Mizeria to jedna z najpopularniejszych surówek w Polsce. Często jest serwowana w duecie z ziemniakami z koperkiem i kotletem mielonym lub schabowym. Na pierwszy rzut oka jest prosta w przyrządzeniu, jednak bardzo prosto jest popełnić jeden błąd. Poprzez to nie udaje się wydobyć odpowiedniego smaku ogórków! 

Jakie błędy można popełnić podczas przygotowania mizerii?

Z pozoru wydaje się być bardzo prostą w przyrządzeniu surówką. Wystarczy, że obierzemy ogórka, pokroimy go w plasterki, dodamy śmietanę, sól, pieprz a także ewentualnie szczypiorek czy natkę pietruszki do smaku. 

Mizerię łatwo jest przesolić. Bardzo często zdarza się, iż po posoleniu, mizeria wydaje się być niewystarczająco słona. Wówczas wiele osób popełnia podstawowy błąd i dodaje większą ilość soli. Po powtórnym wymieszaniu, stwierdza się to samo i proces się powtarza, aż do momentu przesolenia. Tego problemu można uniknąć. Wystarczy wcześniej wykonać kilka odpowiednich kroków podczas przygotowywania!

Jak zrobić dobrą mizerię? 

Kiedy ogórek jest już obrany, kroi się go oczywiście na plasterki. Wówczas należy zwrócić uwagę na jego soczystość tuż po pokrojeniu. To jest ten moment, kiedy należy go doprawić solą. Sól dodaje się zaraz po pokrojeniu ogórków. Jeśli jednak od razu po tej czynności, połączy się je wraz ze śmietaną, oczekiwany efekt nie zostanie uzyskany. Woda z ogórków, która zostanie puszczona dopiero po chwili, rozcieńczy śmietanę! 

Zobacz także:

Pokrojone i posolone ogórki najlepiej jest odstawić na 15 minut. W tym czasie puszczą już wodę, którą należy odlać. W tym momencie można sprawdzić odpowiedni poziom doprawienia solą.

Jeśli ogórki nie spełniają oczekiwań, należy je ostrożnie dosolić. W przypadku, kiedy otrzymany smak jest zadowalający, to jest ten moment, kiedy można dodać resztę składników, tj. śmietanę, natkę czy szczypiorek. Dzięki takiej kolejności wykonywania czynności, smak mizerii zostanie odpowiednio wyważony. 

A dalej? Dalej jest już większa dowolność w dodawaniu kolejnych składników. Niektórzy lubią bardziej pieprzną wersję czy o zaostrzonym smaku z dodatkiem szczypiorku. Inni dodają z kolei do środka odrobinę octu. Można również spotkać się z mizerią, do której dodaje się pora bądź cebulę. Jak widać z surówką z ogórków można eksperymentować na wiele sposobów!

Źródło: gotujmy.pl