Wiele rodzin nie ma za co jeść. 500 plus podniesione do 800? „Pieniądze znajdą się od ręki”
AdobeStock
Newsy

Wiele rodzin nie ma za co jeść. 500 plus podniesione do 800? „Pieniądze znajdą się od ręki”

Sprawa jest już praktycznie przesądzona. Kiedy możecie się spodziewać podwyżki tego świadczenia?
Anna Urbańska
kwiecień 28, 2021

Program „500 plus” to jeden z filarów popularności partii rządzącej.  I choć świadczenie ma zarówno wielu przeciwników, jak i zwolenników, ekonomiści nie mają wątpliwości, że to jeden z czynników wpływających na stale zwiększającą się w Polsce inflację. A czy 500 plus realnie poprawia sytuację ekonomiczną polskich rodzin?

Magda Gessler odpowiada na pytania

Ile Polacy wydają na jedzenie? Czy to wystarcza?

Jedzenie i napoje bezalkoholowe stanowią największą część wydatków w polskich domach. Czteroosobowa rodzina wydaje na jedzenie średnio 1128 zł w miesiącu. Dane te odnoszą się jednak do przeciętnej polskiej rodziny. Wiele rodzin musi przeżyć za znacznie niższe pieniądze.

Internauci na jednym z forów internetowych podzielili się informacjami o miesięcznych wydatkach na jedzenie. Byli w szoku, jak dużo wydają, wcale nie pozwalając sobie na luksusy. Wiele osób naprawdę zaskoczyła skala tych wydatków:

„My też 2+2, z ewidencji wydatków wynika, że na jedzenie i chemię gospodarczą wydajemy 2000-2500 zł.” – to nierzadka wypowiedź przewijająca się na forum.

Prowadzi to do jednego wniosku: wiele innych rodzin ma do wydania na jedzenie znacznie mniej pieniędzy.

Jedzenie coraz droższe

Ceny żywności rosną na naszych oczach. Produkty, które mocno podrożały w Polsce w ciągu ostatniego roku, w porównaniu z innymi krajami UE, to między innymi:

  • Mleko
  • Mąka
  • Napoje (temu winny jest podatek cukrowy)
  • Ryby – świeże i mrożone
  • Ryż
  • Woda mineralna

Rosnące ceny żywności niewątpliwie przyczyniają się do tego, że wiele rodzin już nie stać na podstawowe produkty spożywcze. Według GUS, od kilku lat mamy do czynienia z pogłębiającymi się różnicami społecznymi. Świadczy to o wzrastającej różnicy w poziomie życia i sytuacji społecznej Polaków. Bogaci się bogacą, a biedni stają się jeszcze biedniejsi.

Zobacz także

Zmiana 500 plus na… 800 plus?

Podstawowym argumentem za otworzeniem programu było zwiększenie dzietności Polaków. Wiadomo już, że to się nie udało. Zdaniem niektórych, kwota 500 zł to obecnie po prostu za mało, by wywierać realny wpływ na decyzje o posiadaniu dzieci. Z uwagi na rosnącą inflację, za 500 zł nie można już podreperować budżetu rodzinnego w tym samym stopniu, co na początku działania programu. Czy kwota świadczenia będzie podwyższona? Minister finansów Tadeusz Kościński zadeklarował: „Pieniądze jesteśmy w stanie znaleźć od ręki”.

Kiedy podwyżka 500 plus?

Sprawa wydaje się być przesądzona. Program 500 plus ma być zwaloryzowany w 2023 roku, bezpośrednio przed wyborami parlamentarnymi.

Zwiększenie kwoty świadczenia z 500 zł do 800 zł zdaniem Pawła Wojciechowskiego, byłego ministra finansów, byłoby sensowne, gdyby dotyczyło uboższych rodzin. Ma on pomysły na zwalczanie problemu ubóstwa wśród rodzin o najniższych dochodach.

„Po pierwsze, na podniesienie tego świadczenia do 800 zł dla osób o średnich i niższych dochodach. Po drugie, na wsparcie kobiet matek lub tych planujących macierzyństwo, np. na usługi, które umożliwią im kontynuowanie pracy, takie jak żłobki. I po trzecie, na wachlarz świadczeń niepieniężnych dla biednych rodzin, które rzeczywiście trafią do dzieci„

Innym pomysłem byłego ministra jest wprowadzenie wyprawek po urodzeniu, dofinansowanie wakacji czy komputerów oraz rozdawanie środków czystości rodzinom z dziećmi. 

Czy odczuwacie, że pomoc finansowa od państwa jest za mała w stosunku do wzrostu cen żywności i życia?

Czytaj także:

Komentarze