Wiosną, gdy sadzi się rośliny na balkonach i w ogrodach, ostatnią rzeczą, jakiej każdy ogrodnik sobie życzy, jest plaga szkodników. A tych nie brakuje - przędziorki, ziemiórki czy mszyce to zmora każdej osoby, która zajmuje się roślinami.

Szczególnie uciążliwe są mszyce, które potrafią szybko opanować nawet kilka grządek. Oprócz oprysków dostępnych w marketach, skutecznością odznaczają się także domowe sposoby na te szkodniki - na przykład cebula! Sprawdźcie, jak jej użyć do walki z mszycami.  

Oprysk z cebuli na mszyce 

Cebula, którą każdy ma w kuchni, świetnie radzi sobie zarówno z mszycami, jak i niektórymi chorobami grzybowymi roślin. Do przygotowania oprysku potrzebne wam będą:

Zobacz także:

  • 4 cebule

  • 1,5 litra wody

  • garnek

  • gaza lub sitko

  • butelka ze spryskiwaczem

Przygotowanie:

  1. Obierzcie cebulę, potnijcie ją na kawałki i włóżcie do garnka. 

  2. Zalejcie wodą i zagotujcie. Gotujcie przez pół godziny.

  3. Ostudźcie. Po ostudzeniu przelejcie przez gazę albo sitko i wlejcie do butelki ze spryskiwaczem. 

I gotowe! Tak przygotowanym preparatem należy spryskiwać rośliny zaatakowane przez mszyce. Po kilku godzinach szkodniki zaczną spadać z roślin. 

Dlaczego mszyce szkodzą roślinom?

Nawet najwięksi pacyfiści w końcu przyznają, że z mszycami nie da się żyć w zgodzie, jeżeli pragnie się mieć piękny i zdrowy ogródek. Te owady są bardzo małe, jednak wyrządzają ogromne szkody. Pojawiają się praktycznie znikąd, całymi koloniami, i rozpoczynają atak na roślinę od jej wierzchołka.

Schodzą coraz niżej, a gdy kolonia jest już duża, samice ze skrzydełkami odlatują na inne rośliny, by tam założyć kolejne kolonie. Mszyce rozmnażają się bardzo szybko, dlatego ani się obejrzycie, a większość waszych roślin może być przez nie zaatakowana. 

Jak rozpoznać mszyce?

Szkodniki te wysysają soki z roślin, dlatego najłatwiej można rozpoznać obecność mszyc w ogrodzie lub na balkonie po liściach. Te będą zwinięte i suche, co jest objawem utraty soków. Nie tylko liście, ale także pędy zaatakowanych roślin robią się suche, żółte i poskręcane. Gdy roślina jest już sucha, mszyce się przenoszą, by żerować na zdrowych kwiatach czy warzywach.

Źródło: muratordom.pl, Adolf Kudlinski/YouTube