Większość potrzebnej nam witaminy D3 pochodzi z biosyntezy w skórze pod wpływem słońca. Możemy ją sobie także dostarczyć spożywając produkty, bogate w ,,witaminę słońca". Są nimi ryby, sery, mleko, jaja, a także grzyby, orzechy i nasiona. Jak je jeść, żeby przyswoić jak najwięcej D3?

Co jeść, by uniknąć niedoboru witaminy D3?

Dla uniknięcia niedoborów witaminy D3 ważne jest nie tylko to, żeby włączać do diety produkty w nią bogate, ale też to, żeby spożywać je w obecności tłuszczów. To za ich pomocą witamina przedostaje się z przewodu pokarmowego do krwiobiegu, a z niego do poszczególnych narządów.

Najbogatsze w D3 są tłuste morskie ryby jak łosoś, makrela czy śledź. O ile danie rybne na obiad to nic niezwykłego, to nie zawsze mamy ochotę na tego rodzaju śniadanie. Na śniadania najlepszy będzie nabiał, często wybieramy też różnego rodzaju owsianki.

I tu warto pamiętać o jednym ważnym zaleceniu: spożywając produkty bogate w witaminę D3, nie łączcie ich z pokarmami bogatymi w błonnik, jak owsianka, bo te zmniejszają poziom wchłaniania witaminy. Jeśli więc lubicie na śniadanie jeść owsiankę bogatą w błonnik, mający dobroczynne działanie na układ pokarmowy, poprawę flory bakteryjnej i zmniejszenie poziomu złego cholesterolu, to nie dodawajcie do niej bogatych w D3 orzechów i nasion.

Zobacz także:

Owsiankę zjedzcie z owcami, a orzechy zostawcie na drugie śniadanie i schrupcie je kilka godzin później same.

Dlaczego witamina D3 jest tak ważna?

Dawniej sądzono, że niedobór witaminy D3 odpowiada jedynie za gospodarkę fosforanowo-wapniową w organizmie i u dzieci może prowadzić do krzywicy, a u dorosłych do osteoporozy.

Jednak szczegółowe badania przeprowadzone przez amerykańskich naukowców pod koniec XX wieku udowodniły, że witamina D3 jest obecna w niemal każdej komórce ciała i w związku z tym odpowiada nie tylko za układ kostny.

Od jej prawidłowego poziomu zależy właściwe działanie układu nerwowego, mięśniowego, a także  odporność na choroby. I to nie tylko na jesienne infekcje, ale też na poważne choroby nowotworowe.

Z tego względu, nie należy bagatelizować niedoborów witaminy D3 i jak tylko można, warto korzystać ze słońca. Od maja do września, w słoneczne dni, wychodźcie więc na słońce z odkrytymi ramionami i nogami tak, aby zwiększyć powierzchnię ciała wystawianą na słońce, a poza sezonem bardzo uważnie komponujcie posiłki, zwiększajcie ilość produktów bogatych w witaminę D3, a nawet przyjmujcie ją w suplementach.

I nie łączcie ze składnikami dań, które mogą pogorszyć jej przyswajanie. 

Źródło: wyborcza.pl, medonet.pl