Większość Polaków nie dodaje tego do wielkanocnego koszyczka. To błąd. Ten pokarm symbolizuje coś bardzo ważnego
Pixabay
Newsy

Większość Polaków nie dodaje tego do wielkanocnego koszyczka. To błąd. Ten pokarm symbolizuje coś bardzo ważnego 

Dodajecie to do swojego koszyczka? Jeśli nie, to zróbcie to w tym roku!
Anna Urbańska
marzec 29, 2021

Komponowanie koszyczka wielkanocnego to bardzo ważny rytuał przy obchodzeniu Wielkanocy. Mało kto jest sobie w stanie wyobrazić święta bez koszyczka z pokarmami. Co należy tam dodać? Każdy ma trochę inne przyzwyczajenia i tradycje. Zawartość koszyczka wielkanocnego, różni się trochę w zależności od regionu Polski i od tradycji rodzinnych.

Tegoroczna Wielkanoc będzie trochę inna niż ta we wcześniejszych latach. Restrykcje i obostrzenia uniemożliwiają spotkania w dużym gronie rodzinnym. Nie jest to wskazane z uwagi na pandemię. Niektóre kościoły nie będą nawet organizować nawet święceń pokarmu. Można jednak bez problemu poświęcić pokarmy w domu. Prymas Polski powiedział jak to zrobić. Przeczytajcie o tym w tym artykule.

Kotlety schabowe bez bułki tartej

Co należy włożyć do święconki i co symbolizują te pokarmy?

Pokarmy w koszyczku wielkanocnym mają dużą symbolikę. Każdy z nich oznacza coś innego. Skorzystajcie z poniższej listy i upewnijcie się, że nie zapomnicie o żadnym z elementów koszyczka wielkanocnego. Jeśli dodacie je wszystkie, wasza święconka będzie pełna i bardzo tradycyjna.

  • Jajka (pisanki) – symbol życia i płodności  
  • Chleb – symbol ciała Chrystusa  
  • Chrzan – symbol siły i pokonania męki  
  • Mięso lub wędliny – symbolizuje zdrowie i dobrobyt  
  • Sól – symbol oczyszczenia  
  • Baranek – symbolizuje zwycięstwo życia  
  • Ciasto i inne słodkości– symbol doskonałości, pracowitości i umiejętności  
  • Ser – przyjaźń człowieka z przyrodą   
  • Bukszpan – ozdoba koszyczka, symbolizuje radość i nadzieję na zmartwychwstanie  

Zaskakujący element w koszyczku wielkanocnym

Być może zaskoczy was obecność jednego z elementów z powyższej listy. Nie każdy wkłada do koszyczka ser. Za tym pokarmem kryje się jednak bardzo bogata symbolika. Ser w koszyczku wielkanocnym, symbolizuje związek człowieka z przyrodą. Bez otaczającej natury, wasze życie nie byłoby możliwe. Ser ma przypominać szczególnie o bardzo ścisłej zależności między człowiekiem, a zwierzętami. W szczególności chodzi tu o relację między ludźmi, a zwierzętami domowymi. Rozważcie dodanie sera do koszyczka wielkanocnego w tym roku!

Komentarze