Więcej już nie wyrzucicie korka z butelki. Przetnijcie go, połóżcie w kuchni i zobaczcie, co się stanie
Wikipedia Commons
Newsy

Więcej już nie wyrzucicie korka z butelki. Przetnijcie go, połóżcie w kuchni i zobaczcie, co się stanie

Korek od wina ma zaskakujące i bardzo praktyczne zastosowanie. Niepotrzebnie ląduje w koszu - możecie go jeszcze wykorzystać i tym samym pozbyć się pewnego uciążliwego problemu w kuchni.

Wino, poza swoją oczywistą funkcją, w kuchni świetnie sprawdza się jako dodatek do mięs. Nadaje im głębszego smaku i sprawia, że są bardziej soczyste. Niezależnie od tego, do czego wykorzystujecie wino w swojej kuchni, po jego opróżnieniu pozostaje pusta butelka i korek. Jedno i drugie zwykle ląduje w koszu.

Niepotrzebnie - zwłaszcza korek możecie jeszcze wykorzystać w swoim domu w bardzo sprytny sposób. Sprawdźcie sami, do czego może wam się przydać. 

Niezwykła sztuczka z korkiem po winie

Coraz cieplejsze dni oznaczają powrót nieproszonych gości w postaci owadów. Mowa tutaj zwłaszcza o muszkach owocówkach, które dla wielu są prawdziwym utrapieniem. Pojawiają się w kuchni praktycznie znikąd  i trudno jest się ich pozbyć. Właśnie tutaj z pomocą przychodzi korek po winie. 

Przekrójcie go na pół i włóżcie do miski lub koszyka, w którym trzymacie owoce. Korek zadziała jak naturalny pochłaniacz wilgoci, dzięki czemu owoce dłużej pozostaną świeże i nie będą już tak atrakcyjne dla muszek owocówek. Ten naturalny sposób będzie skuteczny przez około tydzień - po tym czasie korek należy wymienić. Warto tutaj podkreślić, że zatyczka musi być wykonana z prawdziwego korka, a nie z plastiku. 

Zobacz także
Tak usuniecie kamień z czajnika bez octu i smrodu. Po 30 minutach będzie jak nowy

Tak usuniecie kamień z czajnika bez octu i smrodu. Po 30 minutach będzie jak nowy

Brudna maszynka do mielenia mięsa? Wypróbujcie ten trik, a pozbędziecie się zanieczyszczeń

Zapchana i brudna maszynka do mielenia mięsa? Dzięki temu trikowi pozbędziecie się zanieczyszczeń

Domowe sposoby na owady w kuchni

Inną metodą na poradzenie sobie z owocówkami jest skonstruowanie prostej pułapki. Wystarczy, że do małej miseczki włożycie bardzo dojrzały lub nawet lekko nadpsuty kawałek owocu. Następnie przykryjcie naczynie folią i zabezpieczcie gumką recepturką. Zróbcie w folii małe dziurki za pomocą szpilki i poczekajcie. Muszki, zwabione zapachem, wejdą do środka pułapki, ale nie będą już potrafiły z niej wyjść. 

Jak otworzyć wino bez korkociągu?

Skoro już wiadomo, jak wykorzystać korek, warto dowiedzieć się co zrobić w sytuacji, gdy nie daje się on wyciągnąć z butelki. Mamy na to kilka prostych rad:

Sam korek po winie może wam też posłużyć w kuchni do… uratowania przypalonej potrawy. Tutaj opisywaliśmy, jak to zrobić. 

Kotlety mielone

jak otworzyć wino bez korkociągu
Pixabay
Newsy
Jak otworzyć wino, gdy nie mamy korkociągu? Jest na to prosty sposób. Wystarczy...
Macie wino, ale zepsuł się wam korkociąg? Nic straconego! Dzięki tej sztuczce łatwo pozbędziecie się korka z butelki.

Pewnie nie raz zdarzyło się wam, że podczas wakacyjnego urlopu w wynajmowanym domku lub pensjonacie, nabraliście ochoty na wino, więc natychmiast wybraliście się po butelkę do sklepu. Wracacie, szukacie w szufladach korkociągu i z przerażeniem stwierdzacie, że go nie ma! Jak więc otworzyć wino w inny sposób? Na szczęście istnieje bardzo prosta sztuczka, dzięki której pozbędziecie się korka bez trudu (i bez korkociągu). Potrzebujecie jedynie noża i trochę siły! Jak otworzyć wino bez korkociągu? Jeśli zaprosiliście znajomych na kolację i okazało się, że wasz korkociąg gdzieś zaginął, to nic straconego! Istnieje sporo ciekawych sztuczek, dzięki którym otworzycie wino innymi sposobami. Najlepszy to oczywiście klasyczne zastąpienie korkociągu nożem . Poniżej opisaliśmy ten i jeszcze kilka innych trików, dzięki którym łatwo pozbędziecie się korka. Pamiętajcie tylko o tym, że każdy z tych sposobów wykorzystujecie na własną odpowiedzialność! Wyciągniecie korka wymaga sporej siły, a używanie w tym celu innych przedmiotów niż korkociąg, może być niebezpieczne, dlatego musicie być bardzo ostrożni. #1 Nóż zamiast korkociągu To chyba najbardziej znany sposób. Weźcie ostry nóż średniej wielkości i wbijcie w korek. Złapcie mocno butelkę i powolnym, mocnym ruchem wyciągajcie korek ze środka. #2 Korek do środka Po co się męczyć z wyciąganiem korka, skoro można go po prostu wbić do środka butelki? Czytelnicy pamiętający studenckie czasy na pewno doskonale znają ten sposób! Wystarczy znaleźć wąski i podłużny przedmiot – najlepiej nadaje się do tego duża, drewniana łyżka. Owińcie szyjkę butelki szmatką (na wypadek, gdyby ulało się trochę wina), oprzyjcie koniec łyżki na korku i po prostu powoli i mocno wbijajcie go do środka butelki. I gotowe! #3 Śrubokręt...

Korek od wina nie daje się wyciągnąć? Wystarczy, że rozetrzecie dłonie
Adobe Stock
Newsy
Korek od wina nie daje się wyciągnąć? Wystarczy tylko, że odkręcicie kran
Tylko krok dzieli was od wychylenia lampki dobrego czerwonego wina. Ten krok to odkorkowanie butelki. Niestety, czasem jak na złość korek nie chce wyjść. Jeżeli dłużej będziecie się z nim mocować może się ukruszyć. Co robić w takiej sytuacji? 

Korki od wina to dla wielu trudny temat. Dlaczego? Nieszczęsne korki są po prostu oporne i kruche. Trudno je wyciągnąć, a gdy się ułamią, trzeba je już wepchnąć do środka. A następnie przelewać całe wino do karafki, by nie przeszło ich smakiem. Jak widać, korki lubią utrudniać życie i dostęp do wina. Istnieje jednak coraz więcej sposobów i pomysłów, jak poradzić sobie z ich wyciąganiem, nawet gdy nie macie korkociągu.  W jaki sposób można wyciągnąć zaklinowany korek?  Jeżeli korek zbyt mocno utkwił w butelce i nie możecie go wyciągnąć korkociągiem, to najlepszym sposobem na otwarcie trunku jest rozgrzanie szyjki butelki. Możecie spróbować to zrobić pocierając ją dłońmi, a jeżeli to nie poskutkuje, włożyć pod strumień gorącej wody. Szkło rozszerza się pod wpływem ciepła i korek wychodzi bez trudu.  Możecie też skorzystać z naczynia z gorącą wodą. Jest to odpowiedni sposób, gdy trzeba otworzyć czerwone wino przeznaczone do przygotowania grzanego wina. Po prostu zanurzcie butelkę w pojemniku z gorącą wodą, a gdy się podgrzeje, korek zostanie wypchnięty. Musicie śledzić cały proces i pomóc wyskakującemu korkowi we właściwym czasie. Chociaż, jeśli butelka jest wypoziomowana, a nie pod kątem, korek po prostu z niej wyleci i nic złego się nie stanie.  W jaki jeszcze sposób można usunąć oporny korek?  W sytuacji, gdy nie macie dostępu do ciepłej wody, czyli jesteście np. gdzieś w plenerze przy ognisku - możecie wykorzystać ciepło ognia. Po prostu podgrzejcie szyjkę butelki nad płomieniem, działając na miejsce, w którym kończy się korek. Niepożądany element wyskoczy lub zacznie wystawać na tyle, że da się go chwycić i wyciągnąć. Uważajcie tylko na jedną rzecz - nie nalewajcie wina od razu. Szyjka...

do czego służy korek od szampana
AdobeStock
Newsy
Nie wyrzucajcie korka z butelki. Będziecie żałować, że nie znaliście tego triku wcześniej
Co można zrobić z korkiem od szampana? Na pewno nie znaliście tej sztuczki!

Zbliżający się Sylwester to idealna okazja do tego, by nauczyć się różnych imprezowych trików! Z pewnością zaszokujecie swoich gości popisując się sztuczkami, z których słyną barmani. Większość z nich jest trudna i wymaga wielu miesięcy ćwiczeń, ale niektórych można się nauczyć bardzo szybko. Doświadczony barman ma w zanadrzu kilka trików, które niekoniecznie muszą być efektowne, ale są bardzo praktyczne. Dziś przedstawiamy wam jeden z nich, który na pewno przyda się nie tylko w trakcie noworocznego przyjęcia, ale i innych uroczystości na których pije się szampana! Do czego służy kolorowa zatyczka w korku od szampana? Być może czasami zastanawialiście się, do czego służy charakterystyczna kolorowa zatyczka w korku od szampana. W końcu reszta win ma tradycyjny korek, dlaczego więc wino musujące (czyli szampan) jest sprzedawany w butelkach z plastikowym korkiem? Odpowiedź może was naprawdę zdziwić! Opakowania wielu produktów są wyposażone w różne udogodnienia, które mają ułatwić korzystanie z nich – choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę. Nie inaczej jest w przypadku szampana! Musujące napoje, jeśli po otwarciu nie zostaną ponownie zamknięte za pomocą nakrętki lub korka, szybko tracą bąbelki i stają się niezbyt smaczne. Jeśli pijecie napoje z plastikowej butelki, to nie jest to jakiś duży problem. Niestety, korek od szampana dość trudno wciska się do butelki i otwiera z powrotem. Wyjścia są dwa – albo wypijecie wino szybko, by od razu wyrzucić butelkę, lub wykorzystacie ten prosty trik! Sprytny trik z zawleczką Wiecie, do czego służy kolorowa „czapeczka” z wierzchu plastikowego korka od szampana? Do bezproblemowego otwierania i zamykania butelki! Wystarczy odciąć dolną część korka za pomocą noża, wsadzić go do butelki, a kolorową zawleczkę po prostu ściągnąć. Teraz z łatwością możecie...

Zapalcie w kuchni świecę i poczekajcie. Dzięki tej sztuczce szybko pozbędziecie się owocówek
AdobeStock
Newsy
Chcecie pozbyć się z domu muszek owocówek? Zróbcie tę 1 rzecz i zapalcie w kuchni świecę
Tego sposobu na muszki owocówki jeszcze nie znaliście - szybko poradzicie sobie z uciążliwym problemem.

Muszki owocówki to zmora w niemal każdej kuchni, gdy tylko na zewnątrz zrobi się nieco cieplej. Zwabione zapachem dojrzałych owoców, a nawet wina, owocówki szybko pojawiają się chmarami w domach i mieszkaniach. Czy wiecie, jak można sobie z nimi poradzić? Poznajcie ciekawy sposób na pozbycie się tych owadów - potrzebna wam będzie… świeca i trochę cierpliwości.  Trik ze świeczką na muszki owocówki Owocówki uwielbiają zapach dojrzałych, a wręcz przejrzałych i fermentujących owoców. Można wręcz powiedzieć z przymrużeniem oka, że te owady to nieźli alkoholicy! Lubią też zapach otwartego wina. Możecie wykorzystać ich słabość do owoców przeciwko nim, do czego przyda się wam świeca.  Ustawcie świecę na talerzyku i wlejcie na niego odrobinę czegoś słodkiego - na przykład wyciśnięty sok z dojrzałej brzoskwini, kawałki lekko już gnijących truskawek czy innych owoców, które będą przynętą na owocówki. Wieczorem zapalcie świecę i postawcie ją w bezpiecznym miejscu w kuchni, blisko owoców, na których żerują muszki. Zgaście światło i poczekajcie - zwabione jasnym płomieniem oraz nęcącym zapachem owady będą latać blisko świecy. W efekcie większość muszek spali się od latania zbyt blisko płomienia lub utopią się w słodkim soku na talerzyku.  Uważajcie, w jaki miejscu stawiacie świecę - przypilnujcie, by powierzchnia była stabilna oraz aby nad świecą nie znajdowało się nic, co mogłoby się zapalić.  Jak poradzić sobie z muszkami owocówkami? Owocówki przylatują do domu z zewnątrz, jednak często sami przynosimy je ze sklepu. Owady te składają jaja na owocach i wylęgają się już w naszych kuchniach. By ograniczyć ryzyko wystąpienia plagi owocówek, stosujcie się do tych zasad: kupujcie tyle owoców, ile jesteście w stanie zjeść - leżące w kuchni i psujące się owoce natychmiast...