wyglądały kolejne święta, czyli Wielkanoc.

Kolejne "koronaświęta"?

Chodzi oczywiście o szczepienia, które mają wkrótce objąć sporą część naszego społeczeństwa. Jak wynika z zapowiedzi ministerstwa, status zaszczepionego ma dawać konkretne korzyści.

Nie wspominamy oczywiście o podstawowej korzyści zdrowotnej, czyli zabezpieczeniu przez koronawirusem. Oprócz tego zaszczepieni Polacy będą najprawdopodobniej zwolnieni z kwarantanny po przyjeździe do kraju z zagranicy.

Co z Wielkanocą? Tutaj plus wynikający z zaszczepienia będzie jeszcze jeden. Istnieje duża szansa, że osoby zaszczepione będą zwolnione z limitu 5 osób przebywających na jednym zgromadzeniu.

Czy osoby zaszczepione powinny mieć specjalne przywileje? W Izraelu mogą chodzić do restauracji. Czy to samo powinno być u nas?
Adobe Stock
Newsy
Czy osoby zaszczepione powinny mieć specjalne przywileje? W Izraelu mogą chodzić do restauracji. Czy to samo powinno być u nas?
W Izraelu osoby zaszczepione na koronawirusa zyskają specjalne uprawnienia. Czy Polskę czeka to samo?

Akcja szczepień w Polsce wchodzi w decydującą fazę. Niedawno premier Mateusz Morawiecki chwalił się 6 milionami przeprowadzonych szczepień. By nadać akcji większą dynamikę, planowane są szczepienia nie tylko w przychodniach i w szpitalach, ale także w takich miejscach jak zakłady pracy czy nawet apteki. Wzrasta więc liczba osób zaszczepionych w polskim społeczeństwie. W związku z tym, pojawiają się pytania, czy powinny one dostać z tego tytułu specjalne przywileje. Co zyskają osoby zaszczepione w Izraelu? Tą drogą podążyły władze chociażby Izraela, w którym już miesiąc temu zaszczepionych było już ponad 50% obywateli. Co da status osoby zaszczepionej Izraelczykom? Oto niektóre z przywilejów, które dostaną osoby zaszczepione w Izraelu: Możliwość udziału w wydarzeniach kulturalnych – kina, teatry, opery, koncerty, wystawy itp. Możliwość zjedzenia posiłku przy stoliku w restauracji Wyłączenie z obowiązku kwarantanny po kontakcie z osobą zarażoną SARS-Cov-2 Dostęp do zakupów w galeriach handlowych Tak będą wyglądały korzyści posiadania tzw. zielonego paszportu covidowego w postaci aplikacji na telefon czy też karty magnetycznej w Izraelu. Czy w Polsce osoby zaszczepione będą miały przywileje? Dyskusja na ten temat powoli zaczyna się także i w Polsce. W celu zachęcenia Polaków do szczepień, rząd początkowo zapowiadał bliżej niesprecyzowane gratyfikacje dla szczepionych. Kiedy szczepienie weszło już na pełne obroty, premier Morawiecki i minister zdrowia Adam Niedzielski, a także koordynator akcji szczepień z ramienia rządu Michał Dworczyk, wycofali się rakiem z tych zapowiedzi. Ostatnie wypowiedzi przedstawicieli rządu jasno dają do zrozumienia, że raczej nie ma co się spodziewać na specjalne traktowanie dla osób zaszczepionych. Dostaną one...

wielkanoc 2021 koronawirus czy można jechać
Flickr
Newsy
Jak będzie wyglądała tegoroczna Wielkanoc? Czy zjemy śniadanie z bliskimi? Prognozy nie są zbyt optymistyczne
Wygląda na to, że szykuje się powtórka z Bożego Narodzenia. Koronawirus znów nie pozwoli Polakom na rodzinne zjazdy i wspólne świętowanie Wielkiej Nocy.

Wielkanoc to bez cienia wątpliwości najważniejsze święto dla chrześcijan. Bogata w tradycje, zwyczaje i obyczaje uroczystość, znowu będzie odbywała się w naszym kraju na pół gwizdka. Wszystko oczywiście za sprawą pandemii SARS-COVID-19, która szaleje w naszym kraju już prawie rok. Jak wyglądały święta przed rokiem? Jeszcze w marcu zeszłego roku, nikt nie wiedział czym jest koronawirus. Strach przed nieznaną chorobą spowodował zamknięcie gospodarki na trzy spusty. Dzieci przestały chodzić do szkoły, bramy kościołów pozostały przymknięte, a zeszłoroczna Wielkanoc była najmniej rodzinnym świętem dla większości Polaków w ciągu ich całego życia. Nadzieje na szybkie uporanie się z problemem pandemii, okazały się płonne. Na początku listopada zeszłego roku, nad Polską wisiało już widmo drugiej fali koronawirusa. Co było dalej, wszyscy pamiętają. Zamknięte cmentarze, a po miesiącu ogólnonarodowa debata dotycząca obchodów Bożego Narodzenia. Władze były niewzruszone. Rząd wprowadził odgórny limit kolędników przy wigilijnym stole, którego zresztą sam nie egzekwował. Czy akcja szczepionkowa umożliwi wspólne świętowanie? Po drugiej fali wirusa przybyłego do Europy z chińskiego Wuhan, przyszła pora rzecz jasna na trzecią. Wzrosty zakażeń i zgonów nie pozostawiają wątpliwości. Nie pomaga nawet zakrojona na coraz szerszą skalę akcja szczepienia Polaków. Kiedy szczepionki przyjmują osoby starsze, coraz więcej ciężkiego przebiegu choroby u starszych. Spory na temat koronawirusa, jego śmiertelności i strategii poszczególnych państw na walkę z zarazą, nie przestają trwać. Polacy wciąż zastanawiają się i toczą dyskusję miedzy sobą czy lockdown, zamrażanie i odmrażanie gospodarki mają sens. Po drodze spora część...

magda gessler wielkanoc
ONS, AdobeStock
Newsy
Magda Gessler dała Polakom pewną radę na Wielkanoc. „Musi być kiełbasa i...”
Jak obchodzi się Wielkanoc w domu Magdy Gessler? Jednej rzeczy nie może zabraknąć na stole!

Już niedługo wszyscy zasiądziemy przy stole wielkanocnym! Z tej okazji swoje "trzy grosze" na temat organizacji świąt, postanowiła wtrącić ekspertka od kulinariów i gwiazda „Kuchennych Rewolucji” i „Masterchefa”, czyli Magda Gessler! W rozmowie z jednym z portali internetowych opowiedziała o tym, jak jej zdaniem wygląda idealna Wielkanoc i co powinno się wówczas przygotowywać. Magda zdradziła również, czego absolutnie nie może zabraknąć na wielkanocnym stole! Sprawdźcie sami. Wielkanoc według Magdy Gessler Magda Gessler zapytana o to, jak jej zdaniem powinny wyglądać idealne święta wielkanocne, odpowiedziała: To biały obrus, dużo hiacyntów, zapach bukszpanu, świeżo posianego owsa. Najlepiej, aby na stole było mnóstwo kwiatów, zielonych wianków. Wielkanoc to sezon na tulipany. Nie mogło też zabraknąć wzmianki o jedzeniu! Według Gessler, w Polsce podczas świąt wielkanocnych, na stole muszą się pojawić jajka na twardo, chrzan, nóżki i wieprzowina. Nie zapominajmy oczywiście o żurku i białej kiełbasie! Na deser najlepszy jest sernik, babki piaskowe i pascha. Święta wielkanocne w domu Gessler Co ciekawe, Magda Gessler obchodzi święta wielkanocne w wyjątkowo tradycyjnym stylu. W jej domu obchodzi się Wielkanoc tak, jak w Polsce przedwojennej. Co to oznacza? Gwiazda przyrządza potrawy, które są typowe dla kuchni tamtego okresu. Mówi, że nie może zabraknąć ćwikły, dań z chrzanem oraz oczywiście… nalewek! Magda podkreśliła, że nalewki muszą być koniecznie owocowe, ponieważ doskonale pasują do wieprzowiny, czyli kiełbasy i schabu. Podobno najlepsze nalewki to te robione z malin i czerwonej oraz czarnej porzeczki. Ulubione potrawy wielkanocne Magdy Gessler Gwiazda podkreśliła w wywiadzie kilka razy, że najważniejsza w Wielkanoc jest...

wielkanoc koszyki
Adobe Stock
Newsy
Będzie lockdown na Wielkanoc i święta spędzimy w zamknięciu? Michał Dworczyk nie ma wątpliwości
Kolejna fala pandemii nie zwiastuje dobrych informacji. Coraz częściej w rządzie mówi się o wprowadzeniu pełnego lockdownu w Polsce na okres Świąt Wielkanocnych. Michał Dworczyk szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. szczepień odpowiada jednoznacznie.

Święta Wielkanocne to najważniejsze święto dla wszystkich chrześcijan. Towarzyszą im różne obrzędy, które rozpoczynają się wraz z Wielkim Postem, czyli czasem oczekiwania na Zmartwychwstanie Chrystusa. Mimo nadziei, prawdopodobnie tegoroczną Wielkanoc spędzimy tak samo jak w poprzednim roku, czyli w lockdownie. Trzecia fala koronawirusa  Wraz z prognozami ekspertów do Polski dotarła trzecia już fala pandemii. Mimo obowiązujących obostrzeń, wirus szybko się rozprzestrzenia. Decyzje z zamykaniem poszczególnych regionów są podejmowane na bieżąco. Obecnie wszystkie możliwe zakazy są wprowadzone w czterech województwach: pomorskim, warmińsko-mazurskim, mazowieckim oraz lubuskim. Rozwój wirusa warunkuje zaostrzeniem zasad w innych miejscach. Zakończenie tego etapu pandemii jest prognozowane na przełom marca i kwietnia.  Ubiegłoroczna Wielkanoc Poprzednie Święta Wielkanocne były obchodzone w warunkach sanitarnych. Wielkanoc odbywała się w kameralnym, rodzinnym gronie, aby uniknąć sytuacji zakażenia się lub innych. To były dość specyficzne i inne święta. Ich forma zdecydowanie odbiegała od tradycji, gdyż nie było zwyczajowego święcenia pokarmów czy wyjścia do kościoła na rezurekcję.  Michał Dworczyk zapowiada powtórkę ubiegłych świąt  Mimo myśli i nadziei na lepsze tegoroczne Święta Wielkanocne , niestety prawdopodobnie będą one odbywały się w ubiegłorocznej formule. Szef Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i pełnomocnik rządu ds. szczepień nie pozostawia złudzeń: „Mamy szansę, że lockdown nie będzie niezbędny, natomiast oczywiście patrząc na rozwój epidemii, nie można wykluczać żadnego scenariusza”- powiedział w jednym z wywiadów. Dworczyk przyznaje, iż wiele zależy również od samych ludzi. Jeśli...