Sól
Pixabay/Bruno /Germany
Newsy

Większość z was soli zupę w złym momencie. Kiedy tak naprawdę powinno się to robić?

Gotowanie to nie kwestia odziedziczonych genów. Czasami to ciężka praca i chęć nauczenia się nowych umiejętności.
Aleksandra Jaworska
styczeń 06, 2021

Żeby nauczyć się gotować trzeba na pewno chcieć, ale i próbować zaznajomić się z wieloma trikami, które ułatwią wam przyszłe popisy w kuchni. Trudno wyobrazić sobie gotowanie bez kilku składników. Jednym z nich jest sól, która doda waszym potrawom wyrazistości i sprawi, że danie nie będzie zbyt delikatne i mdłe. 

Kasia gotuje z Polki.pl - Ciasto marchewkowe z orzechowym kremem

Uniwersalna sól kuchenna

Sól stołowa to popularny artykuł spożywczy, będący prawie czystym chlorkiem sodu. Jest często stosowany jako wzmacniacz smaku i naturalny konserwant. W handlu dostępna jest zwykle w formie oczyszczonej soli warzonej oraz nieoczyszczonej soli kamiennej. Możecie wybrać też sól himalajską.

W Polsce od 1996 roku sól przeznaczona do bezpośredniego spożycia jest wzbogacana jodanem potasu. Kupna sól może też zawierać niewielki dodatek środka przeciwzbrylającego, dzięki któremu sól nie zbija się w grudki.

Ile soli dziennie można spożywać?

Światowa Organizacja Zdrowia dla zdrowej osoby dorosłej zaleca maksymalny dodatek soli do pokarmów na poziomie nie wyższym niż 6 gramów na dobę. To jak gdybyście stosowali codziennie do gotowania jedną, płaską łyżkę stołową. Niestety w praktyce spożycie soli kuchennej jest znacznie wyższe.

Nadużywanie soli kuchennej

Nadmiar soli w diecie nie wiąże się z niczym dobrym. Wyniki badań wskazują na związek nadmiernego spożycia solu z nadciśnieniem tętniczym. U osób dorosłych nadwyżka soli może uszkadzać wątrobę i zwiększa prawdopodobieństwa jej zwłóknienia.

Kiedy posolić rosół?

Sól użyta podczas gotowania może potrawę urozmaicić lub całkowicie popsuć. Szczególnie jeśli nie wiecie, w którym momencie gotowania dodać jej do potrawy. Wbrew pozorom, to bardzo istotny moment. Wiecie, kiedy posolić np. zupę? Okazuje się, że nie każda chwila jest dobra i tym samym wielu z was soli zupę w złym momencie. Największym zagrożeniem jest to, że zupę przesolicie i po prostu nie będzie nadawać się do zjedzenia. Jednak sól nie pochodzi jedynie z solniczki, ale również produktów użytych do zupy.

To może wam podpowiedzieć, kiedy najlepiej posolić zupę. Tak, najlepiej posolić ją na końcu, kiedy wszystkie naturalne aromaty przedostaną się do wywaru. Mamy jeszcze jeden argument. Gdy wodę posolicie na początku gotowania to stanie się ona mętna. Gdy zrobicie to pod sam koniec, wywar będzie bardziej klarowny. W przypadku rosołu ma to ogromne znaczenie. Pamiętajcie też, że ilość soli warto uzależnić również od ilości przypraw, jakich wcześniej użyliście!

Komentarze
białe i brązowe jajka
Pixabay
Newsy Białe czy brązowe jajka - które z nich są zdrowsze?
Wielu Polaków uzależnia zakup jajek nie tylko od ich rodzaju i ceny, ale również od koloru. Okazuje się, że większość sięga po te w brązowej skorupce. Białe są zdecydowanie rzadziej wybierane. Głos w sprawie ich różnic zabrali eksperci.
Weronika Kępa
styczeń 06, 2021

Wybór jajek to nie lada wyzwanie Mnogość dostępnych na rynku jajek może wprowadzać w zakłopotanie. Ich zakup to nie lada wyzwanie, szczególnie dla początkujących pań domu. Z kolei doświadczone gospodynie dobrze wiedzą, na co zwracać uwagę i przy wyborze kierują się trzema głównymi czynnikami: ceną, rodzajem i kolorem. Cena i rodzaj to nierozerwalne czynniki. Najtańsze i jednocześnie najbardziej nafaszerowane antybiotykami, są jaja z chowu klatkowego. Nieco droższe i lepszej jakości są te pochodzące z chowu ściółkowego. Jednak, mimo wysokiej ceny, najlepiej sięgać po te z wolnego wybiegu. A co jeśli chodzi o ich kolor? Polacy najchętniej sięgają po brązowe jajka Okazuje się, że spośród jaj białych, beżowych i brązowych, Polacy najchętniej wybierają te ostatnie. Bowiem większość uważa, że pochodzą one od kur hodowanych naturalnie. Biały kolor kojarzony jest z różnego rodzaju modyfikacjami genetycznymi.  Według polskich portali, fanami brązowych jajek są również Azjaci. Ich upodobania wynikają jednak z uwarunkowań kulturowych aniżeli z przekonań na temat wartości odżywczych produktu. Bowiem, zgodnie z tamtejszymi wierzeniami, kolor czerwony przynosi szczęście, a brąz jest przecież do niego zbliżony. Sytuacja wygląda zupełnie inaczej w USA, Hiszpanii, Francji czy Niemczech. Mieszkańcy tych państw wybierają przede wszystkim jajka posiadające białą skorupkę. Według nich, ten kolor wydaje się o wiele bezpieczniejszy. Czy kolor skorupki wypływa na wartości odżywcze jajek? W rzeczywistości, kolor skorupki jajek jest uwarunkowany genetycznie. Kury o jasnym upierzeniu znoszą białe jajka, z kolei te o ciemnym – brązowe. Ot, cała filozofia. Taki stan rzeczy nie ma więc nic wspólnego z ich karmieniem, hodowlą, ani nawet rasą.  Barwa znoszonych jajek nie wpływa również...

Przeczytaj