Wielka Brytania wycofuje jednorazowe grille. U nas jest podobny problem, czy akcja dotrze do Polski?
Adobe Stock
Newsy

Wielka Brytania wycofuje jednorazowe grille. U nas jest podobny problem, czy akcja dotrze do Polski?

Śmieci po plenerowych piknikach to także w Polsce ogromny problem. Może jeśli ludzie sami nie potrafią zabierać ze sobą własnych śmieci, to trzeba im pomagać zakazami grillowania?

Zaczęło się od kampanii społecznej, skończyło na projekcie zmiany przepisów. Akcję zainicjował park narodowy, przyłączyli się właściciele sklepów i zwykli ludzie. W wyniku tej inicjatywy, w wielu miejscach Anglii nie będzie można w tym roku kupić ani używać jednorazowych grilli. Wcześniej były one masowo porzucane - nawet te, które nadal się paliły.

35 ton śmieci, wiele pożarów - to dobry powód do wprowadzenia zakazu

Dwa lata temu władze Parku Narodowego New Forest w południowej Anglii, wypowiedziały walkę jednorazowym grillom używanym przez turystów. Park, który powstał 15 lat wcześniej, żeby chronić resztki starodrzewów, wrzosowiska, leśne cykady, występującą na tym terenie rosiczkę, a także żyjące półdzikie konie, nie mogły pozwolić, żeby pozostawione jednorazowe grille nadal powodowały pożary. I to tuż po tym, jak susza wywołała wiele z nich i nie tylko zniszczyła ogromne obszary lasu, ale doprowadziła do spalenia żywcem wielu dziko żyjących zwierząt, w tym jaszczurek i padalców. Tylko w jeden weekend zeszłego roku, pracownicy parku ugasili 60 pozostawionych, nadal palących się grilli.

Dodatkowo, dzikie grillowanie na jednorazowych tackach sprzedawanych przez tylko jedną sieć – Aldi, według szacunków przyczyniało się do powstania około 35 ton jednorazowych śmieci, nienadających się do recyklingu. Dlatego Aldi, było jedną z dwóch dużych sieci sklepów, które zainicjowały akcję wycofywania jednorazowych produktów do grillowania ze sprzedaży i przyłączyły się do akcji społecznej zainicjowanej przez Park Narodowy New Forst. Tak o akcji wypowiedziała się dyrektorka ds. odpowiedzialności korporacyjnej Aldi w Wielkiej Brytanii:

- Dążymy do zmniejszenia naszego wpływu na środowisko i wiemy, że wielu naszych klientów coraz częściej stara się robić to samo.

Zobacz także
Jak grillować zdrowo i bezpiecznie? Skorzystajcie z tych porad

Jak grillować zdrowo i bezpiecznie? Skorzystajcie z tych porad

Toksyny w przypalonych potrawach z grilla. Uważajcie na spaleniznę

Toksyny w przypalonych potrawach z grilla. Uważajcie na spaleniznę

Sklepy przyłączają się, ale potrzebna jest też świadomość społeczna

Władze parku narodowego ogłosiły teren parku strefą wolną od grilla i zakazały nie tylko jednorazowych grilli, ale w ogóle używania otwartego ognia oraz zaczęły wciągać do akcji lokalny biznes. Na początku 50 punktów sprzedaży w okolicach parku wycofało jednorazowe grille ze sprzedaży, bardzo szybko kampania rozszerzyła się na cały kraj: sklepy rolnicze, osiedlowe, a także niektóre sieciówki przyłączały się i usuwały tę „bombę środowiskową” ze swoich asortymentów.

W rezultacie powstał projekt przepisów formowany przez parlamentarzystów. W maju odbędzie się drugie czytanie ustawy, która zabrania używania jednorazowych grilli na otwartych wrzosowiskach, a władzom lokalnym daje w związku z tym prawo zakazu ich sprzedaży na swoim terenie.

Jednak już dziś wiele jednostek samorządowych wprowadziło takie zakazy, a sprzedawcy, którzy opierają się przed zdjęciem jednorazowych grilli z półek sklepowych stają pod pręgierzem aktywistów środowiskowych. Także marketingowcy coraz częściej powtarzają, że firmy, które mają w ofercie takie urządzenia, nie mogą liczyć na efekt zielonego PR.

W naszym kraju brakuje statystyk na temat ilości pożarów wywołanych na skutek pozostawienia jednorazowych grilli, jednak ogromnym problemem jest zaśmiecanie okolic leśnych, nadrzecznych, i innych terenów zielonych, pozostałościami po plenerowym grillowaniu. To jak wiele osób nie zabiera ze sobą z pikniku własnych śmieci, widzimy gołym okiem.

Czy i u nas przydałaby się podobna inicjatywa? A jak myślicie, czy dużo sklepów i zwykłych ludzi przyłączyłoby się do niej?

Źródło: wyborcza.pl

Najlepsze Promocje i Wyprzedaże

REKLAMA