Getty Images
Newsy

Większość Polaków popełnia błąd myjąc kupione truskawki. Sama woda nie rozwiązuje problemu

Lato wita nas nie tylko piękną pogodą, ale również pysznymi owocami. Jednymi z nich są soczyste truskawki. Pojawiają się one wtedy zarówno w supermarketach, jak i na bazarkach. Po udanych zakupach zazwyczaj płuczemy je pod bieżącą wodą. Okazuje się jednak, że nie jest to najlepsze rozwiązanie.

Truskawki to soczyste, słodko-kwaśne owoce. Nic w tym dziwnego, że stanowią składnik wielu deserów, przetworów oraz ciast. Warto zaznaczyć, że oprócz niewątpliwych walorów smakowych, cechują się także wysoką wartością odżywczą.

Niestety należą one również do najbardziej zanieczyszczonych pestycydami owoców. W takiej sytuacji mycie truskawek wodą nie wystarczy.

Dlaczego powinno się myć truskawki?

Sezon na truskawki rozpoczyna się z reguły w kwietniu i trwa do lipca. Na początku pojawiają się głównie owoce z upraw szklarniowych. Niekiedy są one również importowane. Wraz z nadejściem cieplejszych dni, można spróbować już takich z tradycyjnych plantacji polowych. Niezależnie od tego, skąd pochodzą, przed zjedzeniem truskawek warto pamiętać o jednej ważnej czynności. 

Okazuje się, że na powierzchni tych pysznych owoców, często można znaleźć wiele szkodliwych pestycydów. Prawidłowe mycie truskawek, pozwoli wam usunąć dużą część z nich. Dzięki temu pozbędziecie się również ewentualnie występujących szkodliwych bakterii. Wystarczy, że zamoczycie owoce w wodzie z dodatkiem dwóch ogólnodostępnych produktów.

Prawidłowe mycie truskawek krok po kroku

Truskawki najczęściej myjemy pod bieżącą wodą. W ten sposób usuwamy znajdujący się na nich piasek lub inne zanieczyszczenia fizyczne. Niestety nie pozbędziemy się obecnych na ich powierzchni chemikaliów. W takim razie warto wtedy zaopatrzyć się w:

  • wodę
  • ocet
  • sodę oczyszczoną

Następnie wykonajcie poniższe kroki:

  1. W głębokiej misce przygotujcie mieszankę wody z octem w proporcji 3:1.
  2. Truskawki zanurzcie w gotowym roztworze. Pozostawcie owoce do namoczenia na ok. 5 minut.
  3. W oddzielnym naczyniu wymieszajcie 1 litr wody z jedną łyżeczką sody oczyszczonej.
  4. Owoce przenieście do mieszanki z sodą oczyszczoną. 
  5. Truskawki przełóżcie do durszlaka i umyjcie je pod bieżącą wodą.

Mycie truskawek za pomocą sody oraz octu zajmie wam trochę więcej czasu, ale będziecie mieć pewność, że usuniecie znajdujące się na nich szkodliwe substancje.

Owoce polecamy od razu zjeść lub wykorzystać do przygotowania deseru, koktajlu, przetworu itp. W ostateczności należy przełożyć je na płaskie naczynie, przykryć ręcznikiem papierowym i wstawić do lodówki. Pamiętajcie, żeby wcześniej dokładnie osuszyć truskawki.