Weźcie cebulę i zróbcie z niej wywar. Skutecznie poradzi sobie z mszycami
AdobeStock
Newsy

Wywar z cebuli skutecznie poradzi sobie z mszycami. Zrobicie go bez problemu

Mszyce w ogrodzie czy na balkonie to kłopot, ale można sobie z nim poradzić - i to starym, domowym sposobem.

Wiosną, gdy sadzi się rośliny na balkonach i w ogrodach, ostatnią rzeczą, jakiej każdy ogrodnik sobie życzy, jest plaga szkodników. A tych nie brakuje - przędziorki, ziemiórki czy mszyce to zmora każdej osoby, która zajmuje się roślinami.

Szczególnie uciążliwe są mszyce, które potrafią szybko opanować nawet kilka grządek. Oprócz oprysków dostępnych w marketach, skutecznością odznaczają się także domowe sposoby na te szkodniki - na przykład cebula! Sprawdźcie, jak jej użyć do walki z mszycami.  

Oprysk z cebuli na mszyce 

Cebula, którą każdy ma w kuchni, świetnie radzi sobie zarówno z mszycami, jak i niektórymi chorobami grzybowymi roślin. Do przygotowania oprysku potrzebne wam będą:

  • 4 cebule

  • 1,5 litra wody

  • garnek

  • gaza lub sitko

  • butelka ze spryskiwaczem

Zobacz także
Jak należy odmierzać mąkę? Całe życie robiliście to źle, to dlatego ciasta nie wychodzą

Jak należy odmierzać mąkę? Całe życie robiliście to źle. To dlatego ciasto może nie wyjść

Sprawdzony sposób na muszki owocówki. Pomoże produkt, którego używacie codziennie

Sprawdzony sposób na muszki owocówki. Pomoże produkt z kuchni, którego używacie codziennie

Przygotowanie:

  1. Obierzcie cebulę, potnijcie ją na kawałki i włóżcie do garnka. 

  2. Zalejcie wodą i zagotujcie. Gotujcie przez pół godziny.

  3. Ostudźcie. Po ostudzeniu przelejcie przez gazę albo sitko i wlejcie do butelki ze spryskiwaczem. 

I gotowe! Tak przygotowanym preparatem należy spryskiwać rośliny zaatakowane przez mszyce. Po kilku godzinach szkodniki zaczną spadać z roślin. 

Dlaczego mszyce szkodzą roślinom?

Nawet najwięksi pacyfiści w końcu przyznają, że z mszycami nie da się żyć w zgodzie, jeżeli pragnie się mieć piękny i zdrowy ogródek. Te owady są bardzo małe, jednak wyrządzają ogromne szkody. Pojawiają się praktycznie znikąd, całymi koloniami, i rozpoczynają atak na roślinę od jej wierzchołka.

Schodzą coraz niżej, a gdy kolonia jest już duża, samice ze skrzydełkami odlatują na inne rośliny, by tam założyć kolejne kolonie. Mszyce rozmnażają się bardzo szybko, dlatego ani się obejrzycie, a większość waszych roślin może być przez nie zaatakowana. 

Jak rozpoznać mszyce?

Szkodniki te wysysają soki z roślin, dlatego najłatwiej można rozpoznać obecność mszyc w ogrodzie lub na balkonie po liściach. Te będą zwinięte i suche, co jest objawem utraty soków. Nie tylko liście, ale także pędy zaatakowanych roślin robią się suche, żółte i poskręcane. Gdy roślina jest już sucha, mszyce się przenoszą, by żerować na zdrowych kwiatach czy warzywach.

Źródło: muratordom.pl, Adolf Kudlinski/YouTube

Magda Gessler odpowiada na pytania

Mszyce natychmiast uciekną, gdy tylko spryskacie tym grządki. Zróbcie miksturę z tej popularnej przyprawy
AdobeStock
Newsy
Mszyce uciekną w try miga, gdy tylko spryskacie tym grządki. Zróbcie miksturę z tej popularnej przyprawy
Ten domowy oprysk szybko poradzi sobie z popularnymi szkodnikami. Mszyce nie będą miały szans w starciu z tą miksturą.

Każdy ogrodnik i działkowiec przyzna, że w walce ze szkodnikami jest w stanie chwycić się wszelkich możliwych metod, by tylko uratować pielęgnowane z troską rabaty i grządki. Zanim sięgniecie po chemiczne preparaty, wykorzystajcie ekologiczne, domowe sposoby na pozbycie się szkodników. Tym razem przyda wam się pewne bardzo ostre warzywo i wcale nie jest to czosnek ani cebula.  Ekologiczny oprysk z papryki cayenne na mszyce Do przygotowania oprysku potrzebna wam będzie papryka cayenne oraz poniższe składniki: Składniki: 25 g papryki cayenne (1 opakowanie) 500 ml wody duży garnek Przygotowanie: Do garnka wlejcie pół litra wody i zagotujcie. Do wrzącej wody dodajcie paprykę. Zagotujcie.  Kiedy woda z papryką już się zagotuje, zdejmijcie garnek z gazu i odstawcie na 4 godziny.  Po tym czasie miksturę należy rozcieńczyć kolejnymi 5 litrami wody i gotowe - tak przygotowany oprysk można już stosować na roślinach. Jak stosować oprysk z papryki cayenne? Rozcieńczony płyn przelejcie do butelki ze spryskiwaczem. Oprysk można stosować raz na dwa tygodnie. Warto sprawdzić wcześniej prognozę pogody - nigdy nie wykonujcie oprysku przed deszczem, ponieważ wówczas wasze wysiłki pójdą na marne. Spryskać możecie wszystkie te miejsca, w których pojawiają się mszyce - liście (zwłaszcza spód), łodygi i pędy.  Mszyce zupełnie nie tolerują ostrego smaku papryki, a do tego znajdujące się w niej alkaloidy są dla tych owadów toksyczne.  Jak wyglądają mszyce? Mszyce to dość pospolite szkodniki, na które narażone są uprawiane przez człowieka rośliny. Owady te są bardzo niewielkie - ich ciała mają długość zaledwie pół milimetra. Mszyce są czarne, choć występują także w kolorze zielonym, żółtym, brązowym, popielatym...

Zróbcie wywar z tego warzywa i spryskajcie nim pomidory. Wytępi wszystkie szkodniki
AdobeStock
Newsy
Zróbcie wywar z tego warzywa i spryskajcie nim pomidory. Wytępi wszystkie szkodniki
Jeżeli widzicie, że coś zjada wam pomidory, trzeba działać szybko. Przygotujcie ekologiczną miksturę i spryskajcie nią rośliny.

Czasami natura nie jest łaskawa. Co jakiś czas przychodzi taki sezon, w którym krzaki pomidorów, ogórków, cukinii i innych warzyw oraz owoców z różnych powodów nie chcą prawidłowo rosnąć. Może być za sucho, za mokro, zbyt słonecznie albo wręcz przeciwnie - przez pochmurne dni rośliny nie chcą szybko rosnąć. Największą tragedią są szkodniki oraz choroby grzybowe, które wstrzymują wzrost i owocowanie roślin, a nawet mogą sprawić, że te całkowicie obumrą. Z pomocą przychodzą różne metody, które radzą sobie z tymi problemami. Zanim sięgniecie po specjalistyczne i zwykle drogie chemiczne środki, wypróbujcie domowy sposób na szkodniki w ogrodzie.  Jak zrobić oprysk z czosnku? Warzywem, które idealnie się nadaje do stosowania oprysków przeciwko szkodnikom jest czosnek. Można z niego zrobić wyciąg, wywar albo gnojówkę. Najlepszym rozwiązaniem jest wywar, który można długo przechowywać.  Do przygotowania wywaru z czosnku będziecie potrzebowali około 20 dag czosnku na 10 litrów wody.  Przygotowanie: Rozgniećcie ząbki czosnku i rozetrzyjcie. Włóżcie je do pojemnego garnka, zalejcie 10 litrami wody i odstawcie na dobę. Po tym czasie zagotujcie wodę z czosnkiem i gotujcie przez 20 minut. Następnie odstawcie wywar do ostudzenia i przelejcie przez sito.  Gotowy wywar przelejcie do butelek/słoików oraz do butelki ze spryskiwaczem. I gotowe! Tak przygotowany wywar jest od razu gotowy do wykonania oprysku. Wywar z czosnku można przechowywać nawet do 2 miesięcy - wystarczy jeszcze gorący przelać do słoików, zakręcić, postawić dnem do góry i odstawić je w suche, zimne i zacienione miejsce.  Jak działa oprysk z czosnku? Czosnek jest stosowany jako środek do walki ze szkodnikami na roślinach już od dawna, ze względu na jego wyjątkową skuteczność....

Oprysk z tego chwastu działa na pomidory jak balsam. Uratuje je przed szkodnikami
Zielony Ogródek/YouTube, własne
Newsy
Oprysk z tego chwastu działa na pomidory jak balsam. Uratuje je przed szkodnikami
Gdy pomidory atakują szkodniki i choroby, nie ma co czekać - trzeba działać. Pomoże wam w tym domowej roboty gnojówka z bardzo popularnego chwastu.

Dziś, gdy o naturalnie uprawiane i pełne smaku warzywa coraz trudniej, wiele osób przekonuje się do tego, by samodzielnie hodować je na działce lub przydomowym ogródku. Tyczy się to zwłaszcza pomidorów - kto choć raz spróbował tych warzyw z własnej uprawy, ten już nigdy nie kupi ich w supermarkecie.  Niestety, pomidory nie są odporne na choroby i szkodniki, które szybko mogą sprawić, że pielęgnowane przez was warzywa będą się nadwały tylko do wyrzucenia. W zwalczaniu chorób pomoże oprysk z chwastu, którego pewnie zawsze się pozbywacie przy okazji pielenia grządek - a to duży błąd! Zobaczcie, jak można go wykorzystać w ogrodzie.  Jak zrobić gnojówkę ze skrzypu? Tak docenianym przez ogrodników chwastem jest skrzyp polny. Zioło to zawiera duże ilości krzemu, który działa dobroczynnie na rośliny. Ma działanie antyseptyczne oraz przeciwgrzybicze. Z tego powodu poleca się robić ze skrzypu gnojówkę, z której następnie przyrządza się oprysk, chroniący rośliny przed szkodnikami. Do przygotowania gnojówki będziecie potrzebowali około 1 kilograma skrzypu i 10 litrów wody. Sprawdźcie, jak ją zrobić: zebrany skrzyp zalejcie wodą - najlepiej wodą z bagna lub deszczówką. Taka “żywa” woda będzie najlepsza dla roślin przykryjcie pojemnik (wiadro lub beczkę) siatką lub pokrywą, ale nie zamykajcie do końca - zostawcie niewielki otwór pojemnik odstawcie w zacienione miejsce w ogrodzie na około 3-4 tygodnie Już po 3 dniach, po wstępnej fermentacji, wyciąg ze skrzypu będzie się nadawał do walki z ogrodowymi szkodnikami, takimi jak przędziorki czy mszyce. Kiedy roztwór ze skrzypu stanie się klarowny (zniknie piana z powierzchni wody) oznacza to, że jest on już gotowy do użycia.  Oprysk ze skrzypu na pomidory Gnojówki nie można bezpośrednio wylewać na rośliny - zawsze należy ją...

Szkodniki zjadają wam żywopłot? Po zastosowaniu tego oprysku będą bez szans
AdobeStock
Newsy
Szkodniki zjadają wam żywopłot? Zastosujcie oprysk z tych kuchennych produktów. Będą bez szans
Gdy pielęgnowane rośliny zaczynają być niszczone przez szkodniki, nie załamujcie się - zamiast tego przygotujcie oprysk, którym pokonacie nieproszonych gości.

Nieproszeni goście na roślinach to koszmar każdego ogrodnika. Gdy widzicie, że wasz żywopłot marnieje i przyczyna wcale nie leży w zbyt rzadkim lub zbyt częstym podlewaniu, prawdopodobnie został on zaatakowany przez szkodniki. Trzeba działać szybko, ponieważ w przeciwnym razie lata pracy nad idealnym, naturalnym i zielonym ogrodzeniem pójdą na marne! Sprawdźcie, jak poradzić sobie domowymi sposobami ze szkodnikami niszczącymi żywopłoty.  Naturalny oprysk na przędziorki na ligustrze Jedną z najpopularniejszych roślin stosowanych do tworzenia żywopłotów jest ligustr pospolity. Jego szerokie zastosowanie w polskich ogrodach wynika prawdopodobnie z tego, że ligustr jest bardzo prosty w uprawie. Co prawda najlepiej czuje się w żyznej ziemi i na słonecznym stanowisku, ale dobrze radzi sobie również w cieniu i półcieniu, nawet na niezbyt urodzajnej glebie. Z tego powodu wiele osób wybiera właśnie tę roślinę na żywopłot w swoim ogrodzie.  Niestety, mimo wielu zalet ligustr nie jest odporny na szkodniki. Jednym z częstych problemów jest atak przędziorka. Występuje on latem, gdy powietrze jest suche i długo utrzymuje się wysoka temperatura - dla przędziorka są to warunki idealne. By ograniczyć jego rozprzestrzenianie, żywopłot należy regularnie zraszać wodą oraz zastosować oprysk. Dobrym rozwiązaniem jest naturalny oprysk z wykorzystaniem czosnku - wystarczy, że główkę czosnku zamoczycie w litrze ciepłej wody i odstawicie na noc. Do tego możecie dodać kilka kropel olejku eterycznego, np. cynamonowego albo lawendowego. Zapach olejków odstraszy szkodniki! Gotową miksturą należy regularnie spryskiwać ligustr - co kilka dni przez 3 tygodnie.  Sposoby na szkodniki na bukszpanie Nie tylko ligustr bywa wykorzystywany do stworzenia żywopłotu. Chętnie wybierany jest także bukszpan, który jednak też jest narażony na atak szkodników - a...