Jak zrobić idealne ogórki kiszone? Składa się na to kilka różnych czynników. To nie tylko dobór odpowiednich ogórków, odpowiednie proporcje wody i soli, ale też wybranie odpowiednich przypraw. Czy wiecie, jakie przyprawy najbardziej pasują do ogórków kiszonych?

Nie dodawajcie do ogórków kiszonych tych przypraw

Wiele osób uważa, że do ogórków kiszonych można dodać każdą przyprawę, ale to nieprawda. Do słoika zawsze warto włożyć kilka ząbków czosnku, baldachim kopru, ziarenka gorczycy, liście porzeczki oraz korzeń chrzanu. Nie powinno się jednak do niego wkładać ziela angielskiego, ziarenek czarnego pieprzu oraz liści laurowych. Przyprawy te doskonale nadają się do zup i mięsnych dań, ale nie powinno się ich używać do kiszenia ogórków. Dlaczego? Ponieważ takie ogórki będą później miały nieprzyjemny, gorzki smak.

W czym tkwi sekret idealnych ogórków kiszonych?

Składa się na to kilka różnych czynników.

  1. Wybór odpowiednich ogórków. Nie każdy ogórek gruntowy nadaje się do zakiszenia. Najlepiej sprawdzą się tu młode, średniej wielkości ogórki o jasnym kolorze. Najlepiej kupić je na warzywniaku lub na targu, ponieważ te ze sklepu mogą być przerośnięte i stare, przez co są później puste w środku. Wybieraj okazy młode, nie za duże i jasne. Tylko takie będą gwarancją najlepszego smaku.
  2. Czas przygotowania. Gdy przyjdziesz do domu z siatką pełną ogórków, nie pozwól im leżeć przez cały dzień w kuchni, tylko od razu przystąp do ich przygotowywania. Zalej ogórki zimną wodą i po upływie 6 godzin zacznij je kisić.
  3. Odpowiednia sól. Najlepszą solą do kiszenia ogórków w opinii wielu jest sól kamienna niejodowana. 
  4. Ułożenie ogórków w słoiku. Ogórki powinno się umieścić w słoiku pionowo i ciasno. Woda powinna całkowicie je przykryć. W innym przypadku ogórki będą pleśnieć. Poznajcie też przepis na kiszenie ogórków bez użycia wody. 
    Pamiętajcie jednocześnie, że woda nie może sięgać do czubka słoika, ponieważ wytwarzające się w trakcie fermentacji gazy mogą sprawić, że słoik nawet wybuchnie.
  5. Temperatura przechowywania. Przez pierwsze 3 dni od zakiszenia, słoiki powinny być przechowywane w temperaturze pokojowej. Później należy przenieść je w ciemne i chłodne miejsce, w którym panuje temperatura ok. 15 stopni C.
  6. Odrobina cukru. Do ogórków warto też dodać szczyptę cukru, który świetnie konserwuje ogórki i sprawia, że dłużej nadają się one do spożycia.

Kupujecie ogórki kiszone czy kwaszone? Tylko jedne z nich są zdrowe.

Zobacz także:

Źródło: tomusiszwiedziec.pl