Większość osób zapomina o tym wchodząc do sklepu spożywczego. Ryzyko zakażenia koronawirusem jest ogromne
Adobe Stock
Newsy

Większość osób zapomina o tym wchodząc do sklepu spożywczego. Ryzyko zakażenia koronawirusem jest ogromne

Pewnie pamiętacie o maseczkach, ale czy robicie też to?

Pandemia niestety nie ustępuje. Już od ponad roku, koronawirus roznosi się po całym kraju i świecie, powodując poważne objawy. W ciągu roku trwania pandemii, naukowcy mieli okazję dokładnie przebadać koronawirusa i coraz lepiej poznać to, jak się zachowuje. Mamy dużo informacji na ten temat, ale wiele osób wciąż nie stosuje się do zaleceń i zapomina o bardzo prostych czynnościach, które mogą skutecznie ochronić przed zakażeniem!

Magda Gessler odpowiada na pytania

Jak chronić się przed wirusem w supermarkecie?

Nie ma żadnych wątpliwości: skuteczne zabezpieczenie przed infekcją koronawirusem, wymaga przestrzegania kilku zasad. Bardzo ważne są między innymi:

  • Przestrzeganie zasad o utrzymywaniu dystansu społecznego
  • Wychodzenie na zakupy tylko, kiedy to potrzebne: lepiej zrobić zakupy raz w tygodniu niż codziennie wybierać się po drobne artykuły
  • Noszenie prawidłowo założonej maseczki (na usta i nos)
  • Wymienianie maseczki zaraz po wizycie w sklepie

To tylko niektóre z zasad, które warto wprowadzić w życie w pandemicznych czasach. Są jeszcze dwie zasady, których wiele osób nie przestrzega. To niesamowicie zwiększa ryzyko zakażenia!

Zobacz także
Kupiliście test na koronawirusa z Biedronki? Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych ostrzega: „Odradzam”

Kupiliście test na koronawirusa z Biedronki? Prezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych ostrzega: „Odradzam”

Szczepienia na koronawirusa w Lidlu i Biedronce. Kto może się zaszczepić?

Szczepienia na koronawirusa w Lidlu i Biedronce. Kto może się zaszczepić?

Zachowania narażające na zakażenie koronawirusem w supermarkecie

Zasady te wydają się banalne, a jednak wiele osób ich nie stosuje. To ogromny błąd! Taką lekkomyślność i lenistwo, można naprawdę przypłacić życiem.

Brak dezynfekcji rąk przy wizycie w sklepie

Płyny dezynfekujące mają naprawdę dużą moc zwalczania wirusów i bakterii. Starajcie się używać ich jak najczęściej. Absolutne minimum to użycie płynu przed wejściem do supermarketu, odkażenie wózka lub koszyka, a potem ponowne odkażenie rąk przed wejściem do samochodu lub po prostu po wyjściu ze sklepu. Miejcie żel dezynfekujący zawsze przy sobie.

Zapominanie o rękawiczkach

Noście rękawiczki w supermarkecie! Środków ostrożności w tym wypadku nigdy za wiele. Rękawiczki jednorazowe to dobra bariera ochronna. Pamiętajcie, żeby ściągnąć je i wyrzucić zaraz po wizycie w markecie. Najlepiej, jeśli dodatkowo zdezynfekujecie ręce.

Czytaj także:

Nosicie rękawiczki ochronne w sklepach? Co drugi Polak ich nie używa
AdobeStock
Newsy
Nosicie rękawiczki ochronne w sklepach? Co drugi Polak wcale ich nie używa
Z przeprowadzonego niedawno badania wynika, że wielu Polaków w ogóle nie stosuje się do przepisów dotyczących ochrony dłoni w sklepach. Dlaczego?

Od początku trwania pandemii koronawirusa w sklepach spożywczych i innych, określonych przez przepisy miejscach, obowiązuje nie tylko nakaz zasłaniania ust i nosa , ale także ochrona dłoni. Należy albo zakładać rękawiczki ochronne, albo dezynfekować ręce przed wejściem do sklepu. Okazuje się jednak, że większość Polaków w ogóle tego nie robi! Wyniki przeprowadzonych niedawno badań są dość zaskakujące. Dlaczego Polacy nie chcą stosować się do tych przepisów? 62% Polaków nie dezynfekuje rąk W lipcu ubiegłego roku agencje UCE RESEARCH i SYNO Poland przeprowadziły badanie, w którym zapytano Polaków o to, czy noszą rękawiczki ochronne w sklepach lub dezynfekują dłonie przed wejściem. Aż 62% osób, które rękawiczek nie noszą, przyznało, że nie stosują także środków do dezynfekcji rąk! Karol Kamiński z Grupy Adretail przypomina, kiedy noszenie rękawiczek ochronnych jest obowiązkowe: Warto przypomnieć, że do 5 czerwca br. w obiektach handlowych lub usługowych, na stacjach paliw i w miejscu prowadzenia sprzedaży na targowisku trzeba nosić rękawiczki jednorazowe lub zamiennie stosować środki do dezynfekcji rąk. Powyższy obowiązek nie dotyczy osób, które nie mogą ich zakładać lub zdejmować, m.in. z powodu stanu zdrowia „Obecne przepisy są nierespektowane” Kolejne badanie przeprowadzone przez UCE RESEARCH i SYNO Poland wykazało, że rękawiczek ochronnych w sklepach wielkopowierzchniowych, na stacjach benzynowych i targowiskach nie nosi w ogóle 52,4% Polaków. Zdaniem Karola Kamińskiego ta sytuacja to efekt braku respektowania obowiązujących przepisów: W mojej opinii, obecne przepisy są nierespektowane. Nikt tego tak naprawdę nie weryfikuje. Jedyną metodą byłoby wprowadzenie sztywnej zasady, która bezwzględnie nakazywałaby zakładać...

Jakie jest ryzyko zarażenia się koronawirusem z sklepie spożywczym? Możecie się zdziwić
AdobeStock
Newsy
Jakie jest ryzyko zarażenia się koronawirusem z sklepie spożywczym? Możecie się zdziwić
Obecnie to właśnie w supermarketach przebywa najwięcej ludzi na raz. Czy chodzenie do zatłoczonych sklepów jest bezpieczne?

Wiele osób stara się ograniczyć spotkania ze znajomymi i wychodzenie z domu, by maksymalnie zmniejszyć ryzyko zarażenia się koronawirusem. Jednak jest jedna czynność, z której większość osób nie może zrezygnować – chodzi oczywiście o zakupy spożywcze. Czy w sklepie można się zarazić koronawirusem? Co zrobić, by tego uniknąć? Sprawdźcie wyniki badań przeprowadzonych w Niemczech. Ryzyko zakażenia koronawirusem w sklepie Hermann-Rietschel-Institut der TU Berlin przeprowadził badania na temat ryzyka zakażenia koronawirusem w sklepach. W końcu to właśnie supermarkety są od roku miejscem, w którym gromadzi się najwięcej ludzi – zamknięto szkoły, siłownie, restauracje, a imprezy masowe są odwoływane, dlatego sklepy to jedyne miejsca, w których obecnie spotyka się na raz wiele osób. Jakie są wyniki badania? Okazuje się, że ryzyko zarażenia się w supermarkecie i galerii handlowej jest niewiele wyższe od tego u fryzjera czy w transporcie publicznym – w tych miejscach możliwość zarażenia się jest najniższa. Supermarkety są więc wbrew pozorom dość bezpiecznym miejscem! O wiele łatwiej o zarażenie się jest w biurach, zwłaszcza tych z przestrzenią typu open-space oraz w szkołach podstawowych. Gdzie można się zarazić koronawirusem? Najwięcej zakażeń badacze odnotowali w sklepach odzieżowych, obuwniczych, jubilerskich i aptekach oraz w supermarketach i galeriach handlowych. O wiele mniej zakażeń było na targowiskach, w sklepach RTV i AGD oraz w specjalistycznych sklepach spożywczych – by może to tam należy robić zakupy? Jakie są objawy zakażenia koronawirusem? COVID-19 to choroba górnych dróg oddechowych wywoływana przez koronawirusa. Najczęściej obserwowane u chorych objawy to: Gorączka Duszności Kaszel Osłabienie Ból mięśni Ból głowy...

Jak zrobić zakupy spożywcze, żeby się nie zarazić COVID-19? Ekspert ostrzega
AdobeStock
Newsy
Jak zrobić zakupy spożywcze, żeby się nie zarazić COVID-19? Ekspert ostrzega
Bezpieczne zakupy w dobie pandemii to podstawa dbania o siebie i swoich bliskich. Poznajcie wskazówki specjalistów.

Wczoraj padł kolejny rekord zakażeń koronawirusem, a rząd wprowadził następne obostrzenia, które mają obowiązywać do 9 kwietnia. Zamknięte są sklepy budowlane, meblowe, a także te sprzedające sprzęt RTV. Nie można iść na basen ani na boisko na wolnym powietrzu, a teatry, muzea i inne instytucje kulturalne ponownie musiały zawiesić swoją działalność. W takiej sytuacji nie dziwi fakt, że część osób poważnie obawia się o swoje zdrowie robiąc niezbędne zakupy spożywcze. Jak uchronić się przed zakażeniem i zmniejszyć ryzyko zachorowania na koronawirusa? Poznajcie porady ekspertów! Porządna maseczka Specjaliści twierdzą, że przy obecnej skali zakażeń COVID-19 skuteczne jest jedynie noszenie maski FFP2 lub maski chirurgicznej – możemy zapomnieć o maskach z bawełny lub noszeniu chustek na twarzy. Przypominają też, że maseczki należy regularnie zmieniać! Gdy materiał maski robi się wilgotny, wówczas ochrona przed wirusami spada. By uchronić innych ludzi przed ewentualnym zarażeniem się od was, starajcie się jak najmniej mówić nosząc maseczkę i oddychać przez nos. Im więcej mówicie, tym więcej zarazków rozsiewacie. Lista zakupów Zakupy powinno się robić szybko i sprawnie, by maksymalnie ograniczyć czas spędzany w sklepie. Pomocna będzie w tym wypadku lista zakupów sporządzona przed wyjściem z domu. Zaplanujcie sobie posiłki na kolejne kilka dni i zastanówcie się, czy brakuje wam kosmetyków albo chemii domowej. Z gotową listą idźcie do sklepu i nie marnujcie czasu na spacerowanie po alejkach. Ręce z dala od twarzy Lekarze przypominają, że wirus przenosi się także przez oczy. Dlatego starajcie się nie dotykać w ogóle oczu, jeśli wcześniej nie umyliście rąk! Nawet, jeżeli macie na sobie rękawiczki – one też mogą być skażone wirusem....

Pusty sklep
Pexels/Mehrad Vosoughi
Newsy
Seniorzy w „godzinach dla seniorów” nie kupują jedzenia. Krytycy tej restrykcji nie przebierają w słowach
Godziny na seniorów zostały wprowadzone, by pomóc osobom po 60. roku życia zrobić bezpiecznie zakupy. Rozwiązanie faktycznie pomaga czy raczej szkodzi?

Pandemia od początku roku dyktuje warunki nowej rzeczywistości. Polacy przyzwyczaili się do noszenia masek, częstszej niż zazwyczaj dezynfekcji rąk i stosowania akcesoriów ochrony osobistej, takich jak rękawiczki ochronne. W większych skupiskach obowiązuje też zasada dystansu społecznego. Jak być bezpiecznym w przestrzeni publicznej? Od dłuższego czasu, niemal roku, wasze zachowania w przestrzeni publicznej musiały ulec zmianie. Poczynając od zachowania 2 metrów dystansu od osoby przed nami, należy także zasłaniać nos i usta i każdorazowo dezynfekować ręce przed wejściem do sklepu czy apteki. Wszystko za sprawą koronawirusa, który przyszedł do Europy z Chin. Jest przenoszony drogą kropelkową i atakuje układ odpornościowy, z narządami układu oddechowego na czele. Niektóre z przypadków pokazują, że jego przebieg jest ciężki i trudny do przewidzenia. Komfort w przestrzeni publicznej zapewni wam stosowanie się do pomysłów ochrony osobistej. Maseczki i rękawiczki ochronne spełniają swoją funkcję, a dezynfekcja rąk w razie braku rękawiczek uspokoi nerwy. 2 metry odstępu od innych osób to także rozwiązanie, z którego można korzystać w większości miejsc.  ,,Godziny dla seniora’’ w marketach Rząd wymyślił je dla ochrony osób starszych, by mogły w wyznaczonych dla siebie godzinach kupić najpotrzebniejsze rzeczy. Miały chronić tych najbardziej narażonych na atak koronawirusa, czyli seniorów, ale i być dla nich ułatwieniem podczas codziennych. Okazuje się jednak, że sklepy w tych godzinach najczęściej święcą pustkami, a na rozwiązanie narzekają sami seniorzy. Nie mogą liczyć na zbyt wiele pomocy, ale także, coraz częściej odczuwają sprzeciw społeczny wobec specjalnego traktowania, które ich zdaniem niekoniecznie dużo zmienia. Na początku pandemii w...